| user0010 a întrebat:

Salut. Ce părere aveți despre părinții care își pedepsesc în mod abuziv copiii atunci când aceștia iau o notă mai mică, de exemplu 7, iar părinții lor nu suportă acest lucru: vor doar de 9 și 10? Credeți că notele ne reflectă personalitatea și nivelul de inteligență?
Eu sunt de părere că notele sunt doar niște indicatori, dar ele nu pot să denote cum ești tu ca om, ca fire și consider că părinții fac o mare greșeală procedând în acest fel.
Fiecare copil are talentele sale, nu orice copil poate fi de nota 10.
Voi ce părere aveți? Merită aceste pedepse?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ca si copil care a avut note mari o buna parte a timpului petrecut in scoala, nu. Notele reflecta uneori nivelul de inteligenta, in sensul ca prinzi unele chestii mai usor. Sau eu de exemplu in generala mergeam de multe ori la biologie si geografie cu lectia necitita, iar cand incepea sa asculte, invatam in cateva minute pana ajungea la mine. Notele, inclusiv alea din facultate, in unele cazuri denota ca cineva e genial, sau ca e un mare tocilar. In viata, insa, conteaza cel mai mult capacitatea de a te concentra pe niste scopuri si a munci pentru a le atinge. Aici va fi mai usor pentru cei foarte inteligenti, CU CONDITIA sa aiba si o oarecare capacitate de efort sustinut si planificare pe termen lung. Pe de alta parte, si cei mai putin dotati intelectual, dar muncitori si seriosi vor ajunge bine.
Intr-o concluzie, parintii aia sunt niste... sa nu le zicem neaparat cum sunt, adica cretini, pentru ca uneori nu ar fi corect. Asa au fost brutalizati si ei in copilarie, asa au impresia ca e acum o mare chestie, sa ai note mari, casa mare, masina mare, tot ce se vede sa fie mai mare si mai nu stiu cum ca a vecinului. Copilul merita sa inteleaga de ce si mai ales CE trebuie sa invete si sa fie facut cumva sa vada rasplata unui efort sustinut de lunga durata si a planificarii pe termen lung sau macar mediu, nu pedepsit ca are o nota mai mica. De exemplu fiica-mea la evaluarile astea nationale de sf de clasa a patra a facut perfect la matematica si la romana nu a inteles o intrebare bine, pe care nici eu nu am inteles-o, era o formulare mizerabila si ambigua, insa ce m-a suparat (foarte putin, mi se rupe de note, cum ziceam, si aici oricum nu conta cit ar fi luat) a fost ca efectiv nu raspunsese la o problema cu a-b-c din neatentie. O sarise. Asta ii tot zic, sa fie atenta, sa citeasca pentru ea, sa invete chestii noi, inclusiv de pe YT/TikTok/alte platforme pe unde pierde adesea vremea. Cu engleza deja are vocabular peste multi care termina liceul (nu, nu glumesc), cu gramatica si exprimarea mai are de lucru, ca nu stie sa sintetizeze ideile pentru ca nu citeste mai deloc. Din partea mea in gimnaziu poate sa aiba 5 pe linie si note mai mari la engleza, chiar nu ma intereseaza.

| user0010 explică (pentru GabiDumitrescu):

În sfârșit un răspuns logic și rațional. Mulțumesc frumos!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru user0010):

Pentru putin. Apropos de violenta, un GIGANT al literaturii si al stiintei, pe numele lui Isaac Asimov, a scris pe undeva prin seria Fundatia cum ca "Violenta e ultimul refugiu al incompetentilor" si are dreptate absoluta. Uite si la inaptul de dorinel, cica nu a omorit o palma pe nimeni. Hai sa facem si apologia violului mild, asa, in grupuri de maxim 3 si fara violente aditionale, cu lubrifiant. Ce pateste doar, ii mai face careva o gaura in plus?

48 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Uite @Andrei2022 de undeva vin problemele enumerate de tine... Din sistemul de educației care a fost și încă este unul rigid fara niciun accent pe dezvoltarea elevului. Domnul gabicoo se dădea profesor acum ceva timp pe aici DACA nu mă înșel. Daca asta a fost reacția lui la întrebarea ta îți dai seama de contribuția lui la sistemul de învățământ.

| user0010 explică (pentru suntserios):

Se pare că comunismul încă își mai face apariția prin țara aceasta. Nu putem să scăpăm de ideologia asta învechită să trecem la ceva nou și mai eficient.

| Slovcehov a răspuns (pentru suntserios):

Nu vad comentariul lui. Ce a zis? Oricum el raspunde mereu aiureli.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Deci am avut dreptate. Face parte din sistemul de învățământ. Ehh @Andrei, el e motivul clar pentru care se întâmplă lucrurile cum se întâmplă în educația din Romania.

| user0010 explică (pentru suntserios):

Se iau degeaba de tine oamenii ăștia. Ei dacă au fost în sistemul de învățământ, mă mir cum de n-au fost dați afară, i-auzi la el, cică mă vait. Păi nu-i ăsta adevărul? Cât să mai trăim în haosul ăsta?

| suntserios a răspuns (pentru user0010):

Cum sa fie dat afara. El e un dinozaur al acestei gândiri. Așa e tot sistemul încă. Învățat cu forța și cu sila. Doar timpul că curata astfel de mentalități

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Ia uite la tovarasa Lioana ce monument de comunism-haurism-bugetar get-beget avem aici... Cum ma ignora, ii raspund aici: duduie, daca citeam/invatam ce mi se dadea la scoala, ajungeam un mare idiot. Asa am ajuns un idiot si mai mare dar care ce face profesional datoreaza EXCLUSIV lecturilor independente si abilitatilor pe care mi le-am dezvoltat SINGUR. Eu cand aveam de citit 5 mizerii obligatorii in vacanta si de scris 2-3 cuvinte ca o maimuta proasta despre alea, citeam 15-20 care imi placeau cu adevarat si le conspectam pe toate alea in detaliu.

| Drimmero a răspuns:

Nu, nu sunt justificate aceste pedepse, scoala iti testeaza memoria, nicidecum inteligenta, am mai spus-o si o s-o repet ca scoala te ajuta sa te dezvolti intr-o anumita masura contribuind maxim la cultura generala care e un sac ce se tot umple pe parcursul vietii, inteligenta o ai din nastere care poate fi mai multe tipuri, sunt o gramada prosti cu diplome si studii si oameni care traiesc la limita existentei sau in job-uri clasice desi au minte brici dar nu au avut noroc in viata sau au intampinat diferite probleme care au stopat evolutia lor ca oameni si nu au putut profesa. Nota 7 in fond e o nota decenta spre buna, nu e nici macar la mijloc, e ceva mai mult de atat iar la cat de cretin e sistemul romanesc in invatamant chiar nu ai cum sa-ti pedepsesti copilul avand in vedere ca in scolile din tara noastra se adapostesc toti profesorii debili, nu mai stiu exact cum e scoala acum dar cand eram elev si unui profesor nu-i placea fata ta te umplea de 2 si 3, te scotea la tabla, te prindea mereu in offside prin metodele lui, noi traiam educatie prin umilire, unii din noi mai luam si cate o scartoafa, perciuni trasi si efectiv nu aveam cum sa comentam si nici cui sa spunem asta, daca nu stiai lectia erai facut prost, idiot si toate apelativele din familia lexicala a cuvantului prost direct in fata clasei, cine indraznea sa rada urma la acelasi tratament, din cate am inteles acum e mai diferit, insa inca sunt profesori pusi politic care au 2-3 preferati si pe restul ii privesc ca pe ultimii prosti, in Romania foarte multi profesori nu stiu sa fie profesori, le lipeste darul de a preda, de a atrage elevii sa invete materia lui, conteaza foarte mult relatia elev-profesor pentru a invata, daca tu ca profesor inspiri scarba si vii cu frustrari zi de zi e normal ca elevii sa nu invete nimic, daca tu ai ca scop sa dai note mici pentru a-ti satisface propriile nevoi generate de frustrari, atunci in mod categoric ti-ai gresit vocatia, nu e de tine catedra. Scoala romaneasca e foarte irelevanta, e fabrica de papagali, aici nu inveti sa gandesti logic, trebuie sa tocesti, sistemul te vrea pr0st si cat mai papagal pentru a reproduce poeziceste cateva lozinci antice, as scrie romane despre cat de imbecil e sistemul din invatamant de la noi dar vreau sa ma axez pe intrebare.
Parintii (unii) sunt batuti in cap, ei au impresia ca scoala e totul, in mare parte au si ei dreptatea lor ca la varsta aia nu ai altceva de facut decat sa-ti croiesti un viitor prin scoala pe etape treptat, dar copiii si oamenii in general sunt diferiti, au pasiuni diferite, au directii diferite, nu poti fi de 10 la toate, trebuie sa ai o inclinatie mai mare, eu de exemplu am urat din ficati materiile de la real care implica matematica, am avut intotdeauna o directie catre partea umana iar la materiile de genul am fost foarte bun, venea de la sine toata treaba, in schimb la celelalte era un chin, la ce scoala si profesori am avut...7 luat la mate era ca si cum ai fi luat diploma de Bac direct atunci, dadeai de baut o saptamana, de asta parintii trebuie sa fie intelegatori, ei doar amplifica stresul si eventualele probleme psihice pe care copiii lor le pot dezvolta din cauza ca pun presiune pe ei din cauza notelor, se pare ca ei au uitat cum e la scoala si nu e totul roz, poti sa fii tu de 10 la o materie, daca un profesor vine cu toane proaste nu ti-l da, iti da mai putin ca asa vrea el, bine acum nu se mai practica d-astea ca sunt asociatii parintesti, e un dialog mai bun cu ministerul educatiei si cu directorii si se rezolva mai repede problemele de genul dar inainte nu era asa, m-am raportat mai mult la scoala din trecut pe care am prins-o.

| Mosotti a răspuns:

Ce parere am? Ca parintii aia sunt tembeli, asta parere am. Nu merita acele pedepse.
Ai dreptate ce zici, nu notele ne definesc ca oameni, indoapa copiii de carte, dar de viata nu.

| Lioana a răspuns:

Sunt parinti care stiu ce vor de la copiii lor. Parinti carora le pasa de viitorul copiilor. Bravo lor. Nu toti stiu sa-si puna copiii la invatat. Copiii au tendinta sa neglijeze scoala, sa se lase pe tânjeala, si sa nu invete nimic daca se poate. E nevoie sa fie impinsi de la spate chiar daca lor nu le place asta. Cândva vor aprecia ce au facut parintii pentru ei.

| Slovcehov a răspuns (pentru Lioana):

Poti sa ii impingi de la spate invatandu-i sa aprecieze cunoasterea, sa invete cu drag, nu pedepsindu-i. Acesti parinti sunt abuzivi si nu fac decat sa bage o gramada de frici irationale in copii, sa-i faca sa creada ca valorea lor depinde de parerile subiective ale altora si sa-i faca sa ajunga niste adulti perfectioniisti si tulburati mintal.

Daca parintii mei erau asa, ii uram de moarte.

| Lioana a răspuns (pentru Slovcehov):

Cati ani ai si cat de departe ai ajuns în viață?

| Slovcehov a răspuns (pentru Lioana):

Mai bine concentreaza-te pe tine. Mi se pare foarte trist sa ai 40-50 de ani si sa pierzi vremea pe aici, cand o sa ajung asa o sa consider ca nu am ajuns nicaieri in viata.

| Yuoia a răspuns:

"Se merită aceste pedepse?"
E suficient atat. Cand stalcesti limba materna, meriti orice pedeapsa. Indiferent de "talentele" tale.

| user0010 explică (pentru Yuoia):

Nu am stâlcit-o deloc domnule. Eu doar am vrut să văd câteva opinii scrise de utilizatorii din această comunitate, dar se pare că vă cam place să,, învârtiți cuțitul în rană" la cei care nu vă convin.

| Yuoia a răspuns (pentru user0010):

Habar nu ai sa te exprimi corect romaneste. Si te mai contrazici cu mine.
Vrei cutit rasucit in rana? Nu ma provoca!

| user0010 explică (pentru Yuoia):

Eu nu te provoc, nu știu să mă exprim românește? Măi poate sunt eu chinez și nu-și dau ceilalți seama ce scriu. Așa ceva.

| user0010 explică (pentru Yuoia):

Dar tu știi să te exprimi corect românește? Uită-te la tine în oglindă. Ești în om în toată firea, pe mine mă critici, poate îmi mai scapă și mie uneori câte o greșeală, recunosc, dar ceilalți care nici măcar atât au habar. Să facă un enunț cu subiect și predicat. Să-ți fie rușine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Yuoia):

Mai belengherule dar tu știi să te exprimi corect? Nu da vina pe alții dacă ești analfabet

| Yuoia a răspuns (pentru user0010):

Tu nici nu ti-ai dat seama unde ai gresit. Si m-am referit numai la o propozitie pe care am si citat-o.
Cred ca parintii iti stiu defectele si de aia te pedepsesc. Pentru ca te complaci sa fii ca gloata si nu bun.
Sa spui "se merita" nu e o scapare intamplatoare. E o greseala intiparita in limbajul si in mintea ta atat de adanc, incat crezi ca e bine.
Nu te compara "cu ceilalti" mai slabi. Asta iti cer si parintii. De care tu, exagerand, spui ca sunt abuzivi. Tu nu faci abuz cand pretinzi de la ei multe, fara sa oferi in schimb nimic? Compara-te cu cei mai buni. Unde esti fata de ei? Cu cate trepte mai jos? Ai sa simti rusine atunci? Sau tot incapatanat si infumurat vei fi? Daca in viata vei spune de multe ori unui om mai in varsta sa-i fie rusine, nu vei reusi nici macar sa fii portar pe undeva. Te vor refuza toti si vei afirma ca interviurile sunt aranjate. Totul tine de atitudinea ta si nu de inchipuitele abuzuri ale celor din jur.
Invata romaneste copile!
Invata si alte materii, ca parca vad alta intrebare cu cea mai banoasa meserie, dar cu munca putina.

| Slovcehov a răspuns (pentru Yuoia):

Ce gandire limitata ai.

| Slovcehov a răspuns (pentru Yuoia):

Daca pentru tine e asa mare lucru ca stii gramatica, e atat de clar cat de departe ai ajuns in viata... rolling on the floor

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Slovcehov):

Daca raspunsul era pentru mine, nu ma refeream la gramatica. Habar nu am gramatica, lucrez in engleza in special. Nu am detaliat tot ce si cum. Ideea era ca daca faci comentarii "pe de rost" si nu ajungi sa poti tu sintetiza cu adevarat niste informatii, esti o mare nulitate in cam toate domeniile.

| Slovcehov a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Acum 2 ore | Cehoslov a răspuns (pentru Yuoia)

| Mosotti a răspuns (pentru Yuoia):

Las-o dracu de limba, ca greseli de la tastatura sau din neatentie pot fi. Cunosc la tara rude care mai stalcesc limba dar respecta, stiu sa se poarte, sunt prietenosi, asta conteaza cel mai mult.
Omu stie sa scrie, dar o fi fost neatent.
Si eu nu vad ce a stalcit? "Merita aceste pedepse?", nu a stalcit nimic.

Nu asta te defineste ca om totusi, chiar daca sa presupunem ca a stalcit ceva.

| Mosotti a răspuns (pentru user0010):

Ai scris f bine, stai linistit, "merita aceste pedepse?", e f bine scris.
Si oricum ar fi, i-am zis lui Yuoia, nu asta ne defineste ca oameni.
Chiar daca sa zicem ca cineva ar mai face greseli la scriere, cont sa fi om, sa respecti, sa fi deschis, sociabil, prietenos, sa ai caracter.

Nu e deloc suficient atat, sa zicem ca ai fi scris mai aiurea. Daca doar asta conteaza la Yuoia, e grav de tot, dar mai grav e ca nu s-a prins ca ai scris bine.
Normal ca e bine sa si scriem si sa ne exprimam corect, asta clar.

Multi pun accent doar pe inteligenta, mai putin pe a fi om.
Sunt multi inteligenti din astia jigodii, infecti la caracter, eu nu dau doi bani pe ei. Nu respecta, desconsidera, au nasu pe sus, ca sefi isi bat joc de subalterni.
Si apreciez omu simplu care este om si are caracter.

Trebuie sa si invatam cu note medii ca sa ne facem o meserie, asta clar, dar nu sa avem pretentia doar 9 si 10.
Eu mi-am dat seama ce scrii, nu e problema.

| Mosotti a răspuns (pentru Yuoia):

Nici nu conteaza unde a gresit sau nu, eu am inteles f clar ce a vrut sa zica, deci e f okey.
Parintii lui nu au pricepatoarea in parametrii normali, haha. Ca nu pricep ca ce fac ei este absurd.
Ca nici ei n-au avut 9 si 10, iti zic eu, ca parintii astia sunt de generatia mea, si stiu ce pramatii erau multi in liceu, si acum au pretentii la altul sa faca ce ei n-au facut.

A spune "merita" e f okey, "merita sa mananci cinci prajituri doar pentru o placere de 5 minute, si apoi sa te ingrasi?", e un exemplu.

Daca omu in varsta e tampit si te afecteaza pe tine, ai voie sa-i zici ca sa-i fie rusine, nu conteaza ca esti mai tanar, ca prostia nu are varsta.
Bine, doar daca e asa, nu sa-i zici abuziv.

Tu te invarti doar in jurul banilor, jobului, nu zici nimic de partea umana.
Evident ca omu va invata si va avea o meserie, dar pentru asta nu trebuie sa iei doar 9 si 10.
Colegii mei de la info la facultate aveau si 5 si 6-7 si au ajuns programatori f buni si f bine platiti. Unii au avut la restante de au rupt, deci note de 3 si 4.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Slovcehov):

Hmm, nu stiu de ce naiba mie nu imi aparea deloc treaba asta.

Răspuns utilizator avertizat
| haileewatson a răspuns:

Acesti parinti sunt niste frustrati care la randul lor au fost traumatizati de parintii lor, si continua sa aplice aceleasi tratamente in loc sa rupa lantul generational de traume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Perfecționiști, obsedați de control, standarde irealiste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Câți ani ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu la 12 ani primesc de-a mama de p/zdeala de la părinți când eu un 8dar nu mai zicem și de 7, nu e corect cum procedează ei și nu trebuie sa îl asculți pe gabicoo ce zice el, eu te cred că tu ai învățat bine!

| Editocroci a răspuns:

Părinți tâmpiți care trebuiau castrați. Nu există perfecțiune, adică doar 10 și 9. Nu merită nici o pedeapsă

| Together a răspuns:

Nu am o parere prea buna despre parintii care isi abuzeaza copiii, indiferent de context.

Cred ca e o corelare intre inteligenta si note, dar mai mult cred ca sunt corelate cu constiinciozitatea, dorinta de a lua note mari.

Ei vor note mari si cred ca prin pedepse le vor obtine. Vor note mari ca copilul sa poata produce multi bani, si sa se poata mandri cu el, si sa le dea si lor cand au nevoie. Si cand vad note mici sunt deranjati ca nu se apropie de visul asta si cel mai la indemana le e agresivitatea.

Asta spune ceva despre ei. Ceva nu prea ok.

| user0010 explică:

Măi răule ))), nu era vorba despre mine, eu am învățat când a fost vremea, mai am doar o treaptă de trecut și mi-am terminat munca. Eu doar am cerut o părere, dar în fine, se vede că toți sunteți irascibili când vine vorba despre subiecte sensibile.
Aveți impresia că cel care pune întrebarea este needucat și cu nasul pe sus.

| user0010 explică:

Nu mai sunt elev, am terminat 12 clase, săptămâna viitoare împlinesc 18 ani. Tu dacă nu știi cauza, de ce te bagi ca musca-n lapte? Nu sufăr de nicio boală.

Voi atât știți, vă dați mari deștepți, vă credeți cineva, eu nu mă compar cu nimeni omule, dar nu suport să-și bată cineva joc de mine, care nu mă cunoaște în realitate. Dacă n-ați mai judeca atât lumea și v-ați vedea de defectele voastre, ar sta altfel treaba.

| colosseum1337 a răspuns:

Totul depinde de sistemul roman de invatamant

| Slovcehov a răspuns:

Acei copii vor fi niste adulti speriati, anxiosi, perfectionisti, care vor ramane in urma tuturor oamenilor de varsta lor pentru ca vor avea dificultati in a se apuca de orice de teama sa nu greseasca.
Notele sunt atat de subiective incat trebuie sa fii prost sa crezi ca reflecta ceva despre copilul tau.