| Mariacristina155 a întrebat:

Bună seara! VĂ ROG DIN SUFLET SĂ CITIȚI PÂNĂ LA CAPĂT! Am 15 ani și mi s-a întâmplat ceva foarte rău azi la școală...am fost bătută de către un băiat în ora 12 spre 1. Când s-a sunat de intrare,m-am dus la mine în bancă și am mers la colegul de lângă mine să îl întreb ceva la geografie, când copilul acela a dat cu din alea de hârtie în mine, iar eu am dat cu geaca, fiind usoară în glumă în el(nici 500 de grame nu are geaca)..cand dintr-o dată mă ia de gât și începe să mă bată,să îmi dea palme peste fată si eu fiind in spate puteam da cu capul de perete și doamne ferește să rămân acolo și toată lumea se uita cum mă bate și nu făceau nimic, deci nici macar nu îl luau de pe mine! Iar cănd m-a lăsat, m-a înjurat in toate felurile posibile efectiv și m-am pus în bancă și am început să plâng pentru că nu ai cum cu el, am cedat psihic! Eu bineînțeles m-am ales cu o zgârietură mare pe partea stângă a feței și umflată și aproape vânătă..Deci mă credeți că nu am mai putut să văd nimic atunci! Dar ceea ce mă șochează este că pe el îl AMUZĂ lucrul acesta si că prietenii mei de o viata nu au sărit în ajutor. Ceea ce înseamnă că ei nu sunt adevărați.În fine, a vorbit mama cu doamna diriginta si a spus ca ii scade media la purtare care a spus de mult chestia asta si i-a facut referat si mai multe.(ceea ce nu prea cred deoarece el vine cu bomboane la profesori ca sa se scoata si sa nu fie vina lui).O sa vina mama maine si o sa depuna plangere la politie, iar eu o să merg cu ea, azi am fost la mama acelui baiat acasă dar cică "a fost plecata".Si nu este prima oara cand bate baiatul asta copii, a mai fost un caz asa dar mai putin grav, cand a batut din nou o fata, cand a venit tatal ei si i-a spus ca ii rupe mainile daca mai da in ea si el zicea :"rupemi-le, hai, rupemi-le, ce poti tu sa imi faci" si tot spune toata lumea ca s-a schimbat drastic in rau..si comenteaza la profesoare inimaginabil si un profesor a spus ca dupa toate astea si-a pierdut demnitatea, deci nu are putin respect..si unii copii mai prostuti,poate ca nu invata bine,ok,dar ei macar au respect! Iar ceea ce mă uimește din nou este maicasa, care a spus si eu cu fata aia pe care o batut-o suntem CU*VE si ca noi sarim la ei la bataie dar i-a spus mama multe..despre mine toti profesorii,dar TOTI spun ca sunt prea cuminte,ca nu prea vorbesc,pentru ca nu imi place sa ma bag în seama singura, treaba mea, sunt asa de cand ma stiu, e mai bine asa decat sa sar calul si sa nu mai am respect fata de nimeni.Toti profesorii spun ca s-a schimbat in foarte rau..nu mi-a venit sa cred,eu in viata mea nu m-am batut cu nimeni,cu nimeni nu m-am certat, dar el a întrecut tot si vorbeam cu el dar de acum NEVER! Bine ca e tata plecat in Germania, ca de era acasa i-a spus mamei ca il facea praf si pulbere..pai pe mine nu m-au batut parintii niciodata, dar macar eu ii respesct pentru asta si ma bate un copil prost?! Nu permit asa ceva! Voi ce măsuri ziceți să iau? Ce părere aveți despre acest băiat și toată povestea? Este mult mai lunga si mai complicata, dar am spus-o mai pe scurt.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi se para ca ai dramatizat putin cam mult. Sa chemi politia pentru niste palme mi se pare cam deplasat. Daca stiai ca are probleme comportamentale, de ce ai mai stat in preajma lui? Ma indoiesc ca te-ar fi luat de gat pur si simplu fara vreun motiv intemeiat. Bineinteles, nu stiu ce a fost acolo si nu tin partea nimanui, eu doar spun ce vad din unghiul meu.
Sfatul meu este sa stai deoparte si sa-l eviti pe cat posibil, nedandu-i motiv de cearta nu se va mai lua de tine.
Cat despre prieteni, probabil credeau ca e o gluma sau le-a fost frica si nu au avit curaj sa intervina.

| GirlOnline81 a răspuns:

Nu stiu exact ce implica asta, insa mama ta trebuie sa faca toate demersurile necesare pentru ca acest lucru sa nu se mai repete.

| oz_1736 a răspuns:

Cunosc un astfel de copil. Parintii sunt despartiti, mama lui are fel de fel de prieteni care spun ca o ajuta, dar râd de ea, mai bea si ea cate o bere. Bunicii nu vor nici unul sa auda de ei (din cauza mamei), restul fratilor mamei, adica 9, sau dat deoparte. Au ramas singuri si de cateva ori nu aveau nici unde dormi. Unde voiam sa ajung, un copil de 10 ani sa-mi spuna ca el e satul de viata si vrea sa se omoare, m-a terminat. S-a taiat cu cutitul de 2 ori. Bate copiii la scoala, injura invatatoarea, e o problema de copil. Dar sincer, e vai de capul lui, e nefericit, nu a avut o clipa de copilarie. Ocoleste-l ca e mai nefericit ca tine. Pe tine te iubesc parintii, dar din ce ai povestit tu, baiatul ala nu are nici 10 zile pe an cum le ai tu pe toate cu familia ta

| Felissa13Eden a răspuns:

Cred ca baiatul asta are probleme acasa cu parintii, ar trebui sa il trimita la un psiholog.
Tu n-ai nicio vina ca e el cretin, vezi-ti de treaba si daca mai face prostii din astea, faci plangere iar si il trimit la scoala de corectie.
Nu trebuie sa suferi tu pentru toti idiotii.

| Romanul12 a răspuns:

Vezi-ti de treaba nu il mai provoca
Poate te cauta noaptea si ai belito
Foc si fum sti cum zic

| lostgirl07 a răspuns:

Heiii sper ca te simti mai bine acum..parerea mea. este ca el s-ar putea sa aiba niste probleme in familie sau ceva traume in trecut. o fii bipolar
Bineinteles ca asta nu inseamna ca poate face ce a facut el...in niciun caz. Nu are dreptul sa o faca! ai procedat corect vorbind cu mama ta si cu politia. Poate va fi exmatriculat. Nici nu stiu. e complicata povestea. cel mai bine pentru tine cred ca ar fi sa il eviti. cine stie poate se va maturiza pe viitor. dar nu cred ca are rost sa il urasti sau sa ii porti pica tot restul vietii. Merita pedepsit pentru ce a facut...

| Calin221 a răspuns:

Buna!

In primul rand, nimeni nu are voie să-ți afecteze propria persoana, indiferent cum o face.

In al doilea rând, trebuie sa anunți dirigintele/diriginta, sau chiar directorul școlii(de părinții nici nu mai zic).

Daca continuă și nu se ia măsuri apelează la autorități(politie, inspectoratul școlar județean), încercând să aduci dovezi.

Bafta!

| KrajcarDaniel a răspuns:

Bună îți arăt cum se bate o fată pe un băiat: în primul rând mergi către el îl pui la trântă pe iarbă și te pui pe el și după aia îl prins de amândouă mâini le pui pe iarbă și vii cu genunchii pe amândouă mâini și cu curul pe piept și poți să-l dai caci el nu mai poate face nimic, și tu poți să-l în gură. Și după aia poți să-ți pui cu păsărici la bărbie dacă vrei