| marinasrb a întrebat:

Cum credeti voi ca ar trebui incheiata o conversatie cu o persoana care pare totusi apropiata, insa abia ai cunoscut-o? E vorba de o conversatie la telefon. Relatia e una profesionala, dar pe un fagas de amicitie sa spunem. Nimic de genul eu sunt superior sau ceva. Astazi mi-a zis Te pup la telefon la final, insa nu am stiut cum sa reactionez si i-am zis sa aiba o zi frumoasa.
Si voi patiti asa? Sa spuna cineva o incheiere atat de apropiata ca si cum va stiti de atatia ani? Cum reactionati?

2 răspunsuri:
| SumixaM a răspuns:

Sa stai linistit, sa fi tu, ca atunci e cel intresant

| IsabelaIssa a răspuns:

De obicei e bine să fii la același nivel de conversație cu partenerii de afaceri dar totuși dacă tu consideri că se depășește o limită, îți poți păstra atitudinea de "business" în continuare. Ca să îți dau un exemplu, eu nu consider că dacă cineva îmi vorbește cu "Dv.", mă respectă, ci o consider o distanță între oameni așa fel încât să nu îi invadezi spațiul personal. Căci poți domni pe cineva și să nu îl respecți în același timp, foarte simplu. Ei bine, când cineva mă sună să mă întrebe de un produs și îmi spune chiar pe numele mic fără să ne cunoaștem, eu păstrez distanță vorbindu-i cu "Dv." Unii își dau seama și își schimbă și ei atitudinea, alții continuă tot așa. Cel mai deranjant însă pentru mine a fost când o clienta, la primul apel telefonic mi se adresa cu "iubita". Ei bine, prin formule de politețe îți aduci partenerii la nivelul de discuție pe care ți-l dorești.