| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Azi, la mine în clasă a fost o bătaie cu cornuri. Un coleg a dat în mine de multe ori fără să-i fac nimic şi i-am dat şi eu cu unul în burtă. Ştiu, e banal, dar staţi.
A mai dat în mine şi mi s-a roşit zona de lângă ochi şi apoi a venit şi m-a înjurat şi eu i-am răspuns doar cu un singur marş.
Ca să nu lungesc povestea... l-am sunat pe tata şi i-am spus ce s-a întâmplat pentru că mi se roşise toată faţa. Apoi mama a auzit şi m-a sunat şi ea, i-am povestit. Tata vroia să vină la mine la şcoală să-l ducă la director pentru că băiatul ăla se lua mai mereu de fete.
Când am ajuns acasă m-au văzut roşie şi zgâriată pe faţă apoi mama l-a sunat pe băiatul acela şi au vorbit. El tot minţea până la un moment dat când a spus că eu înjur. Părinţii mă ştiu de când sunt mică, că nu scot un sunet urât şi el i-a spus mamei că aşa e, m-a înjurat dar că şi eu înjur în general şi mă simt naşpa pentru că în faţa părinţilor nu zic NIMIC injurios.
Mama a mai sunat o fată să o întrebe ce s-a întâmplat şi dacă înjur dar norocul meu că ea nu fusese în clasă şi a spus că nu înjur.
Problema e că, după stupizenia care mi s-a întâmplat am rămas cu zgârieturi plus că mama a aflat că drăcui şi îmi zice că eu probabil pe la şcoală fac numai năzbâtii... apoi mi-a zis că nu o să mai aibă maximă încredere în mine pentru că mă credea cuminte. Ba chiar a zis că o să vină pe la şcoală să întrebe colegii despre mine deci trebuie să-mi ţin vorbele în lesă pentru că nu am cum să iau fiecare elev în parte să le zic că dacă îi întreabă maicămea dacă înjur să zică nu...
Ce pot să fac în privinţa întâmplării ăsteia de rahat? Şi mulţumesc că aţi citit, poate sunteţi dornici să-mi răspundeţi.

16 răspunsuri:
| PetreConstanta a răspuns:

Draga mea ai fost tare ce pot sa spun m-ai facut sa rad Sa stii ca a scapat ieftin eu in locul tau il bateam bine Ha ha ha Doamne cat m-ai facut sa rad Acum daca o sa afle mama ca m-ai spui si tu cate ceva promite-i ca nu mai faci - nu mai ai ce face si alta data baga-i cornul pe gat ca atunci cd te vede sa fuga Te pup si incearca sa-l ocolesti Indiferenta doare mai rau decat sa-l injuri sau sa-l lovesti Cd vine vorbeste-i cu dispret si ai sa vezi ca se potoleste Are creierul mic Iarta-l si tu Te pup

| DianaScorpio a răspuns:

Ai putea incepe prin a nu mai pretinde ca esti ceva ce nu esti, prin a numai avea doua fete. Daca in general injuri, injura si fata de parinti. Daca iei decizia ca fata de altii sa nu o mai faci, comporta-te la fel si in casa.Este un lucru urat sa te prefaci in fata cuiva ca esti altfel decat in general si dupa cum vezi, poate oricand sa iasa la suprafata adevaratul tau comportament.
Comporta-te la fel mereu, nu doar in lipsa anumitor persoane. Si pune-te in locul parintilor tai: ai mai avea incredere in copilul tau daca ai afla ca in lipsa ta are un comportament total diferit? Eu cred ca nu. Asa ca incearca sa fii tu insati mereu, peste tot. Si uite un sfat: incearca sa renunti la a mai injura pentru propria ta imagina. Este urat sa injuri.

| Dash a răspuns:

Huh?
Cati ani ai?

| IooMar a răspuns:

Poi ar trebui sa faci in asa fel in cat pana vin ei la scoala sa te porti frumoas oricat de greu ti-ar fi,sa le dovedesti din nou incredere, si in privinta parintilor ca vin la scoala pff naspa, acum sa fin seriosi toti adolescenti injuralaughing

| IcsD a răspuns:

Nu trebuia sa iti suni parintii. si mie mi s`a intamplat azi la fel. dar eu mi-am vz de treaba mea. in cel mai bun caz ii spuneai diriginte- dirigintelui si se rezolva. Ori il ignori si incerci sa il eviti cat se poate.
Cat despre injurat esti fata si nu e frumos pentru o domnisoara. gandeste`te cum iti par tie fetele din mahala care se injura ca la usa cortului.
Acum asta e numai ai ce sa faci decat sa fii cuminte pentru a castiga increderea parintilor.
Succes big hug funda?

| maryellen91 a răspuns:

Maiiii si tu nu trebuia sa le spui parintilor! nu e faza ca le ascunzi dar iti dai seama sa apari la scoala cu unu din parinti ca te-a lovit nu stiu cine... unii ar putea spune ca e cam penibil avand in vedere ca si tu ai partea ta de vina(l-ai provocat ca asa nu se lua el de tine)si eu eram cam baietoasa la scoala si ma bateam cu colegii si colegele da nu veneam cu mama de mana(mai ales ca in multe cazuri eu eram de vina) ce sa zic zgarietura o sa treaca dar in privinta parintilor ca o sa afle ca injuri nu stiu ce ai putea iesi din asta sad

| pinguinuVerde a răspuns:

Da LOL voi nu cred că aţi înţeles ideea.A dat în mine până am sângerat de zgârieturi şi faţa mea e aproape distrusă.Ce vroiaţi să le spun alor mei când ajungeam acasă? Că am căzut în bot ca un copil bleg? Oricum copilul ăla are nevoie de o lecţie şi plus că m-am dus la dirigintă.
marianna13, nu l-am provocat cu nimic.Pur şi simplu a dat în mine când stăteam liniştită, copilul are probleme...

| Prezidentul a răspuns (pentru pinguinuVerde):

Adica, ti-a dat de te-a julit si tu nu i-ai facut nimic? LOL eu ii dadeam numai la ficat si la pancreas. Sa ii tranzsmiti un mesaj de la mine: Suge p&a

| pinguinuVerde a răspuns:

Kongeriket,treaba stă astfel. Eu eram lângă un copil la catedră şi ăla se uita fix la mine şi mi-a dat în faţă de ''m-a nenorocit'' laughing. Şi nu,nu i-am dat cu pumnul,i-am dat tot cu un corn în burtă. Apoi retardatul a zis că nu a dat intenţionat în mine deşi se uita fix la mine şi apoi iar a dat în mine şi m-a înjurat

Şi plus,tata mereu îmi ţine morală că dacă cineva mă înjură să-i răspund nu să le spun că mami, tati ăla m-a înjurat.Şi aşa fac, deşi el nu ştie.Mama îşi pierde încrederea pentru că am început să fac năzbâtii şi să înjur deşi eu fac demult asta...
P.s : Thx allz care mi-aţi dat sfaturi.

| ćůρĸåćåĸę a răspuns:

Cel mai bine e sa le raspunzi tuturor cu indiferenta.E cea mai dureroasa arma, si te ajuta sa te controleziwinking.

| radumuntean a răspuns:

Mi-am dat seama numa dupa al 4lea paragraf ca esti fata. Tipu' ala da in fete cu cornuri? Ce ratat. O sa tot dai de prosti ca el toata viata, si o sa ti se faca nedreptate. Parerea mea, apara-ti punctul de vedere cat de mult poti, sau eventual vorbeste cu diriginta sau ce aveti voi. Banuiesc ca din moment ce aveti cornuri si lapte sunteti sub a 8a? (nu stiu la ce cls se dau cornuri, eu acum termin liceul). Oricum, pe masura ce te maturizezi n-o sa mai dai importanta la intamplari dinaste stupide. Da-l naibii de cretin, vezi-ti de viata, si daca se mai intampla sa injuri, n-o sa moara nimeni. Toata lumea o face, iar daca injuri cand te "ataca" cineva, e perfect omenesc sa faci asta. Hai, bafta pe mai departe happy Radu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce e asta? straight face
Cum sa iti chemi parintii la scoala si sa te intrebe daca injuri?laughing pff ce oameni sunt unii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai mai bine nu mai injuri, macar sa te abtii putin, inlocuieste injuraturile cu ceva mai putin dur.Eu nu injur pentru ca nu imi sta in fire.
Oricum inlocuieste injuraturile cu alte cuvinte :
Gen:Sa sugi o ceapa (stiu, e din RObotzi dar merge)
Mai taca-ti fleanca.
Esti un idiot.
Dovedeste-le parintilor ca nu esti asa cum te cred ei si ca ar trebui sa aiba incredere in tine.

| fataaaa a răspuns:

Un baiat care da in fete este NESIMTIT si PROST CRESCUT plus ca baiatul care te-a lovit este si mincinos.Nu este voie sa va bateti cu cornuri, asa se face? Sunt unii oameni care nici nu au ce manca si Noi calcam cornurile in picioare si ne batem cu ele? Ma rog...Nu inteleg, de ce parintii nu te cred? Pentru atata chestie sa vina la scoala? Eu m-am batut cu un baiat prost de la scoala si mama nu si-a pierdut increderea, daca el a inceput primul, ce puteam sa ii fac? Alt nesimtit care da in fete...Din partea unei fete, nu este frumos sa injuri.Intr-adevar,"mars" nu este o injuratura.Nu il mai baga in seama pe acel baiat chiar daca iti cere iertare.Cei care dau in fete cand sunt copii, cand vor creste mari vor ajunge sa isi bata sotiile.Ai grija sa te comporti frumos! Bafta!

| AdrianaPetruta a răspuns:

Eee,si eu m-am batut cu boii si vacile, decoleguti ai mei, dar daca ma injura...iesea urat de tot, imi fine...si eu injur un pic imi mai scapa cuvantul ''dracu'' si ''naiba'' il folosesc mereu,nu stiu,dar ai niste parinti cam severi,pai mama nu mai are mazima incredere in mine,tata mai are ceva,dar nu prea ma intereseaza asta. Daca ai parintii ca ai mei o sa te urmareasca ce faci,dar o sa vezi ca nu e ceva grav, vorbeste cu colegii tai si fai sa zica ca nu injuri, daca mai multi colegi o sa zica ca nu, nu o sa patesti nimic, o mustrare si gata.Succes!

| Razvan98 a răspuns:

Buna.Am cate ceva de spus, tinand cont ca sunt baiat eu in locul tau las fi luat la injuraturi dar daca trebuie sa iti ti vorbele in frau ar trebui sa nu iti fi sunat parinti pentru ca ei de multe ori incearca sa faca bine dar agraveaza situatia pentru ca se pune problema de incredera pariti fiu/fica.Cand ai realizat ca esti rosie si zgariata trebuia sa te duci la diriginta/dirigente/invatatoare/invatator etc si sa ii arati astfel ai fi avud dovada pe langa colegii care au vazut asta.Bun tinand cont de ce s-a intamplat deja, recunoaste u toto in fata tuturor pentru ca greseala recunoscuta e pe jumatate iertata si promite ca nu vei mai darcui sau injura.Dar pentru nemernik cauta o portita si cand reusesti il prinzi (gasesti l ael o slabiciune un secret mai rusinos, ceva)sa il ai la degetul mic sa poti sa il santajezi dar fara sa observe ceilalti ca daca obsreva nu mai are rost sa continui deci BAFTA!