| anonim_4396 a întrebat:

Salut,as dori un sfat de la femeiile sau tinerele domnisoare care sunt casatorite, cum rezolvati problemele cu socra?
A mea parca e diavolul pe pamint happy la nunta a sarit la bataie pentru ca i-am inchis sotului in nas telefonul ca eram la machiaj si el a intirziat sa ma duca, apoi cand am nascut mi-a cumparat numai hainute rozove desi se stia din saptamana 14 ca voi naste baietel,mi-a spus ca deoarece nu i-am nascut fetita in casa niciodata nu ma va primi si accepta de nora,oridecite ori o suna sotul primul cuvint incepe sa spuna ce face proasta de femeita si prosta de socriata? Credeti-ma ca imi este foarte foarte greu cand aud atita murdarie din gura ei atitea insulte iar sotul tace si nu spune nimic,cum poate sa fie un om asa de fatarnic si asa de mincinos? La toti ma vorbeste ca i-am furat feciorul si vreau sa il indepartez de dinsa.Ea ii cumpara haine,ii spune ce sa faca pe cine sa i-a sotul la serviciu,ce sa manince,tot tot, iar cand eu i-am spus sa nu se bage in familia mea cand ma cert cu sotul meu pentru ca eu ii sunt sotie sunt si eu mama deja si am o casuta a mea si sa nu-mi dicteze ea a fost culmea, a vrut sa imi arda o usa in cap si a spus ca SUNT O SCORPIE SI SA DEIE DOMNU CA BAIATUL EI SA SE INSOARE DE 10 ORI PINA A NIMERI.Dar de aici tot fecebookul plin cu fotografii de genul OFF IUBITUL MEU NEPOTEL SI COMOARA BUNICUTEI. Oare soacra care nu isi iubeste nora isi iubeste fiul si nepotul, oare ii vrea binele propriului copil? Fiecare cuvint al ei ma doare mai ales ca sotul ii tine intr-un fel parte!

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Sclavii isi apara stapanii.

Daca ai putin timp liber poti sa mergi la un sport matial ca sa intelegi ca frica este doar a ta si doar tu poti trece peste ea.

Situatia este foarte simpla, cum iti spuneam: ori rezolvi si te impui, ori o sa traiesti sub ma-sa. Restul precum inactiunea temporara sau permanenta tot intr-una dintre cele doua cazuri pica.

Problema ta reprezinta in cele din urma ca nu stii cum sa faci cu sotul tau deoarece nu vrei sa ajungi la divort sau sa strici casnicia (care si asa e putin scartaita).

Dar la copil te-ai gandit? Cand el este strigat mereu Cristina in loc de Cristi (e un exemplu) crezi ca il afecteaza?

Vei avea mereu o opozitie minima din partea sotului. Care si el va ajunge sa fie duplicitar. Asa ca intai incearca sa te impui in casa cu soft power (sa incepi sa ii zici mai des pe acelasi ton pe care ma-sa ii zice) sa duca gunoiul, sa faca curatenie, etc, pasandu-i niste treburi casnice in mod clar in odeea de a o da pe ma-sa la o parte; si sa folosesti hard power cu ma-sa.

Tu ai majoritatea puterii in familie. Gandeste-te ca tu stai cu sotul tau, tu stai cu copilul, tu le faci in general de mancare, tu ai relatii intime cu sotul, etc. Tu esti la conducere, aia e un zgomot.

Fa-ti un plan de actiune si respecta-l si termina odata cu problema ta.

Timpul trece si nu faci decat sa lasi afectiunea negativa asupra ta.

Si ia ca fiind date:
-sotul tau are mentalitate de sclav
-copilul este afectat si in perioada asta afectiunile pot capata caracter permanent
-ma-sa nu te vrea si pace.

Asa ca pune odata mana si rezolva.

Fiecare zi pierduta inseamna inactiune, inseamna marirea avansului ei si daramarea situatiei tale.

Ce te faci daca ma-sa gaseste o tipa disperata pentru sotul tau? Una care nu are nimic de pierdut. Sau de orice alt fel. Sa o puna sa se culce cu sotul tau si sa iti arate asta mai tarziu. Crezi ca asa e mai bine?

Dar daca reuseste sa il convinga pe sotul tau ca tu esti dracu gol si sa asta sa se apuce de bautura ca nu stie de directie, sau sa vina sa te bata ca asa "e" barbatii? Sau alte mizerii din astea?

Rezolv-o si nu mai pierde vremea plangandu-te. Vrei rezultate, nu compasiune.

22 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Oh, de ce crezi ca in lume CELE MAI MULTE BANCURI SUNT CU SOACRELE?
Daca nu l-ai si pe socrul sau sotul politist (locul doi big grin ), atunci mai ai sanse.

Soacra ta si-a facut un portret ideal pentru viitoarea sa nora, dar se pare ca nu te incadrezi.
"Fiul mamii" este educat de mic "ingeras ascultator" pentru ea. Nu poate accepta alte persoane feminine in jurul lui. E gelozie materna.

Intereseaza-te printre rudele ei mai in varsta, cum a fost ea cand s-a maritat? Am impresia ca si ea a fost "tratata" de soacra-sa cum te trateaza si pe tine acum. Ecoul trecutului.
Iar daca se confirma, ii poti pune in fata sa nu se razbune pe tine din cauza fustrarilor ei din trecut!

Fii desteapta si aduna-ti restul familiei de partea ta (socrul, fratii si surorile ei, etc) de care asculta.

Si nu te certa, fiindca-ti mananci sanatatea degeaba!
Trateaz-o cu NE-BAGARE IN SEAMA.

| Violleta2022 a răspuns:

Cu cat o vei baga mai putin in seama, cu atat va murii mai tare de ciuda!
Fac la fel, am schimbat tactica demult, acum ea este lapte si miere, ca sa-si vada feciorul sau nepotii.
Ignoranta si nepasarea trebuie sa-ti fie scut, indiferent ce rautati scoate pe gura, ia totul ca atare si nu mai pune la suflet, ca si cand este transparenta si vezi prin ea, nepasandu-ti de ea.
O sa-ti fie greu la inceput, dar cu cat te ambalezi mai tare sa o convingi de contrariu, cu atat suferi mai mult.
Fii convinsa ca sotul nu va renunta niciodata la ea, este maica-sa in fond, iar daca tu-ti iubesti sotul si familia, fii desteapta si schimba tactica.
Arata-i ca nu te mai afecteaza comportamentul, zambeste-i, spune ca ea, dar fa ca tine. Las-o sa puna ce vrea ea pe FB-ul ei, este chiar problema ei, tu sa apari ca nu te intereseaza si chiar ar trebui sa treci peste miicimea sufletului ei, in fond tu ai ceea ce ea nu mai are: pe fii-su si copilasul vostru.
Fii fericita cu ce ai si daca barbataul asta al tau te iubeste, lupat pentru el si nu-l ranii pentru prostiile si rautatile spuse de maica-sa.

| corbulalbrosu a răspuns:

S.O.S-ului tau, tot ceea ce pot sa-ti raspund se condenseaza pur si simplu intr-un cuvant : te compatimesc.

| relian a răspuns:

Ai gresit barbatu, parca se terminase lumea si ala era singuru ce l-ai gasit. Unde pui ca ai mai facut si copil, adica o sa fii mincata, o sa iti manince zilele barbatutau si cu maicasa, probabil niste idioti in viata, pun pariu cas si religiosi din aia fanatici.Nu stiu citi ani ai, dar solutia cea mai buna este sa divortezi sa-i lasi in lumea lor. Oricum nu div acum o sa div mai tirziu cand o sa fie mai greu pentru tine.Pai ala e hal de barbat,e papagal, il cmanda masa cum ii place.Tu cu papagali din astia te-ai incurcat? Naspa asta e se mai intampla, deci nu ai ce sfat sa primesti, nu trebuie sa respecti nici o soacra, ca aia e vorba ta dracu, eventual sa-i dai una in cap.Il iei pe fiusau de cap si pe masa si bati asa cap in cap pana nu mai stiu de ei, ii intorci asa api cu spatele si le tragi la fiecare cate un sut sa zboare invirtind.Cam asta ar fi sfatu cel mai bun.

| Holiday a răspuns:

Problema ta mai mare e cu sotul tau ca accepta toate astea. daca era un barbat cum trebuie nu accepta din partea ma-si sa-i conduca viata si sa se amestece intre voi. Soacra-ta e nebuna, ok, dar si barbata-tu e carpa...Asa ca stai de vorba serios cu el, fara jena, fara teama, si spune-i sa ia masuri.
A, si las-o sa zica ce vrea, dar intotdeauna fa ca tine, nu ca ea. Si rareste vizitele la ea si ale ei la voi.
Chiar ii poti spune si lui, mai in gluma, mai in serios, ceva de genul: auzi ce a zis mama ta, ca nu esti de mine, si daca stau sa ma gandesc bine chiar s-ar putea sa aiba dreptate asa ca daca nu-ti schimbi atitudinea s-ar putea sa imi caut pe unu care e de mine.

Oricum, interactioneaza cat mai putin cu ea, nu te lua in gura cu ea si fa lucrurile asa cum crezi tu, nu cum vrea ea.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Lasand la o parte povestile in cazul altora si abordand in cazul tau, eu inteleg urmatoarele:

1. Lupta ta cu ma-sa este la nivelul de razboi aproape deschis.
2. Doar nu va bateti, in rest este totul la cutite.

Daca am inteles bine, si acolo este un razboi, va trebui sa lupti cu aceleasi arme. Adica sa fii dura si sa incepi sa castigi lupta dupa lupta ca sa castigi razboiul.

Primul pas pe care personal l-as face ar fi sa merg la un avocat si sa il intreb daca pot obtine ordin de restrictie impotriva ei. Si care sunt pasii, povestind clar situatia si avand grija sa explici si ca sotul poate avea un comportament duplicitar. (vezi si pasul 2, poate folosesti ceva)

Al doilea pas ar fi sa vad cu copilul un psiholog (nu e vorba sa il stresezi, ci sa il testezi) ca psihologul sa decida daca copilul este afectat de comportamentul bunicii sau nu.

Al treilea pas pe care l-as face, ar fi sa caut pe net niste povesti despre homosexuali si despre copilaria lor. In general cand baietii sunt imbracati ca fetite in copilarie, este o probabilitate mai mare ca acestia sa devina atrasi de relatii impotriva firii. As cauta si un sfat in aceasta directie. Si de asemenea as intreba ce ar face daca copilul lui ar veni acasa cu un barbat mai in varsta cu care sa se sarute pe gura in fata voastra. E grea discutia, dar sunt probabilitati mai mari in cazul tau.

Al patrulea pas ar fi sa incepi si tu cu amenintari deschise. Genul, "nu uita draga soacra ca timpul trece. Iar tu vei ajunge batrana. Cineva va avea grija de tine. Crezi ca baiatul tau o va face toata ziua? Sper sa ai dreptate, ca eu nu te voi vedea. Si nici copilul meu nu o va face", ma rog, ai inteles. Chestii din astea. Ceva de genul: "mai am 5 ani. Apoi incepe perioada mea de glorie. Si va fi. crede-ma", sau "crezi ca baiatul tau va avea grija de o baba batrana si cicalitoare sau va prefera pasarica care i-o dau?"

Al cincilea pas pe care l-as face as incerca sa vad daca in familia respectiva ai vreun sprijin. Nu in mod direct, daca ai putea sa cauti in rude mai indepartate. Daca e scorpie, poate a ranit si pe altii. Si incepi sa te aliezi cu ei.

Al saselea lucru as incerca sa pun la indoiala deciziile ei cu privire la copil (pe baza raportului psihologului de la unul din punctele anterioare).

Al saptelea lucru, tot in aceasta directie, as incerca sa vorbesc cu un psiholog comportamental care ar fi cea mai buna actiune in cazul tau: esti maritata cu un sot cu a carui mama te lupti si de care asculta in mod constant. Care este abordarea cea mai buna pentru tine, pentru a iesi din situatie, nu pentru a o continua. As verifica pe ideea ca, daca un om asculta de alt om, acesta ar trebui sa fie prins intr-o stare de inferioritate sau sa se complaca in orice fel in situatie.

Al optulea pas as incerca sa ma uit la posibilitatile plecarii din oras sau din tara. Daca exista, daca sunt situatii in familia sotului si mai bine. As incepe sa amenint si cu asta, daca este cazul si daca se poate.

Din pacate in cazul tau, vazand la rece si de departe, sotul tau joaca rolul sclavului in relatia cu ma-sa. Asa ca nu uita o chestie veche de cand lumea: intotdeauna sclavul isi schimba stapanul. FOARTE RAR un sclav devine stapan. Avand asta in minte, as incerca sa preiau, in locul tau, pozitia de stapan a mamei lui. M-as uita la ce ii zice, cum ii zice, etc, si as face si eu la fel. Dar nu in sens opus, ci cam in acelasi fel.

Este adevarat ca aceasta situatie a degenerat si ca ai lasat-o degenereze si mai mult. Au trecut ani ca sa ajungeti in aceasta situatie. O sa ia de asemenea un an sau doi sa o dregi.

Dar pentru asta este nevoie de un plan clar, de niste sfaturi de la persoane care se ocupa de asta.

Alege sa nu mai fii victima. Alege sa traiesti propria viata fara sa iti fie teama de altceva.

Nu e usor. Dar lupti pentru tine, pentru copii, pentru familia ta.
Crezi ca merita lupta?

| Anonim075162839401 a răspuns (pentru cristimihailov):

Buna ai scris foarte clar si cuprinzator si foarte pe inteles,noi deja traim separati peste hotare,nu stiu cum pot sa -ma lupt cu un om asa de mincinos si de egoist,ca sa integegi mai bine iti spun ce-a facut la botezul fiului,deci:Mi-a imbracat fiul in papuceii de fetita,iar mama mea la descaltat si a spus ca nu se poate,atuncea ia luat si ia trintit jos a luat copilul din brate la care baiatul speriat a inceput a plinge,eu nu eram acasa eram la coafor,sotul pregatea masina jos,atunci mama mea a luat si la incaltat ca marog sa nu fie suparare,in masina pana la biserica a batut-ope mama la cap ca eu sunt o proasta ca eu imi bat jos de fiul ei si il discriminez,mama mea tacea, dar ea tot maninca din gura si nimi no poate astupa tipa si cand vorbeste nici nu se intelege ce vorbeste ce de tare tipa, la care mama ea spus doar atita:LASA MA FEMEIE IN PACE CA MA DUC LA SFINTA BISERICA SI AMUS CIND VINE FIICA O IAU SI O BAT ACOLO LA BISERICA DACA ATITA ISI BATE JOC DE FIUL TAU? la care ea deja dupa vorbele astea sa linistit. Dupa ce s-a sfarsit deja totul ea iarasi mi-a sarit in cap sa ma loveasca cu palmele sarea peste sotul meu sama loveasca din cauza ca am spus sotului sa se trezeasca mai dimineata sa le reusim pe toate, a vrut sa ma loveasca cu usa in cap si la toate rudele a spus ca am dato afara din casa, tot tot a spus invers intelege-ti? uite asa un om de mincinos este asa-i de periculoasa, a spus ca mama mea nu-i dadaea pace si ea i-a spus ca se duce la sf.biserica,ii un om foarte foarte periculos,mama meanu-i spune nimic nici nu-si pune mintea cu dinsa, dar ea intr-un o face si scorpie si proasta, spune diferite minciuni, iar sotul respectiv tace si nimic nu-i spune, si o suna tot timpul cand eu lipsesc de acasa, vorbesc pe ascuns.Crede-ti ca e corect asa?

| cristimihailov a răspuns (pentru Anonim075162839401):

Sunt doua aspecte aici:

1. vrei sa te plangi sau
2. vrei sa rezolvi.

Daca e 1... nu prea avem cum sa te ajutam.

Daca e 2... trebuie sa intelegi ca:
A. Biserica si religia nu te va ajuta aici. Tu trebuie sa pui mana sa rezolvi si nimeni altcineva.

B. Incepi sa vorbesti si tu prin familie la fel: ca isi imbraca nepotii ca pe fete sa le distruga viitorul. Ca isi bate joc de ei mai ceva ca de fisu, etc. Tehnica este sa lovesti la acelasi nivel. Pt ca:
- atata vreme cat nu vede forta nu se va linisti.
- cand ai ocazia arde-o. Nu mai sta la discutii. Ii spui de cateva ori ca este de ajuns si apoi: o dai afara din casa, o injuri, eventual ii dai si o palma, dar nu sa ii scoti maxilarul si sa poata sa ceara certificat medico legal. Pur si simplu aplici tehnica tu scoti cutitul, eu scot tunul.
- la urma urmei are cel putin 20 de ani mai mult ca tine. La o confruntare fizica ma gandesc ca nu ar trebui sa reziste.

- ii faci tot ceea ce zice despre tine si chiar in plus. Zice ca ai scuipat-o... ok, scuip-o. Si tot asa.

- explici la toti ca nu ii mai permiti nebunei sa isi bata joc de viata ta. Si de copii. S-a terminat. Astfel s-ar putea sa dai si peste empatie nu doar compatimire din partea celorlalti.

Cel mai important aspect este ca: tehnic vorbind, nu te poti baza pe sotul tau in aceasta lupta. Nu e cazul si noci nu trebuie. Tot ce poti sa faci este sa ii argumentezi cu chestii logice actiunile tale. Sa vada ca esti previzibila in actiuni si nu nebuna.

Si repet, lasa biserica in pace aici. Nu o mai pomeni. Ca e vorba de lupta deschisa.

Si in plus, nu este vorba de ce credem noi ca e corect sau nu. Ci de situatia in sine pe care o poti rezolva facand ceva sau lasand-o ca si pana acum sa taraganeze si sa se degradeze.

Apoi ai grija la copil ce le spune lor despre tine. Verifica daca aceasta forma este un mod de a o aduce la proces.

Procesele pot sa dureze o perioada mai mare. Poate ani. Dar cand se termina de regula se rezolva.

Exista si alte metode mai extreme, dar nu e cazul sa te gandesti la ele pentru sufletul tau mai mult.

Faptul ca s-a ajuns aici, este inactiunea de care ai dat dovada.

Este o situatie stresanta. Pune odata mana si rezolv-o.

| Anonim075162839401 a răspuns (pentru cristimihailov):

Ah cit as vrea so i-au la plame nuci nu va da-ti seama dar cum deschid gura sotul ii tine parte si vorbele care le-a spus ea ca is cu limba lunga ca sa aplec capul in fata luia sa inchid gura, acum el imi spune vorbele astea, si inca imi mai spune ca eu o invideiez pe maicasa, si nu prea inteleg pentru ce as faceo? Niciodata nu m-am bautut cu cineva si serios sa recunos mii fric rau de bataii si de plame si de cuvinte asa de urite!

| cristimihailov a răspuns (pentru Anonim075162839401):

Sclavii isi apara stapanii.

Daca ai putin timp liber poti sa mergi la un sport matial ca sa intelegi ca frica este doar a ta si doar tu poti trece peste ea.

Situatia este foarte simpla, cum iti spuneam: ori rezolvi si te impui, ori o sa traiesti sub ma-sa. Restul precum inactiunea temporara sau permanenta tot intr-una dintre cele doua cazuri pica.

Problema ta reprezinta in cele din urma ca nu stii cum sa faci cu sotul tau deoarece nu vrei sa ajungi la divort sau sa strici casnicia (care si asa e putin scartaita).

Dar la copil te-ai gandit? Cand el este strigat mereu Cristina in loc de Cristi (e un exemplu) crezi ca il afecteaza?

Vei avea mereu o opozitie minima din partea sotului. Care si el va ajunge sa fie duplicitar. Asa ca intai incearca sa te impui in casa cu soft power (sa incepi sa ii zici mai des pe acelasi ton pe care ma-sa ii zice) sa duca gunoiul, sa faca curatenie, etc, pasandu-i niste treburi casnice in mod clar in odeea de a o da pe ma-sa la o parte; si sa folosesti hard power cu ma-sa.

Tu ai majoritatea puterii in familie. Gandeste-te ca tu stai cu sotul tau, tu stai cu copilul, tu le faci in general de mancare, tu ai relatii intime cu sotul, etc. Tu esti la conducere, aia e un zgomot.

Fa-ti un plan de actiune si respecta-l si termina odata cu problema ta.

Timpul trece si nu faci decat sa lasi afectiunea negativa asupra ta.

Si ia ca fiind date:
-sotul tau are mentalitate de sclav
-copilul este afectat si in perioada asta afectiunile pot capata caracter permanent
-ma-sa nu te vrea si pace.

Asa ca pune odata mana si rezolva.

Fiecare zi pierduta inseamna inactiune, inseamna marirea avansului ei si daramarea situatiei tale.

Ce te faci daca ma-sa gaseste o tipa disperata pentru sotul tau? Una care nu are nimic de pierdut. Sau de orice alt fel. Sa o puna sa se culce cu sotul tau si sa iti arate asta mai tarziu. Crezi ca asa e mai bine?

Dar daca reuseste sa il convinga pe sotul tau ca tu esti dracu gol si sa asta sa se apuce de bautura ca nu stie de directie, sau sa vina sa te bata ca asa "e" barbatii? Sau alte mizerii din astea?

Rezolv-o si nu mai pierde vremea plangandu-te. Vrei rezultate, nu compasiune.

| cristimihailov a răspuns:

Opreste conversatiile pe skype. Incepe sa tai legaturile. Nu fii si tu sclava ei. Nu ii permite.

Fa-ti planul.

| Anonim075162839401 a răspuns (pentru cristimihailov):

Multumesc mult sper sa se primeasca ceva nu vreau sa mi se derime casnicia abia avem 2 ani de casatorie, cred ca daca m-ar lasa pentru alta as muri de scirba, nu vreau sa se repete povestea vietii mamei, cum ni-a parasit tata cand eram mici! Sper din suflet sa le vina mintea la cap si lui si lui ma-sa!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Tu nu ai necazuri din cauza soacrei ci a sotului. El inca nu e barbatul tau e baietelu' lu' mami cea iubita. Asta e mai grav, si nu te sperii nu te menajej. Eu dupa ce m-am insurat, taica-miu, nu e el omul dar nu stiu cum ia scapat ( baut ) o vorba care nu mi-a placut de nevasta-mea. L-am dat afara si nu ne-am vazut ani de zile. Cu domnul trebuie sa ai o discutie serioasa. Daca nu intelege = lichea, nu te vad bine.

| untu a răspuns:

Va trebui sa ai multa rabdare si pana la urma o sa -ti iubeste soacra si ea la fel o sa va iubeasca ca pe fata ei! Uite aici linkurile:
-www.reginele.ro/ce-poti-face-cand-nu-te-intelegi-cu-socrii-6515
-www.kudika.ro › Toate forumurile › Mirese › Nunta mea
-sfatulparintilor.ro/...parinti/.../nu-te-intelegi-cu-mama-soacra-iata-cum-trebuie-sa-procedezi.
-www.eva.ro › Casă şi familie › Cuplu
-www.fistichiu.ro/Familie/relatia-soacra-nora-sfaturi-utile.html
Si va trebui sa mergi la biserica si vorbiti cu un preot si sa va dea sfaturi cum sa te impaci cu soacra si trebuie sa-ti faci rugaciunile acolo pentru sanatatea ei si impacarea ei cu tine!

| Anonim075162839401 a răspuns (pentru untu):

Soacra e un om asa care imbla din floare in floare, cand aude de biserica ii da foc, ma ia in deridere cand vorbesc de biserica dap sa o mai duc la sfinta liturghie cred ca leasina

| untu a răspuns (pentru Anonim075162839401):

Cred ca e posedata! Trebuie pomenit la Sfanta Liturghie in fiecare duminica si pana atunci va limpezi mintea ei, va intelege si o va deschide ochii si o sa te priveasca cu ochii buni! Mergi la casa ei si da cu tamiae si stropeste casa cu agheasma, dar cu aprobarea si binecuvantarea preotului!

| Ecaterina2016 a răspuns (pentru untu):

Problema este el și abia pe urma soacra. Pentru mine ar fi fost amândoi istorie. Indolenta lui și ura ei te vor ingenunchia în stilul ăsta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fă ce face și soțul: taci și las-o să vorbească. Cu alte cuvinte ignor-o.
Are o problemă cu orice. chiar și cu banii ei, din moment ce cumpără lucruri aiurea pentru copil.
Ai putea să o și blochezi pe Facebook.

| Nuvr a răspuns:

Soacra e nebuna de legat, n-ai ce face eventual sa nu pui la suflet tot ce spune ea. soțul tau ii tine partea pentru ca e maica-sa e si normal dar el nu mai gandeste cum te simti tu când vorbeste asa urat cu tine

| Anonim075162839401 a răspuns:

Baiatul deja e marisor dar tot hainute si papucei roze si cu pisicute ii cumpara, si mereu il arata pe skyp dar cand il tin eu in brate nici nu vrea sa il vada, cum credeti am dreptul sa interzic ca niciodata sa nu il mai arate? Sa-i spun sa se adreseze si mie nu doar celor din jur? Vine fara sa imi spun macar ceva mi-l trage din brate copilul plinge si sotul spune ca asa e normal ca ea este bunica! Si sare cu gura cea a ei mare (eU AM CRESCUT DOI BAIETI CA FLORILE MARE DOCUMENT II BAIATUL TAU DACA A PLINGE, II DE AUR SAU CE?)

| maximoionut a răspuns:

Daca imi este permis sa-mi pot exprima umila mea parere cu privire la ceea ce traiesti tu acum desi nu sunt casatorit si nu cunosc cum este cu soacra pot spune doar atat, ca am avut o experienta de genul cu mama mea si asta pe cand iubita mea avea un copil dintr-o alta relatie, insa pentru mine nu a contat nici macar o clipa acest aspect deoarece acel copil face parte din ea si daca o iubesc pe ea automat acea particica din ea si anume copilul trebuie si nu o spun ca si pe obligatie trebuie sa-l iubesc si oricum ma impac bine cu copii iii iubesc si ma iubesc, la care mama mea cand a auzit de aceasta a luat foc, tot asa circ si panarama dar, eu ca un barbat adevarat i-am spus mamei sa nu care cumva sa-mi faca o scena atunci cand vin cu iubita acasa sau cu copilul sau sa nu iubeasca copilul sa nu se joace cu el sa se simta iubita mea stanjenita de asta deci m-am impus inca de prima data si i-am spus mamei ca, in secunda in care am simtit ca nu o trateaza pe iubita mea asa cum se cuvine si nu o respecta si nu este de acord cu alegerea mea imi fac bagajul si ma mut si sa nu ma mai caute la care mama mea auzand toate astea si-a schimbat radical parerea despre mine si de atunci nu se mai baga in viata mea personala.
In concluzie barbatul trebuie sa fie barbat sa se impuna, sa-si spuna punctul de vedere iar atunci cand nu se poate isi ia sotia familia si se muta.

| Anonim075162839401 a răspuns (pentru maximoionut):

Cred ca esti cel mai bun tatic, nici nu-mi vine a crede ca exista si asa barbati, esti foarte de apreciat iti urez mult mult succes si intelegere in familie!

| maximoionut a răspuns (pentru Anonim075162839401):

Sarut mana, departe a fi de mine acest gand, nu ma consider perfect dar imi dau silinta sa-mi tin familia unita, pentru mine familia este ceva sfant, legat de ce spunea cineva de pe aici sa stii ca evitand o problema nu se va schimba nimic, daca nu faci nimic nimic nu se va schimba, daca nu intrebi raspunl va fi intotdeauna nu daca nu lupti pentru ceva nu vei avea nici-odata acel ceva
eu iti spun din propie experienta pe mine nu ma vrut mama fetei am avut mult de luptat nici ea nu prea stia ce voia si uite ca am ajuns de ma iubeste mai mult si ma stimeaza mai mult soacra decat fata deci ideea consta in comunicare si sa ai si pe cineva care sa creada in tine sa te sustina si sa-ti fie alaturi.