| Emazio a întrebat:

Salut, asa ma trasni o intrebare si sunt curios de mai multe pareri in legatura cu subiectul: Cand eram in liceu mereu vedeam colegele care tot erau interesate sa fie cu baieti mai mari, ori din clase mai mari dar ulterior cu 20+ pana in 30. Si intre timp ma regasesc acum printre acesti 20+ si ma gandesc cat de inutil e ca tip mai mare sa fiu intr-o relatie cu un copil. Imi vine fix intrebarea: tu ce poti sa imi oferi si nu o sa gasesc la una de varsta mea sau apropiata, eventual mai mare? Adica imi pare asa o pierdere de timp, sex de proasta calitate, discutii din care tu poti sa inveti 0 pentru ca practic tu esti profesorul ei personal, deci baieti si fete care poate ati trait asa ceva sau pur si simplu vreti sa conversam despre asta va astept raspunsurile.

131 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Unicu avantaj e ca au scorbura stramta in rest se plang de dureri ca aa doare hai peste mine, añal nu vreau (si asa nu-mi place). Ele cauta carne groasa si lunga exploreaza zona. Si aia de varsta ta a trecut prin etapele adolescentine.

Bula
| Bula a răspuns:

In principiu, baietii pana la 25 ani cauta la fete doar aventura, sex, distractie. Doar dupa 25 ani incep sa se maturizeze, sa doreasca o relatie mai indelungata, familie.

Fetele sunt mai repede maturizate, dupa varsta de 16-18 ani instinctiv (biologic) doresc sa-si intemeieze familie, sa se inmulteasca, sa aiba copii. Si ele fac experiente cu baieti /barbati, dar cauta mai mult siguranta materiala pentru viitorii lor copii, iar calitatea sexului ramane pe plan secundar. Acesta este si motivul ca, majoritatea fetelor incearca sa-si faca o partida cat mai buna din punct de vedere financiar sau cu un viitor cat mai promitator.

| ynexistenta a răspuns (pentru Bula):

Asta e cel mai bun raspuns de aici.

| Emazio explică (pentru Bula):

De ce "doresc sa-si intemeieze familie, sa se inmulteasca, sa aiba copii" inseamna ca sunt mai mature? Maturitatea o vad in experienta, lucru pe care nici unul dintre sexe nu il are la varsta aia.

| Bula a răspuns (pentru Emazio):

In natura, perpetuarea speciilor este primul rol a tuturor vietuitorilor. La fel este si la oameni.
Sexul are in primul rand menirea de inmultire, iar placerile sexuale sunt ingredientul care indeamna la actul sexual.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Bula):

Pai de ce nu-si asigura si singure siguranta materiala, de ce au pretentii la altii?! Sa faca ea intai si apoi sa zica "uite eu am facut, fa si tu", dar nu asa, sa aiba altul. Ala care are, ia una tot care are, si aia este. Ala ce interes are sa ia una care nu are? Daca zici ca se judeca dupa financiar, ca real nu e asa, real daca esti placut pe bune, nu conteaza starea materiala, ca foarte multi o iau amandoi de la zero, si acum si acum 30 de ani, nici unu nu avea decat un servici mediu ca si acum, dar asta nu insemna ca femeile nu se cuplau cu barbat tot care nu aveau deci ca si ele. Ele vor partida bine financiar cand sunt pe interes. In general se ia un partener de varsta maxim maximorum 5 ani diferenta si aia este, si fiecare cu segmentul de varsta ia dupa acel segment, nu anomalii din astea una de 16 cu unu de 27, ce-i asta? Si aia de 24 ce mai ia?

| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce tu nu ai descoperit inca este ca, fetele de 16-17ani, au maturitatea baietilor de 20-21 de ani, de aceea se uita toate adolescentele dupa baieti mai mari.
Evident ca nu te intereseaza o copila de 14-15 ani, dar sunt convinsa ca, nu te-ar deranja deloc, una de 17-18 ani.

| Emazio explică (pentru Violleta2022):

Am 22 si ma deranjeaza si una de 20-22 de ani, am inceput sa vorbesc cu tipe mai mari ca varsta decat mine ca sa putem purta discutii, si caut sa ajung pe la si la 29-30 ani ca sa intalnesc o fata mai matura decat mine sa pot invata. Ce sa fac cu una de 17-18 ani in afara de sex, cand aveam 19 ani am fost cu o tipa mai mica si simteam mereu cum eu o invatam pe ea si in schimb eu nu aveam ce sa invat. Am purtat discutii si cu tipe de 21 si am fost cam dezamagit. Eu cred ca baietii se maturizeaza in acelasi timp, doar ca prefera sa se comporte copilaros, si inteleg comportamentul. Pentru ca nu inteleg de unde se maturizeaza fetele astea mai repede daca nu prin experienta si de unde capata ele experienta asta avand o viata similara cu un baiat de varsta lor.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Emazio):

Tu crezi ce vrei, eu spun doar ce declara stiinta: ca baietii se dezvoltat atat fizic cat si fizic, un pic mai incet decat fetele (2-3 ani mai incet), in perioada adolescentina.

Si ce ma rog, ai vrea tu sa inveti, de la fete mai mari?

| Emazio explică (pentru Violleta2022):

Perspectivele ei asupra vietii avand o experienta mai bogata decat a mea, discutii care sa ma stimuleze sa evoluez si mai mult ca sa ajung la nivelul ei, experienta ei in pat si sa ma ajute sa evoluez ca persoana ea fiind mai matura decat mine trecand prin mai multe.

| Emazio explică (pentru Violleta2022):

Nu vreau sa cred ce vreau, vreau sa discut cu voi sa vad ce credeti voi, ca sa imi formez o opinie, si in acelasi timp o sa spun si eu ce am observat pana acum, asta nu inseamna ca este si corect ce afirm. Nu vreau sa se inteleaga ca am pornit un topic ca sa imi impun eu punctul de vedere, ce as mai invata altfel...

| Frank51 a răspuns:

Sunt si tipi de 30 de ani care se comporta ca niste copii, si sunt si tipe de 17 ani care se comporta exemplar, deci situatiile difera.

| sofisis a răspuns:

Nu ai inteles bine situatia. E invers. Ce pot oferi ei unei femei mature? In toate cazurile in care ei au iubite de liceu cand ei au 20+, raspunsul e NIMIC. E mai usor sa aburesti o copila decat o femeie mai coapta la creier.

| Emazio explică (pentru sofisis):

Am cunoscut un tip, si ei bine dupa cum spunea mai sus despre eruditie, el chiar era intelept pentru varsta lui (avea 29), datorită inteligenței reusea mereu sa aiba iubite mai in vârstă, chiar el mi-a si declanșat pasiunea asta pentru fete mai mari, pentru ca am realizat ca pot invata mai multe de la ele. De asta nu ma prind de ce isi pierd timpul baietii cu alea de liceu... Ce **** pe el de sex cu o minora neexperimentata

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofisis):

De obicei e mai simplu cu cele mature pentru ca nu au atatea pretentii.

| Endoryus a răspuns (pentru anonim_4396):

Prostie mai mare nici ca puteai spune

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba din contra. Cand esti tanar ai impresia ca tot ce zboara se mananca, ca toti sunt printi pe cai albi meniti sa te salveze de la o viata de chin si ca orice cuvant chiar e sincer. Cu cat inaintezi in varsta si devii mai versat, cu atat mai usor iti e sa mirosi ra_atul de la 1 km.

| 1231242 a răspuns (pentru sofisis):

Mdea, nu mai spune...

| Plato a răspuns:

Trebuie sa fii un ratat absolut sa fii intr-o "relatie" cu un copil. Nici barbat nu-ti mai poti zice, e penibil.

Nu ai absolut niciun motiv sa faci asta. Cei care se uita la fetite de 16 ani, o fac din cauza ca alea de varsta lor le dau reject direct, ca alea vad ca sunt doar niste ratati, coate-goale.

| Emma30555 a răspuns:

Eu nu cred ca contează vârsta ci chimia, poți sa ai ce vorbi cu una de vârstă ta dacă e ea mai matura mai inteligenta sau poți sa dai peste o tipa cu 10 ani mai mare ca tine imatura și răsfățată. Depinde, tu ai întâlnit fete mai mari care te au atras dar nu cred ca e un șablon anume. Eu am fost mereu cu băieți apropiați de vârsta mea, mai mici chiar dar un an doi diferența sau un an doi în plus. Asa s-a nimerit nu am cautat. Pe mine personal nu m au atras tipii mult mai mari decât mine nici măcar în perioada liceului sau în facultate.

| Bizon95 a răspuns:

Cred sincer ca, ti-ai cam raspuns singur!
fetele de liceu cauta un profesor personal de la care sa invete despre viata si nu se uita la "mucosii" de baieti de varsta lor

| Emazio explică (pentru Bizon95):

Intrebarea mea nu e de ce tipele vor sa fie cu ei, ci de ce un tip mai mare si-ar pierde timpul cu una mai mica, probabil am scris prea mult si s-a pierdut intrebarea pe care o aveam intre randuri.

| Bizon95 a răspuns (pentru Emazio):

Nu am vrut sa repet ce au scris altii, insa fiecare e atras de sexul opus intr-un anumit fel:
barbatiilor in general le plac fetele tinere pentru ca sunt mai "proaspete", iar fetelor in general le plac barbatii mai invarsta pentru ca una dintre cele mai mari chestii de care e atrasa o fata nu sunt muschii ci faptul ca barbatul e stapan pe sine (denota maturitate, stabilitate, experienta, etc.)

iar cliseele ca barbatul se aprinde RAU dupa ea ca e virgina, ca e foarte tanara, chiar pentru ca nu e experimentata si deci el e primul care face secz oral, a.n.a.l., etc. sunt cat se poate de clar dovedite... chiar exista un termen in engleza pentru asta (la care nu stiu echivalent in romana) numit "jail bait"

sper ca acum intelegi, si ma bucur serios ca tu nu ai problema asta, pentru ca altfel nu ai fi intrebat

| Emazio explică (pentru Bizon95):

Inteleg, am avut si eu o asa pasiune cand eram in adolescenta, dar am realizat ca era ceva aiurea, daca fata poate sa te stimuleze ca personalitate si intelectual cred ca e mult mai important, poate ea sa fie virgina peste tot sau deloc.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Emazio):

Dacă îmi citești răspunsul anterior, îți vei da seama de ce te atrag femeile mai in vârsta. Pentru ca toate, ma rog... majoritatea dintre noi, am avut un "profesor personal". Și tu poți fi unul dintre ei, astfel încât sa-ți "educi" eleva după plac happy.

P.S: da-le pace celor care citesc pe diagonala happy.

| Emazio explică (pentru GirlOnline81):

Am fost in trecut si eu profesor si am realizat la final ca nu imi convine schimbul, eu invat si formez parțial un om si apoi ne despărțim. De asta sunt interesat de tipe mai în vârstă, sa invat de la ele.

| StrongHeart a răspuns:

Buna intrebare.
Eu cred ca baietii mai mari cauta doar o aventura sau o relatie scurta, in timp ce fetele de 15 16 17 ani cauta siguranta si poate vad ca sunt mai maturi.
Acum nu pot sa spun ca nu exista si exceptii, dar in general as zice ca lor li se pare ca baietii de varsta lor sunt imaturi si atunci cauta pe unu mai mare care e stabil financiar, poate are o masina calumea, etc.

| Endoryus a răspuns:

De asta sunt cupluri de 20/30. Ea? O copila care nu e buna de nimic. In cel mai bun caz poate e la facultate. El la 30 vrea familie dar daca nu gaseste una calumea la 26/28 incepe sa se uite la varste mai fagede. Aia cu fetele sunt mai mature mental, era o data. Acum decenii la 21 de ani o femeie avea grija de casa, masa, copii. IN ziua de azi? laughing. Nu zic ca unu la 21 de ani e mai breaz. Observ ca trebuie sa specific mereu ca de nu sensibilosii se simt repede.
Mai trebuie cireasa de pe tort? In unele cazuri nici nu conteaza varsta. Mereu conteaza viata care ai avut-o. O persoana de 18 ani (calit/a de viata) poate fi mai matura ca unu/una de 23/25 care a avut o viata usoara.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Endoryus):

Poate cei cu viata mai usoara au avut ''noroc'' pentru ca au gandit inainte de a face un anumit lucru. De obicei cand gandesti, anticipezi ce se va intampla daca (nu) faci un anumit lucru. big grin Cu alte cuvinte, nu trebuie neaparat sa ai parte in mod empiric de experienta daca tu deja ti-ai imaginat ce se va intampla si ulterior vezi ca ai dreptate. A te da cu capul de X chestie ca sa vezi ce se intampla nu e neaparat necesara intotdeauna. Economisesti timp si energie sufleteasca daca vrei.
Si atunci cand nu teoretizam ''experientele de viata'' si nu le dam un sens simplificat, obiectiv, ca sa le putem aplica si in alte situatii, evenimente, probleme, riscam sa repetam intr-un fel aceeasi poveste cu un final asemanator laughing Eu stiu ca fiecare experienta are farmecul ei dar de ce sa te complici cand poti sa prevezi atat de multe…

| Endoryus a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Ai scirs mult si practic nu ai zis nimic. Esti de omul cu cartea in mana care crede ca le stie pe toate dar la experienta e 0 barat? Sunt curios.
Oamenii in general cauta oameni ca ei. Unu crescut in puf vrea una la fel. Unu care a trecut prin viata vrea si el o femeie, nu printesa lui tati buna de nimic.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Endoryus):

Si eu cand citeam Cioran mi se parea mult, ca nu intelegeam ori nu prea aveam rabdare sa inteleg. happy
Ce inseamna "experienta", totusi? Nu vorbesc despre cele " sortite", intamplatoare, involuntare, ca moartea ambilor parinti sau cresterea intr-un orfelinat. Aceia intr adevar, sunt mult mai caliti, dar e o pura intamplare, nu inseamna ca unul care nu a suferit vreo trauma e superficial si cel suferind trebuie sa ajunga erou...
Spun doar ca nu suntem atat de importanti si interesanti pe cat credem. Daca iei orice filozof grec antic si il citesti vei vedea ca ei desi stateau toata ziua sub soare si mancau fructe, stiau sa disece aspectele vietii si empatizau cu diverse situatii.

| Endoryus a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Am inteles. Esti cea cu cartea, nu experienta. Lasa ca ai toata viata inainte sa faci si experienta. Esti tanara.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Endoryus):

Experienta se reduce la niste simple ''ecuatii'', si ca o paranteza, toate ecuatiile astea duc intr-un singur punct de multe ori - omenirea e o greseala.hee hee
Si nu ai raspuns la ce inseamna experienta pentru tine. Acest cuvant e vag, hiper folosit, isi pierde esenta, pare ceva de plastic.
Cred ca daca te referi la experienta ca suferinta, sa stii ca am suferit mult mai mult emotional decat primele 10 fete pe care le gasesti in Instagram. big grin

| Endoryus a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Isi pierde esenta pentru cineva ce nu are asa ceva, pentru cine a trecut prin multe, nici macar nu trebuie sa dau exemple. Sau 400 de explicatii.
Sunt mai neandertal de fel, nu le am cu Instagram, Facebook si alte prostii.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Endoryus):

Puteai sa dai niste exemple, nu sa arunci cuvinte cu aroganta unui om care pare (doar pare) ca le stie pe toate, spunand cu emfaza rautacioasa interlocutorului ca n-a trait nimic in viata lui happy Nu e productiv pentru conversatie.
Nici eu ''nu le am'', dar cred ca ar fi ridicol si IPOCRIT ca in secolul 21, anul 2019, un tip la vreo maxim 30 de ani sa nu stie ce inseamna Instagram/Facebook si tipologiile care se invart pe acolo in general. laughing
Numai bine si spor la... experiente.

| Endoryus a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Exemplele alea care le voiai nu ar fi fost de folos. Acum inteleg ce inseamna intr-adevar sa scrii mult si sa nu spui nimic. Folosesti atatea expresii doar sa para ca ai mama facultatilor dar in relitate? Nu stii sa deschizi frigiderul.Cel putin asa pari in ochii mei, tu stii care e realitate. Mai era un barbos pe aici care vorbea, vai, nici cei de la MIT nu au asa vocabular dar asa e cand incerci sa pari ceva ce clar nu esti.
Viata e ca sexul. Practica conteaza.
Spor si tie la... citit.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

" Ce înseamnă "experiența" totuși? Cred ca dacă te referi la experiența ca suferința, sa știi ca..."

Experiența se capătă trecând prin situații, scumpo. Nu neaparat situații grele, dar nici stand in pat și anticipândwinking.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru GirlOnline81):

Pai pe acest principiu, un om experimentat nu e nici la 30 de ani. Ca pe la 25 sa spunem termina studiile si incepe munca. In 5 ani cate poti cunoaste? Si e de condamnat? E ca si cand ai spune: e vina lui ca s-a nascut mai tarziu.hee hee Eu cred ca ''experimentarea'' asta e un cuvant de care se abuzeaza si are mult mai putina valoare decat i se da deoarece oricate experiente ai avea, nefiltrate si in lipsa unor concluzii/morale, omul e doar un cal de curse. Mult mai importanta este viziunea despre lume si caracterul.
Prin ce situatii poti trece pana la 20 de ani? Presupunand ca acel copil e ocupat doar de liceu/studii universitare, studiile de acest gen fiind cu frecventa zilnica.
Si oricum pentru copiii educati sa fie superficiali, lenesi, rasfatati si cocolositi nu vor exista ''situatii''.

| sofisis a răspuns (pentru GirlOnline81):

Daca ea are experientele acumulate asa cum si-a acumulat si cunostintele despre ce fel de sex ii place...

| Raven a răspuns:

Din punctul meu de vedere, un tip de peste 16 ani care se cuplează cu una de 12-13 ani e total lipsit de încredere în sine însuși, nu are curajul de a aborda o fată de vârsta lui, temându-se de un refuz. Simte că nu are ce-i oferi, din punct de vedere spiritual, fizic ori material.
Are probabil impresia că fetița respectivă îl va diviniza, și-l va accepta cu tot cu defecte, ea neavând niciun alt termen de comparație, fiind obișnuită cu mentalitatea/comportamentul colegilor ei care, la vârsta aia, sunt încă niște copii.
Am auzit băieți de 17 ani plângându-se că n-au ce vorbi cu fetele de vârsta lor fiindcă se hlizesc prostește, darămite una de 13 ani! Despre ce naiba ai putea vorbi cu ea? My little pony, Barbie în Fairytopia?

| Emazio explică (pentru Raven):

Si totusi cred ca toti am avut kn liceu tipele care se combinau cu tipi mai mari, facultate sau cu ea terminată.

| Raven a răspuns (pentru Emazio):

Eu fac parte dintr-o altă generație, pe vremea respectivă fetele aveau prieten de-abia pe la 16-17 ani și, de cele mai multe ori, era vorba de vreun coleg de aceeași vârstă. Rar se întâmpla ca una de clasa a 9-a să iasă cu unul de a 12-a.
Eu la 13 ani mă jucam de-a Winnetou și încercam să-mi scalpez vecinii, de-asta mă șochez ori de câte ori văd pe TpU fete de 12 ani suspinând după "crush"-ul de 18 ani ori bărbați de 21 de ani care trăiesc cu tipe de 13 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sex de proasta calitate, de la o minora?
Ba baiatule, tu o sa mergi la puscarie cat de curand, pana afla un parinte de-asta, si sa vezi ce sex o sa ai tu parte in puscarie.
Lasa copiii sa isi termine scoala si sa se concentreze la scoala.
Si tu vezi-ti de treaba ta.
Esti asa naspa, handicapat, sau ce ai, nu te duci la munca la varsta ta, si crezi ca una de seama cu tine te-ar judeca ca esti putoare, si de-asta vrei mai mici? ca ele nu stiu cum sta treaba?
Fa-ti prietena de varsta ta.
Doamne ajuta sa gaseasca vreun parinte mesaje la fii-sa in telefon (de 15-16 ani), de la un baiat de 20 21.
Nu stiu daca ar trebui sa iti fie frica de puscarie, sau de tasu, care probabil cand pune mana pe tine, o sa te omoare.

| Emazio explică (pentru anonim_4396):

laughing) hooo Pomohaci ca sunt doar ale tale. Ba inapoiatule mintal, printr-un exercițiu de imaginație am ajuns la concluzia asta, ca si greu este sa banuiesti asta. Din ce cuvant al meu ai inteles tu ca am întreținut eu relații sexuale sau ca vorbesc cu una de 15-16 ani? Ba de diliu, nu ai cea mai mica înțelegere a textului... Si mai citește legile statului in care traiesti inainte sa ti se umfle puta pe net cu puscaria cand nici nu ai habar ce vorbesti acolo barbarule. Hai că mai facut sa rad, din ce secta faci parte tataie, macar sa stiu daca imi retrag ce am spus la adresa ta sau chiar sunt bine întemeiate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Emazio):

Pai tu esti ma boule pomohaci, ca ea e minora tu major.
wankere care esti. Ai zis ca ai avut relatii cu femei de varsta ta, si nu te-a tinut nici una, Ti-au dat toate cu sutu in cwr.
Ca sunt femei destepte la varsta aia, Si au vazut ca esti prea pripas,
Si te duci la minore ca ele sunt mai naive si mai usor de pacalit.
Sa-ti fie rusine.
Lasa copilele sa invete sa ia bacu, nu sa umble cu un pedofil ca tine, si sa intrerupa scoala, sa nu faca nimic in viata.

| Emazio explică (pentru anonim_4396):

"Retelele sociale au dat cuvantul unor legiuni de imbecili care, inainte, nu vorbeau decat la carciuma, dupa un pahar de vin si care nu provocau nicio problema colectivitatii. Era redus la tacere imediat in conditiile in care azi au acelasi drept la cuvant ca un premiu Nobel. Este invazia imbecililor" Umberto Eco, cred ca te întâlnise pe tine trogloditule, inainte sa spuna asta. Nu esti in stare sa intelegi un text simplu, cred ca daca iti dau ca sarcina simpla sa ajungi de la A la B ma intrebi ce faci cu C si mai faci paguba. Cu din astia ca tine a ajuns tara unde e acum, analfabeți funcționali care nu au o înțelegere de baza a unui text... Du-te și i-ați pastilele si dupa citeste iar ce am scris pe aici, poate macar de data asta intelegi 15% din mesaj.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Emazio):

Pai am vazut ce tampenie ai scris.
Si ca pedofil, n-are nici o importanta parerea ta.
In america te inregistrau aia ca sex offender, si erai pe lista aia toata viata.
Din cauza asta a ajuns tara asa? ca esti tu pedofil?
Din cauza oamenilor ca tine care iau mintile copiilor, si nu ii mai lasa sa termine scoala si bac-ul, si scoate scoala romaneasca numai analfabeti cu 10 clase.
Vezi-ti de oameni de varsta ta, pedofil nenorocit.
Merita sa-ti faca o echipa de-aia, un flagrant, sa se dea drept fata de 15-16 ani, si sa va dati intalnire, si acolo cand ajungi, sa fie baietii cu politia deja, cum se face si afara.
Nu te poti numi om happy
Ai beneficii in societate, de care profita si oamenii normali, si tu nu le meriti.
Si vezi ca pedofilii sunt primii violati de alti detinuti, mai ales de aia care au copii, in cazul tau fete.
Iti rup aia rozeta acolo happy

la stiri vezi numai copile de 14-15 ani, cu burta la gura, si care umbla cu barbati mai in varsta, 20 chiar 30 chiar si 40 de ani, si renunta la scoala.
Si e vina barbatului.
Cum **** om la 22 -30 40 de ani, cu copila la 15-16, care saraca, ar trebui sa isi continuie studiile.
E responsabilitatea ta ca esti mai adult, sa te gandesti la asta.

Ce crezi ca daca ai dreptul la libera exprimare, sau cum zici tu " ca ceilalti sunt inapoiati " si tu esti mai tare, ca e si adevarat?
Tu esti ala inapoiat, nu altii. Open minded nu inseamna sa iti bati joc de o minora, ca asa ai vazut tu prin tarile vestice si prin filme.
Filmele sunt fictiune toate, moralitatea nu.

Cat despre fetele minore, care umbla cu asftel de oameni, ar trebui sa inteleaga ca educatia te scoate din saracie. Prostia nu. happy E mai importanta scoala, ca un pedofil de-asta care n-are morala, si ataca oameni mai mici ca el, ca un predator sexual.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tine pur si simplu de preferinte, in general e mai usor pentru ca sunt mai destupate mental cele cu "experienta" vasta.

| Emazio explică (pentru anonim_4396):

Nu vorbeam de o batrana, dar o tipa cu 5-8 ani mai mare decat tine, ma gandesc ca poti sa porti multe discuții de calitate cu ea. Eu refuz sa accept asa ceva, ca femeile nu sunt inteligente. Fiecare sex are interesele proprii si femeile sunt inteligente pe aria lor de interese, si oferă bărbatului perspective pe care el nu le-ar fi vazut.

| Emazio explică (pentru anonim_4396):

Si fete de pe forumul asta nu cred ca sunt un esantion bun ca sa generalizăm la nivelul tuturor femeilor. Nici cu baietii de pe pagina asta nu m-aș mandri.

| Emazio explică (pentru anonim_4396):

Un exemplu este si fanaticul religios de mai sus...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tu scoti din context. SI ce ai mai zis? ca daca faci sex cu ele, ca e sex de slaba calitate, ca sunt proaste si ca tu esti destept.
Ce treaba ai tu sa faci sex cu o minora in primul rand?
Nu sunt adventist.
Panarama de om ce esti.
Ce treaba are un om de 22 de ani ca tine, cu una de 16 ani? sa faca sex cu ea?
Asta inseamna open minded si ce zici tu? Sa faci sex cu minore? Pai muta-te in irak sau afganistan, ca ei sunt mai open minded. Poti sa ma jignesti cat vrei tot pedofil esti.

Inainte de intrebarea asta ai mai pus una asemanatoare. Cu ce parere au oamenii despee o relatie intre un baiat de 21 si o fata de 16.

| Emazio explică (pentru anonim_4396):

Omule, ti-am raspuns mai sus ca am ajuns la concluzia asta printr-un exercitiu de imaginate, am banuit pentru ca nu au experienta sexual nu o sa fie de o calitate foarte buna. Nu am facut sex cu o minora niciodata. Si am spus ca nu sunt mature si nu au experienta in viata, si nu vad ce poate un tip sa invete de la ele, si ca mai degraba ar fi cu o fata mai mare ca sa invete de la ea.

| sopranaCadaverica a răspuns:

Nu spune nimeni ca exista o varsta standard dupa care sa iti alegi partenerul. Si eu am 21 de ani si prefer barbatii de 30-32 de ani pentru ca au o personalitate bine conturata, un caracter inchegat, exista sanse ca ei sa fie stabili dpdv financiar (si nu ma refer la salariu de mii de lei, conteaza doar sa aiba banii lui) ei au principii si au idee cam ce vor sa faca cu restul vietii lor. Si mai e si aspectul intim, probabilitatea ca un tip trecut de 30 de ani sa aiba experienta sexuala este mai mare (dar asta nu garanteaza, totusi, imaginatia individului, si felul erotic in care se manifesta - poate sa aiba oricata experienta… daca nu ii place sa satisfaca femeia si nu o priveste egal, si nici nu aduce noutate, nu empatizeaza sexual cu femeia, e foarte putin placut)
Majoritatea relatiilor din ziua de azi sunt superficiale, fie acelea cu copile de 16-17 (sau chiar mai mici, multe dintre ele sunt spalate pe creier de mass-media si internet, din toate punctele de vedere, au parinti dezinteresati de soarta lor, nu comunica, si mai e si categoria foarte restransa care gandeste singura si e chiar geniala, fete cu anumite talente pe care si le dezvolta, fete cu minti de femei mature - da, am intalnit) si tipi de 24-25 si asa mai departe, fie intre oameni maturi de 30-35. Este un haos pentru ca lumea e nehotarata, orgolioasa, fricoasa, hedonista (cauta foarte mult placerea), oportunista, si nu ofera nimic unic. Stii, pentru ca o relatie sa fie interesanta, stransa, ambele persoane ar trebui sa aiba pasiuni si interese, sa caute tot timpul informatia - pe baza asteia discuti/dezbati/afli lucruri noi. Daca nu suntem interesati sa crestem, cum sa ii inspiram pe ceilalti?
Si nimeni nu trebuie sa invete nimic de la nimeni de la inceput! Tu trebuie sa fii interesat sa descoperi singuri, sa te descurci, sa fii interesat in general de lume. Si bine informat! Tu practic reduci o legatura emotionala la ''a da-a oferi''. Pai atunci asta se numeste troc intelectual. Schimb de experienta si informatii poti face cu colegii de facultate sau la un workshop. Daca vrei sa ai discutii ample si dese despre filozofie si lucruri profunde poti cauta foarte bine domnisoare erudite. Si ele exista la orice varsta, dupa 18. Dar intrebarea e: pentru ca balanta sa se incline cat trebuie, tu esti cat de cat erudit?
Sa nu intelegi gresit, sunt de acord ca in relatie ambii parteneri trebuie sa se invete reciproc anumite lucruri, dar asta in timp, totul vine de la sine, nimic nu e static, experientele curg pur si simplu. Tu cu cat vei citi mai mult, vei cunoaste mai mult, si cei din jurul tau nu vor putea tine pasul, mai mult sau mai putin, ceea ce face dificila relationarea la un nivel mai intim.
E o lozinca asta cu ''sa ma invete experienta''. Experientele de viata sunt pur personale si implica valori proprii de viata. Daca asculti experientele altora, nu inseamna ca trebuie sa inveti ceva, ci doar sa iei aminte, sa iei in considerare. Tu cauta sa ai propriile tale valori, nu te inspira din povestile altora, pune-ti tu sufletul si mintea acolo, in viata ta, si construieste. Gandeste singur. Si apoi o sa zici, pai daca nu discutam despre viata, experiente etc., despre ce sa vorbim? Doamne, sunt atatea de dezbatut. happy Dar ambii trebuie sa aiba o baza de informatie ca sa poata dezbate subiectele respective. Opinii argumentate, stii tu. Ele nu vin din cer.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Scuza pentru care-ti plac barbatii de 30 de ani e ca fu t bine?
eu cred ca de fapt astia de varsta ta nu vor sa te fu ta nu ca ar fu te mai prost laughing)

| Endoryus a răspuns (pentru anonim_4396):

Si astia zic de mine ca sunt nesimtit straight face

| anonim_4396 a răspuns (pentru Endoryus):

Păi are 1000 de întrebări că e virgină dar ne zice că vrea bărbați de 30 de ani că fu t bine laughing)))))0

| Endoryus a răspuns (pentru anonim_4396):

E treaba ei ce ii place si ce nu. Si de ce ii place ceea ce ii place. Pe mine doar ma amuza ca e la fel ca restul din genul ei. Doar incearca sa gaseasca chestii bune despre ea dar naspa de altele. "Aia de 17 nu stiu dar nici alea de 30 ca nu stiu ce ". Imi aminteste de una de 17 ani care le facea lunile trecute prin intrebari cu/rve pe alea de 25. Doar pentru ca fac sex cu iubitii lor. Nici macar nu m-a lasat inima sa postez ceva la misto. Mi se facuse mila cate scuze penibile gasea ca ea e mai buna ca restul. Doar ca e tanara. Si de fapt buna de nimic.
PS. Nu stiu de ce nu ma mira ca e virgina. Acum sunt eu nesimtit. Dar nu o zic cu rautate. Nu am nimic cu ea.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru anonim_4396):

O scuza? Adica ce, e o nenorocire, o imoralitate, o greseala?! big grin
Carei femei nu ii place f utaiul pasional?

Mereu am fost antipatica celor de varsta mea si sentimentul a fost reciproc. Ori nu intelegeau sarcasmul meu, ori il intelegeau dar nu stiau sa raspunda decat cu vreo frustrare pentru ca nu eram impresionata de lipsa lor de originalitate big grin Dar nu am zis nicaieri ca ar f ute prost cei de varsta mea. Nu m-as afisa in viata mea cu unul de 20 si ceva de ani, pentru ca in primul rand nu ma atrag fizic, felul in care se imbraca e aberant, arata ca niste fetite si se comporta daca nu ca niste tarani, ca niste papusele. Si astia cu moda barbilor hipsteresti sunt la fel de penibil. Aproape toti sunt la fel, au acelasi NONSTIL! Sunt niste carute goale care fac mult zgomot si sunt rare exceptiile.
Ma scarbeste prostia indiferent de varsta si nu as putea sa ma frec cu unul care daca ar inlocui creierul unei oite cu al sau, ar incepe sa behaie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Endoryus):

Eu nu știu de ce te-ar miralaughing))

| Endoryus a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii vorba aia "cand vulpea nu ajunge la struguri, zice ca sunt acri ".

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru anonim_4396):

Troll la troll trage. Asa, faceti-va o gasca, sa atacati biata fata virgina. Of, cum v-ati dat voi seama ca am eu himenul intreg! sad Baieti destepti! Incurajati-va reciproc, latrati mai tare. Dar sa stii ca Endoryus latra mai bazat, mai curat decat tine, are mai mult potential.
Apropo: ca sa stii ce iti place in pat nu trebuie sa fi fost neaparat penetrata, ca femeie. Exista si p etting, m asturbare. Cu un om. Un barbat. Si cam ai idee de ce si cum. Zic si eu.
Oricat m-ai ataca pe acest site comic, n-ai sa primesti atentia mea.

| Endoryus a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce tot insinueaza ca o urmaresti?

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru anonim_4396):

Si acela care incerca sa ma linga si sub talpa era un tip cunoscut la facultate, din alt an. Da, si mie mi s-a parut la fel de cretin si scarbos modul sau de abordare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Endoryus):

Că i-am mai răspuns la întrebările absolut cretine laughing)

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Endoryus):

Cred ca ai destul timp liber (asa-mi spune intuitia) si te poti uita la intrebarile mele sa vezi cate raspunsuri faine primesc de la el. E genial omul! rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

E amuzant că tu crezi că sunt troll...

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Endoryus):

Daca atat ai inteles din ce am scris, e ok, pentru tine pot fi si aroganta/ingamfata/complexata/cum mai vrei.
Si nu fac pe victima, doar ca @Nevermore se straduieste prea tare si are accese tip Tourette, uneori poti vorbi cu el, uneori nu, insa mi-e mila ca nu intelege un simplu lucru: E DOAR UN USER PE TPU si oricat de rau vrea sa para, nu afecteaza pe nimeni laughing

| Endoryus a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Eh, am o slabiciune pentru arogante, ce sa zic. Dar cand imi amintesc varsta imi vine sa imi vomit in gura. Cum pe tine nu prea te impresioneaza unu sub 30, pe mine nu ma intriga una sub 25. Oricum ar fi ea.
PS. Foarte interesant ca ai specificat complexata. Oare de ce ma intreb? Cine stie. Eu clar nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

De fapt esti o complexata cu accese de ingamfare
si 2, tocmai ca-s pe TPU si de asta uneori iti raspund normal ca nu tin cont de persoana careia-i scriu lol, nu vrea nimeni ''sa te afecteze'' rolling on the floor e amuzant ca tu crezi ca-mi pasa

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Endoryus):

Complexele exista la fiecare persoana, depinde doar de intensitate si de curajul+maturitatea de a afirma ca exista.hee hee
Nu ma intereseaza cine alege pe cine! Mie mereu mi-au placut tipii mai mari. Doar ca lui @Nevermore ii tremura adorabil gusa cand zice ca imi plac mosii doar pentru ca aia ''ma vor'' big grin
Ziceai ca nu te mirai ca-s virgina - foarte imatura observatia, chiar inutila, dar de acolo am dedus faza cu complexele.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru anonim_4396):

Daaa, de aia primul raspuns afisat in pagina e de la tine in 3 secunde cand pun intrebarea.
ILY too

| Endoryus a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Daca vrei sa ii vezi fata adevarata a unei persoane, loveste unde doare si vezi cum reactioneaza. Asa si cu acea "observatie imatura ".

| OrdanKarris a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

1. Notiunea de p etting este absolut jenanta. De ce as avea nevoie de tine daca tot ce fac este sa mi-o frec de vaginul tau? Cu ce e p etting-ul mai castigator pentru mine decat mana dreapta? Cu nimic. Numai sa-mi propui asta si te dau afara. Ori vi pregatita sa facem de toate, ori nu-mi pierd timpul cu tine. Uite eu am 29 de ani, si iti zic drept, daca trebuie sa astept, daca incerci negocieri cu mizerii gen p etting, h andjob si nu esti pregatita sa trecem la fapte, out you go! Vrei sa fii virgina, nici o problema fata mea. Fi virgina, singura. Nu esti obligata sa te dezvirginezi cu mine, iar eu la aproape 30 de ani nu sunt nevoit sa iti tolerez mofturile. Am de unde alege. Vrei sa dezbatem chestii? O facem fara haine pe noi, preferabil in fata oglinzii cu tine aplecata, sa ne vedem amandoi mai bine, daca intelegi cum zic! laughing

2. eu nu cat tipe de 30 de ani pentru "studiile ei solide". Caut tipa de 30+ foamea ei de maciuca. Dupa ce mi-o trag cu ea de vreo 2 ori, am sa iau in considerare si "studiile ei". Singurul mod al ei de gandire care ma intereseaza este daca se poate rasuci pe maciuca mea, nu doar sus-jos, daca intelegi cum zic!

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Endoryus):

Buna idee! Mi-ai vazut adevarata fata! Revelatie. Ma cunosti acum cu adevarat! Ce sa zici si tu... ca sa te scoti din rahat, vorba aia.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru OrdanKarris):

Tu din ce tomberon cu risc biologic ai mai aparut? Nu ti-a cerut nimeni parerea.

| Endoryus a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Imi place sa vad oamenii cum reactioneaza la chestii de genul. Nu pot spune ca te cunosc. Nu e ca am vorbit fata in fata. Fata de alti useri cu care m-am vazut aici pe site(in realitate), tu nu pari atat de interesanta incat sa vrea cineva sa te cunoasca.

| OrdanKarris a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Ti-as zice ca ai reactionat ca "virgina strapunsa" dar nu prea e conforma cu realitatea in ceea ce te priveste laughing Motivul pentru care inca esti virgina la 21 de ani este ca ai niste probleme la caput. Ai si o privire de psycho. Tu trebuiesti batuta cu un cablu electric sa vezi ce frumos te umezesti acolo jos si ai sa te milogesti sa ti-o trag laughing Pana si expresia faciala ti se va schimba, asculta la mine laughing

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Endoryus):

Nu cred ca ai prins ironia.
Cu cat il fac sa creada ca eu cred ca ii pasa, cu cat ii raspund mai mult, cu atat isi va pierde timpul cu nimicuri iar eu imi voi intari cunostintele psihologice, daca ma intelegi. Dar in general, cine continua sa scrie replici pe un site ca asta, nu e nici dezinteresat, nici plictisit. Ma refer la @nevermore.hee hee
Jignesti atat de cuminte, ca imi vine sa mangai ecranul: ''Pari neinteresanta'' laughing
Scuze lui @Emazio, ca jumatate de raspunsuri au fost spam de la piticii de gradina.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru OrdanKarris):

Dupa 8-10 ore de cursuri nu cred ca ai avea altfel privirea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Endoryus):

Te-ai prins cat de mult imi pasa de ea?
mai ales că acum vreo săptămână îmi scria lingușeli la chestia aia cu varstalaughing))

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce tine minte rolling on the floor
Le scrii si pe hartiute colorate? Le lipesti in zone intime? Mi-e frica!

| Endoryus a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Lasa ca sunt eu mai finut dar Karris mai sus a intrat in actiune direct. Si a functionat observ. Ti-ai schimbat avatarul.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Endoryus):

Exact, vreau sa expun privirea de psycho in toata splendoarea, nu doar un ochisor. E pacat de mine.

| Endoryus a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Si a revenit aroganta. Putin si narcisista daca tot ai telefonul plin cu pozele tale.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Endoryus):

Sunt realista, nu aroganta/narcisista. E bine ca fiecare sa isi aprecieze calitatile. big grin

| GirlOnline81 a răspuns:

Ma scuzați ca intervin, dar mi-e greu s-o tin in mine.
Cum arată un mort mulțumit?
laughing

| Endoryus a răspuns (pentru GirlOnline81):

Nu te scuz, stai linistita straight face

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Endoryus):

Atunci nu ma scuza ( tongue), dar macar explica-i fetei asteia ca " mort pe dinauntru" si "multumit" n-au ce cauta in aceeasi propozitie.

| Endoryus a răspuns (pentru GirlOnline81):

Nu o mai bag in seama. Deja lumea ma insulta in privat pentru faptul ca am "atacat biata fata". Maine poimaine primesc amenintari cu moartea. Ce naiba.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Endoryus):

Nu stiu ce sa zic... decat ca e ridicol si patetic in acelasi timp.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru GirlOnline81):

Ba au ce cauta, ''draga scumpo'', pentru ca el nedevenind constient ca e mort pe dinauntru, se considera ''multumit'', impacat.
Si nu il mai instiga pe endoryus ca pe o jucarie pentru ca el s-a pocait. Tschuss!

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru GirlOnline81):

Ah, apropo. Ridicol si patetic? Mai sa fie.

https://www.avocatnet.ro/......rivă.html
Un articol fatal pentru o femme fatale. Cam in varsta, dar ce conteaza nu?

| GirlOnline81 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Daca ma iei cu " nedevenind constient ca e mort pe dinauntru, se considera multumit, impacat", mi-e clar.
Cine esti tu sa hotarasti in locul unei persoane ca viata lui e simpla? Cine esti tu sa hotarasti in locul unei persoane cand trebuie sa se simta multumit/implinit?
Cine esti tu sa decizi ca o persoana are o viata banala? Ai o scara precisa de masura a banalitatii?
Stii tu mai bine decat el daca constientizeaza sau nu?

Daca nu esti acea persoana, " un coleg", te-as ruga sa te abtii de la orice comentariu!

| Endoryus a răspuns (pentru GirlOnline81):

Spune-i ca prin ridicol si patetic nici macar nu te refereai la ea dar e putin haios ca s-a simtit.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru GirlOnline81):

Nu e treaba ta sa imi tii mie lectii de morala si filozofie pe TPU, uita-te in jurul tau, la ce si cum scrii, cu ce fel de useri empatizezi aici. Esti incredibil de ipocrita happy
Acel coleg mi-a fost si prieten printre altele si am fost mai apropiati mental decat ai crede, asadar am premise sa ''judec'' ceea ce simte; majoritatea lucrurilor el le spunea, frici, hibe, felul cum priveste viata si nu am spus ca e un exemplu rau de a fi sau unul bun. Fiecare isi traieste viata cum vrea.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Endoryus):

Stiu ca la tine se referea. Era reply la replica ta. Doar ca am observat greseala si ma gandeam ca e frumos sa ajut sa corecteze.

| Endoryus a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Se referea de fapt la faptul ca cineva a stata sa piarda timp sa ma jigneasca in privat pentru un specimen ca tine. Aoleu, maine deja daca nu mai intru sa stii ca cineva m-a omorat. Ai un fan. Poti muri impacata acum.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Ai dedus ca sunt femme fatale prin scadere sau prin adunare?
big grin

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru GirlOnline81):

Prin determinarea ta! happy
Iar femeile determinate fac exercitii Kegel.
Kegel = proaspete ca la inceput.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Endoryus):

Stiam la ce ar fi vrut sa se refere, dar daca citesti articolul afli despre cuvantul ''patetic'' ca nu are sens negativ, ca ''ridicol'', pentru ca ea a zis ''ridicol si patetic'' si este o prostie.
Nu mai da atatea explicatii, dupa ce ca esti cum esti, acum pari si extrem de feminin si suparat laughing

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Endoryus):

Daca nu si-a dat seama ca faceam referire la situatia in sine, nici nu-i de mirare ca tipilor ca Emazio (ca sa revin on topic) le plac fetele mai in varsta.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru GirlOnline81):

Oh, dar cum am mai zis, intelesesem, draga mea. ''Situatia in sine'' a fost perfect inteleasa de la inceput.
Dar ma repet si pentru tine.
Ridicol si Patetic sunt diferite dpdv semantic. Este gresit sa le folosesti in acelasi context.
Ridicol are un sens negativ, pe cand celalalt, pozitiv, si nu e ca in engleza cand zici ''you're pathetic'' ca insulta, in romana se foloseste alt sens, unul de ''impresionat in mod placut''. Ai acolo in articol.
Voiam sa nu mori pro..., pardon, nestiutoare. E chiar util sa mai stii si limba nativa. laughing

| GirlOnline81 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Oi avea eu cateva lipsuri in ceea ce priveste limba nativa, si nu stiu daca asta se datoreaza faptului ca nu mai locuiesc in Romania de vreo 20 de ani... sau poate pentru ca n-am facultate ( care apropo, in acceptiunea mea, pentru multi nu inseamna decat o hartie care sa dea bine la kil), dar stiu ca-mi mai lipseste un lucru: aerul de ciobanitawinking.

| Endoryus a răspuns (pentru GirlOnline81):

20? Si eu credeam ca am plecat de mult. Iti e dor de Romania?

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Endoryus):

Am plecat de acasa la 18 ani happy.
Uneori ma cuprinde un dor nebun de tara, de oamenii ramasi acolo, dar pentru ca acum toata viata mea este aici, de intors nu am de gand.
La tine ce inseamna " plecat de mult"?

| OrdanKarris a răspuns:

Eu nu iau o fata mai mica decat mine sa invat ceva de la dansa. O iau sa mi-o trag cu dansa si sa am pe cine exersa tacticile mele de manipulare. Observ reactiile si invat din asta. Fetele mai mici decat mine sunt cobai perfecti pentru a-mi satisface nevoia de manipulare. Poate oi fi bolnav mai stii happy

| GirlOnline81 a răspuns (pentru OrdanKarris):

Bolnav nu știu, dar cu siguranța ești egoist. Le-ai putea învața vreo câteva lucruri, și anume ca dragostea și gripa se tratează cu patul; sau ca nu trebuie sa intre in panica (sa devină isterica, mai corect) dacă nu reusesti (nu ai chef) sa o suni după o zi, sa o faci sa înțeleagă ca deși încrederea, loialitatea și respectul sunt lucruri obligatorii intr-o relație, toate duc la sex; sau ca orgoliul este singurul lucru pe care un bărbat îl vrea mângâiat mai mult decât penisul; sau ca intr-o relație nu intri cu așteptări, ci trebuie sa știe încă de la început la ce sa se aștepte; mai mult, ai putea s-o înveți ca este datoria ei sa-ți propună ceva inedit, astfel încât sa nu devină plictisitoare.
Sa continui, OrdanKarris? big grin

| OrdanKarris a răspuns (pentru GirlOnline81):

Da, dar uiti un aspect care l-am repetat incontinuu: cu cat incerc sa conving o fata de aspectul cu sexul cu atat nu merita acea fata. Daca trebuie sa negociez/conving o femeie pentru sex, e clar ca ori are o frica, ori e frigida, ori nu vrea cu mine, ori are chef de jocuri. Oricare ar fi motivul, aleg o solutie pentru toate problemele, antibiotic cu spectru larg: impun o limita peste care nu trec si daca vad ca nu conving din primele 2-3 incercari, o las balta cu totul. Si sunt genul de om care se simte suficient de stapan sa am si femei mature. Oricat de versate ar fi alea mai in varsta decat mine, sunt cu atat mai insetate si mai nedorite. Se poate in ambele directii, pe ambele spectre, si mai tinere si mai batrane. Un singur lucru ramane constant pentru amandoua categoriile: sexul nu este negociabil, ci garantat. Altfel nu relatie, nu atentie, nu timpul meu, nu bani, nu nimic. Relatia este parghia de control absoluta a unui barbat. Noi oferim relatia, voi sexul. Nu zic ca un barbat nu poate beneficia de o relatie, sau femeia de sex. De ce sa nu fiu egoist? Am de unde da, dar nu dau fara un motiv bun. big grin Nu mai sunt ca la 19-23 ani sa ofer si sa sper, nu nu nu. Mi-am invatat lectia. Este in interesul meu sa fiu cat mai egoist.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru OrdanKarris):

" Da, dar uiti un aspect care l-am repetat incontinuu..."

N-am uitat, nu. Cum sa uit ca tu incepi in pat si de-abia apoi incepi discutia?
laughing

| OrdanKarris a răspuns (pentru GirlOnline81):

Nu, discutia incepe inaintea patului, doar ca eu n-aud nimic decat dupa pat. Atata tot laughing intelegi cum zic?

| GirlOnline81 a răspuns (pentru OrdanKarris):

Probabil ca nu m-am exprimat destul de clar. Tot asa ziceam si eu happy.

| Emazio explică:

Insa prin experienta in intelegerea mea personala nu implica doar scoala vietii, ci traind o perioada mai lunga pe pamantul asta, o fata mai in varsta a avut mai mult timp sa se intrebe lucruri, sa acumuleze intelepciune, si confruntandu-se cu poate mai multe decat mine e deja calita si poate cu brio daca doreste sa invete sunt tip mai tanar. Dar da mereu este argumentul cu cineva la 18 ani poate sa fie oarecum mai cu experienta decat cineva la 30, dar tine de personalitatea fiecaruia. Insa ai mai multe ca cineva mai in varsta sa stie totusi mai multe decat cineva la 18 ani in cele mai multe cazuri.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Emazio):

Fiecare se formeaza in ritmul lui. Nu trebuie sa judecam toate tipele de 16-17 ani acum prin prisma ''trairii pe pamant mai mult timp'', pentru ca e evident, asta e destinul, s-a nascut in 2000, ce sa zic.hee hee Nimeni nu te opreste sa-ti cauti una in varsta.
Eu nu as avea incredere in tipele de peste 30 de ani care nu au studii solide, ceva pasiuni, daca as fi in locul tau. De ce? Pentru ca instinctul de barfa si ''mi-e frica de gura lumii'' e foarte pregnant, tine de generatie. Plus ca ele au prins ceva din (post)comunism. Si fara studii reale (nu ase si agricultura)… e foarte periculos sa iau in seama modul lor de gandire, viziunea si experienta acestora laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Ce sarcasm sa inteleaga? laughing) Adica probabil consideri ca mosii aia care iti dau dreptate o fac fiindca-s destepti, nu ca esti ultima lor sansa sa mai arda si ei cv tinerellaughing)

Astia de varsta ta...vai mortii nostri

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru anonim_4396):

Mos la 32 de ani?
Du-te ba si culca-te, troll suprem
Si din contra, cunosc tipi care stiu sa dezbata cand e cazul, nu au mutrele aprobatoare de catei. Si sunt si frumusei, nu urati ca tine! big grin

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru anonim_4396):

Mos la 32 de ani?
Du-te ba si culca-te, troll suprem
Si din contra, cunosc tipi care stiu sa dezbata cand e cazul, nu au mutrele aprobatoare de catei. Si sunt si frumusei, nu urati ca tine! big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Ala care ti-a zis ca esti perfecta si n-ai niciun defect?
rolling on the floor jur ca ala e cel mai penibil si scarbos totodata lucru citit de mine vreodata pe TPU

| Endoryus a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Nu mai face pe victima, iti statea mai bine cu hainele alea de aroganta inganfata.

| sofisis a răspuns (pentru Endoryus):

Dupa ce ca ti-a facut fata un compliment, tu o iei la misto? Cica tu latri mai bazat...ai potential. Ai? laughing) Eu nu-l vaz laughing)) Jesus, asa rau te plictisesti?

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru sofisis):

In general, aia care latra cu boticul umed nu au constiinta de sine. Asa ca plictiseala e o notiune abstracta pentru patrupezi.
Scuze @sofisis ca ti-am detronat eroul.hee hee

| sofisis a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Poti sa dormi linistita scumpo. Nu ai detronat pe nimeni. Nu ai putea in veci sa mi schimbi parerea despre el. Si nu prentru ca e EL, ci pentru ca citesc prea bine oamenii ca sa ma insel asupra felului lor de a fi si de a gandi. E un tip vertical si asumat.
Tu in schimb esti doar usor isterica si inclinata spre jigniri pe care DOAR tu le consideri ironii sau sarcasme.

| Endoryus a răspuns (pentru sofisis):

Un compliment? Mie nu mi s-a parut. Doar a incercat pentru o secunda sa faca misto de NEver dandu-ma pe mine un exemplu mai putin penibil, nu un exemplu mai bun. Rain imi arata ieri ca scorpionii miros bulls/hitul de la o mila departare. Avea dreptate laughing

| Endoryus a răspuns (pentru sofisis):

Stai ca acum am citit tot. Tu ma iei la misto, tu ma complimentezi. Ciudato straight face. Pe ea nu e ca o iau prea mult in serios. Cica ce poti intampina (de probleme zic ) pana la 20. Pai deh, cand stai la tati in beci si nu ai nici o problema, evident ca nu stii ce si cum. Sunt copii de 14 ani care au frati de crescut, scoli de terminat, probleme de rezolvat cum altii la 30 nu viseaza. Diferenta intr-o persoana adulta si un ratat crescut in puf. Degeaba citeste ea multe, nu o sa inteleaga niciodata diferenta.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Endoryus):

N-o sa iti rapesc Gloria de a crede ca eu chiar nu am trait nimic traumatizant sau ''greu'' in viata mea, si doar arunc aici cu slove. Fii glorios in necunostinta de cauza, pe ...TPU. :d
Si ce sa inteleg de copilasii care au avut norocul sa traiasca intr-o familie decenta, de oameni intelectuali de exemplu, oameni preocupati de cultura si dezvoltare? Astia sunt ratati?! Hm, eu cred ca ei vor fi cei care iti proiecteaza casa ori cei care te vor vindeca de prostata. Sau chiar cei care vor descoperi un leac pentru cancerul de maduva osoasa. Niste idioti, bey!
Apreciezi omul, in sfarsit, pentru caracterul sau, si daca exista, si pentru inteligenta lui, indiferent de ''experienta''.
Un lucru sa mai stii: un om care trece prin diverse experiente, poate sa si citeasca, chiar foarte mult, si sa se si exprime frumos. Iti recomand si tie... multa lectura. Curaj, va fi bine. big grin

| Endoryus a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Nu te baga in aceeasi oala cu doctori si ingineri. Lipsa de socializare si prieteni iti da unde verde la depresie. Caracterul si vocabularul meu tin panselutele ( ca tine) la distanta. Mai bine de mine. Nimic interesant la una care nu are o poveste de spus. * M-am nascut, am crescut, am invatat, am mancat toate legumele ". Nimic interesant, nimic palpitant. Nimic.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Endoryus):

Dar nu era vorba de mine! DOAMNEEE!
Asa de mult ma adori, ma regasesti in orice exemplu?
Eu ti-am aratat doar ca lumea e diversa si nu ar trebui sa judeci pe premise care se clatina.
Toti oamenii au povesti, indiferent cat de interesante/lungi/scurte ar fi - nu exista sablon. Dar mai sunt si oameni complet banali, care au murit pe dinauntru. Cine stie? Atat timp cat nu profita de atentia cuiva si nu are intentii diabolice, e un om ca toti ceilalti.

| Endoryus a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

"Dar mai sunt si oameni complet banali, care au murit pe dinauntru. Cine stie? " Am impresia ca tu stii.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Endoryus):

Da, am cunoscut un coleg asa. Era multumit cu o viata simpla.

| Endoryus a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Un coleg. Am inteles.