| denisTiky a întrebat:

Azi am fost sa ma spovedesc, si ghiciti ce! Era intr-o parte a bisericii o fata cu mama ei, se tot uita inspre mine(fata), vorbea cu mama ei, radea, iar se uita la mine, ca si cum ar vorbi despre mine ceva(nu sunt sigur). Si mi se pare destul de ciudat, de ce zic asta? Pentru ca ea este vecina cu mine dar nu am vorbit niciodata, adica nu am avut o conversatie fata in fata, dar ne stim pentru ca suntem vecini, stiu cum o cheama si banuiesc ca si ea stie, parintii nostri se cunosc intre ei, etc. Dar eu cu ea nu am vorbit, pentru ca nu iese niciodata afara(sau cel putin eu nu am vazut-o niciodata sa iasa) poate asa am fi putut sa ne cunoastem. Si chestia este ca m-am indragostit de ea, si nu stiu cum sa-i spun, avand in vedere ca nu am mai vorbit niciodata... e greu, de aceea am si pus intrebarea. Cum sa ii spun? Si alta problema destul de grava ar fi ca nu stiu daca ma place, faza de la biserica nu promite nimic, adica poate asa se uita ea in directia unde eram eu, nu se uita la mine. Poate la scoala unde este ea are pe cineva(suntem la scoli diferite). Si inca un lucru care de obicei am vazut ca se intampla, poate are fite in cap, parintii ei traiesc foarte bine, au 3 masini, 2 magazie unde se vand diferite materiale de constructii. Si de aceea ma gandesc ca parintii o rasfata si nu se uita ea la baieti ca mine, poate isi cauta tot ca si ea, stabiliti bine. Acuma nu pot sa spun ca sunt sarac (=, am si eu casa, masina, si nu mor de foame sau ceva (am spus asta doar ca sa nu va faceti idei), dar nu stau asa de bine ca si ea, chiar mi-as dori desi nu stiu unde ma duce viata. Stiu ca daca m-ar placea nu cred ca s-ar mai uita la ce ai si ce nu ai, cand iubesti pe cineva nu te uiti daca e bogat sau sarac [asta daca nu esti materialist(a)] dar poate ea nu e asa. Va rog mult sfaturi, cum sa ii spun fara sa ma fac de ras sau ceva, sau cum as putea sa ii atrag atentia cand o mai vad tot la ocazii de genu (nunta, botezuri, etc poate nimeresc sa vina si ea). Logic funda!

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Pe cat de lunga a fost intrebarea ta, pe atat de scurt si la obiect va fi raspunul meu.

Cu prima ocazie cand dai de tipa respectiva ii spui direct asa "Hei, te-am observat atunci la biserica, ca radeai si te uitai spre mine, si o intrebare nu-mi da pace, radeai ca ma placi, sau aveam ceva pe fata?"

Si cu asta ai rezolvat tot, daca radea ca te place e clar ca nu o sa recunoasca, deci o sa trebuiasca sa aduca un motiv, daca aduce unul plauzibil, e posibil sa fie asa, dar daca se scuza, probabil te placea.

Cat despre situatia ei materiala, nu-ti bate capul, cand incepi cu gandul "nu am sanse la ea pentru ca" esuezi din start, indiferent ca e vorba de situatia materiala, de aspect, etc.

15 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Nu trebuie sa-i spui ca o placi inainte de a va cunoaste bine. Incearca sa faci cunostinta cu ea, fara nici o declaratie. Afla ce-i place, cum gandeste, pe urma te gandesti si tu daca-ti place de ea sau nu. Nu te poti lasa sa fii indragostit doar din priviri. In felul asta nu esti indragostit de ea ci de persoana din mintea ta care iti imaginezi tu ca e ea, dar care poate diferi de realitate.

| xerxes1 a răspuns:

Iti faci prea multe probleme. Poate avea un defect la ochi si nici nu se uita la tine.

| denisTiky explică (pentru xerxes1):

Aaaa, are defect...am inteles o sa ma duc sa ma sinucid acum ca stiu ca nu ma iubeste )):

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne, cate filme poti sa iti dai doar pentru ca s-a uitat o fata in directia ta...

| denisTiky explică (pentru anonim_4396):

Stiiiu, am o imaginatie bogata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Abordeazo fatã in fatã, online daca te bagi pe ea mai ales daca e bogata si frumoasa are o grãmadã de handrãlãi acolo care nu au tupeu sa vorbeasca cu ea. Zici buna si o intrebi cum o cheama, pe un ton relaxat.

| Kogaion a răspuns:

Cu siguranta te cunoaste si probabil a inceput sa rada de faptul ca v-ati vazut la Biserica, sau ceva de genul asta. Cunosc si eu sentimentul sa-ti placa de o fata bogata in timp ce tu esti un baiat normal, parerea mea e ca ai putea sa incerci sa intri in discutie cu ea prin retele de social media, de preferabil Instagram, ii dai o cerere de follow, daca iti da si ea back, inseamna ca sunt sanse, dupa aia ii dai un like si vezi daca iti da si ea, poate ai si snapchat-ul ei, ii mai dai un snap si daca iti da si ea tie dupa aia, intri in vorba, cel putin eu asa fac si chiar functioneaza, adica cu cine se intampla ce am zis mai sus, mereu am iesit la suc cu fata respectiva.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Kogaion):

Si, a platit ea? laughing

| Kogaion a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Nu-s chiar asa amarat incat sa nu-mi permit sa platesc o cafea in pluslaughing)

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Kogaion):

Apreciez ca mi-ai gustat tentativa de glumă laughing.

| Kogaion a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Stai linistitlaughing Apreciez glumele de calitate.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Stii probabil ca de Paste exista obiceiul religios sa imparti cate ceva inainte de a te aseza la masa.Ai o ocazie excelenta sa te duci la usa ei cu "impartitul".Ar mai fi si varianta ca ea sa mearga la slujba de Inviere si sa o poti aborda la iesire in drumul spre casa.Ce sa discutai este mai greu sa -ti dau un sfat bun, asta tine de felul tau de-a fi de flerul tau.Momentan nu-ti face griji sa afli daca este materialista, totul este sa te placa si ea, altfel cam greu, ma rog, macar indiferent sa nu-i fi.

| Sandor12921 a răspuns:

Deci fratelo, fi atent, nu ai cum sa cuceresti o fata pe care nu o cunosti, doar spunandu-i ca iti place de ea, pentru ca vei parea un disperat. Eu zic sa o adaugi pe Facebook, insta/snap si sa incepeti sa vorbiti acolo, nu lucruri importante, doar cat sa va cunoasteti putin. Doar dupa aceea iti pui problema unde sa iesi cu ea, pentru ca, 100% daca o vei intalni la o nunta, sau cum zici tu, nu vei avea curaj sa te bagi in vorba cu ea. Iar dupa ce ai iesit de mai multe ori cu ea, asta daca ea vrea, daca nu las-o sa plece, doar atunci poti da ii spui ce simti pentru ea fara sa te faci de ras.
Sau a doua varianta, vorbeste cu ai tai sa facei o intalnire acasa la tine, cu parintii ei si cu ea, daca stai la casa e mult mai bine si te bagi acolo cu ea in vorba!
FUNDA?

| denisTiky explică (pentru Sandor12921):

Mersi mult, iti dau funda, mai astept sa vad daca mai raspunde cineva, daca nu ai funda, mersi!

| darkcynical232 a răspuns:

Fii calm.
O cunosti, stii cum arata, trimite-i o cerere de prietenie pe Facebook sau o alta retea de socializare.
Fii calm. Vorbeste cu ea cat mai normal cu putinta. Lasa discutiile sa curga normal. Incearca sa te imprietenesti cu mai intai.
Fii calm.