| olinka_1152 a întrebat:

Salut, cum credeti ca intr-o casatorie poate exista sotul sa fie fidel sotiei pina la moarte?

Răspuns Câştigător
| celsia98 a răspuns:

Asta tine si de vointa si felul de a fi al sotului. Dar in principiu de asta se casatoresc doi oameni, nu? Ca sa isi dovedeasca dragostea si pentru ca sa mai fie ceva ce le va aduce aminte ca trebuie sa fie fideli atunci cand le va trece prin fata o ispita.

19 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Fidelitatea este o forma de respect si fiind fidel te respecti in primul rand pe tine!

| ELLSSA a răspuns:

Totul este posibilhappy
Treaba este ca sotia sa ii fie fidela lui.

| katy a răspuns:

Daca femeia ii ofera totul, da.atat timp cat nu refuzi barbatul la o anumita chestie, e totul ok daca il refuzi gaseste la alta ceea ce isi doreste si isi satisface dorinta, asta e motivul pentru care inseala

| Bunny a răspuns:

Asta o poate stii doar sotia. Daca ajungi la casatorie, in mod normal trebuie sa fii foarte sigura de persoana respectiva si in nici un caz sa te mariti dupa o perioada scurta si sa ai incredere completa.Trebuie sa ai o relatie de ani si sa vezi cum va intelegeti, sa traiti impreuna sa incerci sa ii cunosti adevaratul caracter.Multi, chiar foarte multi, se prefac la inceput sau pur si simplu la inceput e ideea sa impresionezi si dupa nunta au impresia ca totul li se cuvine.O prietena de'a mea s-a maritat dupa nici 2 ani de relatie si dupa putin timp de la nunta a ramas insarcinata.Cum este normal, in timpul sarcinii a luat in greutate.Sotului nu i'a mai placut de ea si a preferat sa o insele, tinand cont ca ei tocmai aveau un copil abia nascut.Sunt multe lucruri care intervin de'a lungul timpului.Si barbatii se schimba si imbatranesc, se ingrasa, slabesc si asta nu inseamna ca ii inseli sau ii parasesti.Trebuie mai intai sa ii vezi parerile despre toti oamenii in general, ceea ce ii displace si nu ar vrea sa vada la tine.Sunt multe care ori se marita din comoditate, ori de frica, ori cine stie ce alte motive.E gresit! Trebuie sa o faci din iubire si sa fii sigura ca vine din ambele parti. Daca, stiu eu, dupa 10-15-20 de ani piere atractia sau pur si simplu de la inceput nu au fost cele mai puternice sentimente si mai apoi apare ispita.Depinde de la caz la caz. Poate sa ti se intample cand te astepti mai putin.Niciodata nu poti fi sigura 100%.Dar ne mai riscam si in viata.
In legatura cu casatoria, poti sa traiesti cu o persoana si pana la moarte fara sa fii casatorita.Eu una nu ii vad rostul.De multe ori din obisnuita, fiecare crede ca are drepturi si celalalt obligatii.Cel mai bine poti sa traiesti cu persoana respectiva si sa o cunosti asa cum e, fara sa te lege un certificat sau o vorba de la popa.Acum depinde de alegerea fiecaruia.
In lume exista si barbati fideli, la fel cum exista si femei.Trebuie doar sa stii unde si cum sa ii gasesti.
Succes.happy

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Asta depinde de caracterul, devotamentul şi legătura creată între cei doi soţi. Cred că dacă se iubesc, respectă şi apreciază cu adevărat, pot ignora orice tentaţie exterioară.

| forever4you a răspuns:

Normal,ambii trebuie sa fie fideliwinking

| ema69 a răspuns:

Pai imi vin in minte 2 variante:1-casatoria dureaza fff putin:2-traiesc izolati, doar ei doi pe o insula pustie...

| Optimus7 a răspuns:

Normal ca tb sa ii fie fidel. Tb sa fie amandoi fideli unul altuia

| alinac a răspuns:

Da poate fi fidel doar daca sotia nu este una care face mofturi, se considera ca daca ajungi la casatorie e clar ca va acceptati unul pe altul ba mai mult va stiti toate tabieturile, nemultumirile reciproc.dar exista si posibilitatea sa te insele dar asta sa nu devina obisnuinta ca atunci e mai grav.barbatul cand inseala inseamna ca vrea diversitate dar el inseala si atat.dar femeia cand inseala inseamna ca ceva din sufletul ei s-a stins.

| claudia01 a răspuns:

Nicicum in viata reala doar in basme!

| claudia01 a răspuns:

Lemonshu bravo tie esti probabil exceptia care intareste regula iar increderea in cel de langa tine e vital intr-o relatie. Nici eu nu-mi banuiesc sotul dar nu nici mana in foc n-o bag pentru el.

| Bog15 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am 46 de ani, trei copii, si nu mi-am inselat sotia niciodata.nu am zis ca no s-o fac.deocamdata nu mi-a dat motive.si merita toata dragostea, atentia si tot respectul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Olinka.treaba cu inselatul tine de caracter si moralitate.ingaduinta de sine e mare si ispite la tot pasul.dar in afara de mine cred ca sunt si barbati si femei fidele. poate nu ambii.dar separat sant.de regula din doi, unul calca pe bec.nu-mi banuiesc consoarta.dar pe mine ma cunosc cel mai bine din punctul asta de vedere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia,hai cu sfintii la biblie nu pe TPU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crunta realitate; da, poate exista acel sot.Eu am fost unul dintre ei, cu ce m-am ales? am ramas singur.Multi iau fidelitatea ca pe o prostie, nebunie.Pur si simplu isi bat joc de cel care este fidel.

| raluca48 a răspuns:

Nu exista barbat care sa nu te insele macar cu gandul si tot o face

| mariaana a răspuns:

Fie că este vorba despre soţ, fie că este vorba despre soţie, faptul de a insista întotdeauna asupra propriei păreri demonstrează lipsă de iubire şi de respect, soţul nu trebuie să-şi neglijeze responsabilitatea, ci să şi-o asume cu hotărâre; nu trebuie să se comporte ca un tiran sau cu asprime, ci să fie iubitor, rezonabil şi binevoitor.SUGESTIE: Notează pe o bucată de hârtie următoarele cinci subiecte: bani, căsnicie, muncă, destindere şi prieteni. Acum, scrie-le în ordinea în care crezi că le consideră el importante. Roagă-l şi pe el să facă acelaşi lucru. Când aţi terminat, faceţi schimb de liste. Dacă partenerul tău este de părere că nu investeşti suficient timp şi energie în căsnicie, vorbiţi despre schimbările pe care ar trebui să le faceţi pentru a fi mai devotaţi unul altuia. Întreabă-te: „Cum aş putea fi mai interesat de lucrurile care sunt importante în ochii partenerului meu?".