| Emazio a întrebat:

Salut, asa ma trasni o intrebare si sunt curios de mai multe pareri in legatura cu subiectul: Cand eram in liceu mereu vedeam colegele care tot erau interesate sa fie cu baieti mai mari, ori din clase mai mari dar ulterior cu 20+ pana in 30. Si intre timp ma regasesc acum printre acesti 20+ si ma gandesc cat de inutil e ca tip mai mare sa fiu intr-o relatie cu un copil. Imi vine fix intrebarea: tu ce poti sa imi oferi si nu o sa gasesc la una de varsta mea sau apropiata, eventual mai mare? Adica imi pare asa o pierdere de timp, sex de proasta calitate, discutii din care tu poti sa inveti 0 pentru ca practic tu esti profesorul ei personal, deci baieti si fete care poate ati trait asa ceva sau pur si simplu vreti sa conversam despre asta va astept raspunsurile.

131 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Buna intrebare.
Eu cred ca baietii mai mari cauta doar o aventura sau o relatie scurta, in timp ce fetele de 15 16 17 ani cauta siguranta si poate vad ca sunt mai maturi.
Acum nu pot sa spun ca nu exista si exceptii, dar in general as zice ca lor li se pare ca baietii de varsta lor sunt imaturi si atunci cauta pe unu mai mare care e stabil financiar, poate are o masina calumea, etc.

| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce tu nu ai descoperit inca este ca, fetele de 16-17ani, au maturitatea baietilor de 20-21 de ani, de aceea se uita toate adolescentele dupa baieti mai mari.
Evident ca nu te intereseaza o copila de 14-15 ani, dar sunt convinsa ca, nu te-ar deranja deloc, una de 17-18 ani.

Bula
| Bula a răspuns:

In principiu, baietii pana la 25 ani cauta la fete doar aventura, sex, distractie. Doar dupa 25 ani incep sa se maturizeze, sa doreasca o relatie mai indelungata, familie.

Fetele sunt mai repede maturizate, dupa varsta de 16-18 ani instinctiv (biologic) doresc sa-si intemeieze familie, sa se inmulteasca, sa aiba copii. Si ele fac experiente cu baieti /barbati, dar cauta mai mult siguranta materiala pentru viitorii lor copii, iar calitatea sexului ramane pe plan secundar. Acesta este si motivul ca, majoritatea fetelor incearca sa-si faca o partida cat mai buna din punct de vedere financiar sau cu un viitor cat mai promitator.

| ynexistenta a răspuns (pentru Bula):

Asta e cel mai bun raspuns de aici.

| Bizon95 a răspuns:

Cred sincer ca, ti-ai cam raspuns singur!
fetele de liceu cauta un profesor personal de la care sa invete despre viata si nu se uita la "mucosii" de baieti de varsta lor

| Emazio explică (pentru Bizon95):

Intrebarea mea nu e de ce tipele vor sa fie cu ei, ci de ce un tip mai mare si-ar pierde timpul cu una mai mica, probabil am scris prea mult si s-a pierdut intrebarea pe care o aveam intre randuri.

| Emazio explică (pentru Violleta2022):

Am 22 si ma deranjeaza si una de 20-22 de ani, am inceput sa vorbesc cu tipe mai mari ca varsta decat mine ca sa putem purta discutii, si caut sa ajung pe la si la 29-30 ani ca sa intalnesc o fata mai matura decat mine sa pot invata. Ce sa fac cu una de 17-18 ani in afara de sex, cand aveam 19 ani am fost cu o tipa mai mica si simteam mereu cum eu o invatam pe ea si in schimb eu nu aveam ce sa invat. Am purtat discutii si cu tipe de 21 si am fost cam dezamagit. Eu cred ca baietii se maturizeaza in acelasi timp, doar ca prefera sa se comporte copilaros, si inteleg comportamentul. Pentru ca nu inteleg de unde se maturizeaza fetele astea mai repede daca nu prin experienta si de unde capata ele experienta asta avand o viata similara cu un baiat de varsta lor.

| Emazio explică (pentru Bula):

De ce "doresc sa-si intemeieze familie, sa se inmulteasca, sa aiba copii" inseamna ca sunt mai mature? Maturitatea o vad in experienta, lucru pe care nici unul dintre sexe nu il are la varsta aia.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Emazio):

Tu crezi ce vrei, eu spun doar ce declara stiinta: ca baietii se dezvoltat atat fizic cat si fizic, un pic mai incet decat fetele (2-3 ani mai incet), in perioada adolescentina.

Si ce ma rog, ai vrea tu sa inveti, de la fete mai mari?

| Bizon95 a răspuns (pentru Emazio):

Nu am vrut sa repet ce au scris altii, insa fiecare e atras de sexul opus intr-un anumit fel:
barbatiilor in general le plac fetele tinere pentru ca sunt mai "proaspete", iar fetelor in general le plac barbatii mai invarsta pentru ca una dintre cele mai mari chestii de care e atrasa o fata nu sunt muschii ci faptul ca barbatul e stapan pe sine (denota maturitate, stabilitate, experienta, etc.)

iar cliseele ca barbatul se aprinde RAU dupa ea ca e virgina, ca e foarte tanara, chiar pentru ca nu e experimentata si deci el e primul care face secz oral, a.n.a.l., etc. sunt cat se poate de clar dovedite... chiar exista un termen in engleza pentru asta (la care nu stiu echivalent in romana) numit "jail bait"

sper ca acum intelegi, si ma bucur serios ca tu nu ai problema asta, pentru ca altfel nu ai fi intrebat

| Emazio explică (pentru Violleta2022):

Perspectivele ei asupra vietii avand o experienta mai bogata decat a mea, discutii care sa ma stimuleze sa evoluez si mai mult ca sa ajung la nivelul ei, experienta ei in pat si sa ma ajute sa evoluez ca persoana ea fiind mai matura decat mine trecand prin mai multe.

| Emazio explică (pentru Bizon95):

Inteleg, am avut si eu o asa pasiune cand eram in adolescenta, dar am realizat ca era ceva aiurea, daca fata poate sa te stimuleze ca personalitate si intelectual cred ca e mult mai important, poate ea sa fie virgina peste tot sau deloc.

| Emazio explică (pentru Violleta2022):

Nu vreau sa cred ce vreau, vreau sa discut cu voi sa vad ce credeti voi, ca sa imi formez o opinie, si in acelasi timp o sa spun si eu ce am observat pana acum, asta nu inseamna ca este si corect ce afirm. Nu vreau sa se inteleaga ca am pornit un topic ca sa imi impun eu punctul de vedere, ce as mai invata altfel...

Bula
| Bula a răspuns (pentru Emazio):

In natura, perpetuarea speciilor este primul rol a tuturor vietuitorilor. La fel este si la oameni.
Sexul are in primul rand menirea de inmultire, iar placerile sexuale sunt ingredientul care indeamna la actul sexual.

| Plato a răspuns:

Trebuie sa fii un ratat absolut sa fii intr-o "relatie" cu un copil. Nici barbat nu-ti mai poti zice, e penibil.

Nu ai absolut niciun motiv sa faci asta. Cei care se uita la fetite de 16 ani, o fac din cauza ca alea de varsta lor le dau reject direct, ca alea vad ca sunt doar niste ratati, coate-goale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sex de proasta calitate, de la o minora?
Ba baiatule, tu o sa mergi la puscarie cat de curand, pana afla un parinte de-asta, si sa vezi ce sex o sa ai tu parte in puscarie.
Lasa copiii sa isi termine scoala si sa se concentreze la scoala.
Si tu vezi-ti de treaba ta.
Esti asa naspa, handicapat, sau ce ai, nu te duci la munca la varsta ta, si crezi ca una de seama cu tine te-ar judeca ca esti putoare, si de-asta vrei mai mici? ca ele nu stiu cum sta treaba?
Fa-ti prietena de varsta ta.
Doamne ajuta sa gaseasca vreun parinte mesaje la fii-sa in telefon (de 15-16 ani), de la un baiat de 20 21.
Nu stiu daca ar trebui sa iti fie frica de puscarie, sau de tasu, care probabil cand pune mana pe tine, o sa te omoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tine pur si simplu de preferinte, in general e mai usor pentru ca sunt mai destupate mental cele cu "experienta" vasta.

| Emazio explică (pentru anonim_4396):

laughing) hooo Pomohaci ca sunt doar ale tale. Ba inapoiatule mintal, printr-un exercițiu de imaginație am ajuns la concluzia asta, ca si greu este sa banuiesti asta. Din ce cuvant al meu ai inteles tu ca am întreținut eu relații sexuale sau ca vorbesc cu una de 15-16 ani? Ba de diliu, nu ai cea mai mica înțelegere a textului... Si mai citește legile statului in care traiesti inainte sa ti se umfle puta pe net cu puscaria cand nici nu ai habar ce vorbesti acolo barbarule. Hai că mai facut sa rad, din ce secta faci parte tataie, macar sa stiu daca imi retrag ce am spus la adresa ta sau chiar sunt bine întemeiate.

| Emazio explică (pentru anonim_4396):

Nu vorbeam de o batrana, dar o tipa cu 5-8 ani mai mare decat tine, ma gandesc ca poti sa porti multe discuții de calitate cu ea. Eu refuz sa accept asa ceva, ca femeile nu sunt inteligente. Fiecare sex are interesele proprii si femeile sunt inteligente pe aria lor de interese, si oferă bărbatului perspective pe care el nu le-ar fi vazut.

| Emazio explică (pentru anonim_4396):

Si fete de pe forumul asta nu cred ca sunt un esantion bun ca sa generalizăm la nivelul tuturor femeilor. Nici cu baietii de pe pagina asta nu m-aș mandri.

| Emazio explică (pentru anonim_4396):

Un exemplu este si fanaticul religios de mai sus...

| Raven a răspuns:

Din punctul meu de vedere, un tip de peste 16 ani care se cuplează cu una de 12-13 ani e total lipsit de încredere în sine însuși, nu are curajul de a aborda o fată de vârsta lui, temându-se de un refuz. Simte că nu are ce-i oferi, din punct de vedere spiritual, fizic ori material.
Are probabil impresia că fetița respectivă îl va diviniza, și-l va accepta cu tot cu defecte, ea neavând niciun alt termen de comparație, fiind obișnuită cu mentalitatea/comportamentul colegilor ei care, la vârsta aia, sunt încă niște copii.
Am auzit băieți de 17 ani plângându-se că n-au ce vorbi cu fetele de vârsta lor fiindcă se hlizesc prostește, darămite una de 13 ani! Despre ce naiba ai putea vorbi cu ea? My little pony, Barbie în Fairytopia?

| Emazio explică (pentru Raven):

Si totusi cred ca toti am avut kn liceu tipele care se combinau cu tipi mai mari, facultate sau cu ea terminată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Emazio):

Pai tu esti ma boule pomohaci, ca ea e minora tu major.
wankere care esti. Ai zis ca ai avut relatii cu femei de varsta ta, si nu te-a tinut nici una, Ti-au dat toate cu sutu in cwr.
Ca sunt femei destepte la varsta aia, Si au vazut ca esti prea pripas,
Si te duci la minore ca ele sunt mai naive si mai usor de pacalit.
Sa-ti fie rusine.
Lasa copilele sa invete sa ia bacu, nu sa umble cu un pedofil ca tine, si sa intrerupa scoala, sa nu faca nimic in viata.

| Raven a răspuns (pentru Emazio):

Eu fac parte dintr-o altă generație, pe vremea respectivă fetele aveau prieten de-abia pe la 16-17 ani și, de cele mai multe ori, era vorba de vreun coleg de aceeași vârstă. Rar se întâmpla ca una de clasa a 9-a să iasă cu unul de a 12-a.
Eu la 13 ani mă jucam de-a Winnetou și încercam să-mi scalpez vecinii, de-asta mă șochez ori de câte ori văd pe TpU fete de 12 ani suspinând după "crush"-ul de 18 ani ori bărbați de 21 de ani care trăiesc cu tipe de 13 ani.

| Emazio explică (pentru anonim_4396):

"Retelele sociale au dat cuvantul unor legiuni de imbecili care, inainte, nu vorbeau decat la carciuma, dupa un pahar de vin si care nu provocau nicio problema colectivitatii. Era redus la tacere imediat in conditiile in care azi au acelasi drept la cuvant ca un premiu Nobel. Este invazia imbecililor" Umberto Eco, cred ca te întâlnise pe tine trogloditule, inainte sa spuna asta. Nu esti in stare sa intelegi un text simplu, cred ca daca iti dau ca sarcina simpla sa ajungi de la A la B ma intrebi ce faci cu C si mai faci paguba. Cu din astia ca tine a ajuns tara unde e acum, analfabeți funcționali care nu au o înțelegere de baza a unui text... Du-te și i-ați pastilele si dupa citeste iar ce am scris pe aici, poate macar de data asta intelegi 15% din mesaj.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Emazio):

Pai am vazut ce tampenie ai scris.
Si ca pedofil, n-are nici o importanta parerea ta.
In america te inregistrau aia ca sex offender, si erai pe lista aia toata viata.
Din cauza asta a ajuns tara asa? ca esti tu pedofil?
Din cauza oamenilor ca tine care iau mintile copiilor, si nu ii mai lasa sa termine scoala si bac-ul, si scoate scoala romaneasca numai analfabeti cu 10 clase.
Vezi-ti de oameni de varsta ta, pedofil nenorocit.
Merita sa-ti faca o echipa de-aia, un flagrant, sa se dea drept fata de 15-16 ani, si sa va dati intalnire, si acolo cand ajungi, sa fie baietii cu politia deja, cum se face si afara.
Nu te poti numi om happy
Ai beneficii in societate, de care profita si oamenii normali, si tu nu le meriti.
Si vezi ca pedofilii sunt primii violati de alti detinuti, mai ales de aia care au copii, in cazul tau fete.
Iti rup aia rozeta acolo happy

la stiri vezi numai copile de 14-15 ani, cu burta la gura, si care umbla cu barbati mai in varsta, 20 chiar 30 chiar si 40 de ani, si renunta la scoala.
Si e vina barbatului.
Cum **** om la 22 -30 40 de ani, cu copila la 15-16, care saraca, ar trebui sa isi continuie studiile.
E responsabilitatea ta ca esti mai adult, sa te gandesti la asta.

Ce crezi ca daca ai dreptul la libera exprimare, sau cum zici tu " ca ceilalti sunt inapoiati " si tu esti mai tare, ca e si adevarat?
Tu esti ala inapoiat, nu altii. Open minded nu inseamna sa iti bati joc de o minora, ca asa ai vazut tu prin tarile vestice si prin filme.
Filmele sunt fictiune toate, moralitatea nu.

Cat despre fetele minore, care umbla cu asftel de oameni, ar trebui sa inteleaga ca educatia te scoate din saracie. Prostia nu. happy E mai importanta scoala, ca un pedofil de-asta care n-are morala, si ataca oameni mai mici ca el, ca un predator sexual.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tu scoti din context. SI ce ai mai zis? ca daca faci sex cu ele, ca e sex de slaba calitate, ca sunt proaste si ca tu esti destept.
Ce treaba ai tu sa faci sex cu o minora in primul rand?
Nu sunt adventist.
Panarama de om ce esti.
Ce treaba are un om de 22 de ani ca tine, cu una de 16 ani? sa faca sex cu ea?
Asta inseamna open minded si ce zici tu? Sa faci sex cu minore? Pai muta-te in irak sau afganistan, ca ei sunt mai open minded. Poti sa ma jignesti cat vrei tot pedofil esti.

Inainte de intrebarea asta ai mai pus una asemanatoare. Cu ce parere au oamenii despee o relatie intre un baiat de 21 si o fata de 16.

| Emazio explică (pentru anonim_4396):

Omule, ti-am raspuns mai sus ca am ajuns la concluzia asta printr-un exercitiu de imaginate, am banuit pentru ca nu au experienta sexual nu o sa fie de o calitate foarte buna. Nu am facut sex cu o minora niciodata. Si am spus ca nu sunt mature si nu au experienta in viata, si nu vad ce poate un tip sa invete de la ele, si ca mai degraba ar fi cu o fata mai mare ca sa invete de la ea.

| Emma30555 a răspuns:

Eu nu cred ca contează vârsta ci chimia, poți sa ai ce vorbi cu una de vârstă ta dacă e ea mai matura mai inteligenta sau poți sa dai peste o tipa cu 10 ani mai mare ca tine imatura și răsfățată. Depinde, tu ai întâlnit fete mai mari care te au atras dar nu cred ca e un șablon anume. Eu am fost mereu cu băieți apropiați de vârsta mea, mai mici chiar dar un an doi diferența sau un an doi în plus. Asa s-a nimerit nu am cautat. Pe mine personal nu m au atras tipii mult mai mari decât mine nici măcar în perioada liceului sau în facultate.