| nicolle_9877 a întrebat:

as vrea sa va pun si eu cateva intrebari, imediat dupa ce va voi povesti o asa-zisa poveste de dragoste.Acum vreo 7 ani am cunoscut un baiat, nu l-am putut suporta la inceput, dar cu timpul am hotarat sa fim impreuna, a fost o relatie foarte frumoasa, sau mai bine zis a stiut sa faca totul sa para bine, toata frumusetea relatiei acesteia, era doar in mintea mea.Niciodata nu imi puteam imagina ca acest baiat pe care eu il consideram un inger, era de fapt un drac, relatia noastra a durat 3 ani, au fost frumosi pentru mine, dar sfarsitul a fost cutremurator, nu am crezut ca imi poate face un lucru atat de grav o persoana pe care o iubeam cel mai mult pe lumea asta si pentru care as fi facut totul, totusi s-a intamplat.Ne-am despartit pentru ca asa a ales el, s-a insurat cu o prietena buna de-a mea, cu care acum are un copil. mi-a facut foarte mult rau si eu nu il pot uita, il iubesc la fel de mult, credeti-ma ca nu facea nimeni ceea ce am facut eu pentru el, dupa ce m-am despartit de el nu am putut accepta lucrul asta, asa ca il mai cautam din cand in cand, m-am intalnit cu el intr-o seara, era cu un prieten de al lui, am stat de vorba putin timp, dupa care mi-a spus ca vrea sa ii dovedesc ca il maai iubesc. Dar stiti cum? Culcandu-ma cu prietenul lui, poate veti rade, dar credeti-ma ca am facut si lucrul acesta, am facut tot posibilul sa fiu cu el.Il iubesc si acum dupa toate aceste lucruri, m-am intalnit cu el acum 2 zile intamplator si mi-a zis ca regreta, ca a fost cea mai mare greseala din viata lui, m-a facut sa plang si a plecat, il iubesc la fel, l-am iertat pentru tot, eu acum am o relatie de 2 ani, baiatul cu care sunt ma iubeste si merita sa fie iubit dar nu pot, nu pot uita un nenorocit care mi-a distrus viata. Ce as putea face sa il uit? Cum as putea trece peste tot? Nu il pot ura, imi face rau, dar inima mea nu il poate uita, il iarta iar si iar.Sunt 3 ani de cand ne-am despartit si sufar ca la inceput, nu pot sa stau o zi fara sa nu ma gandesc la el, il iubesc prea mult ca sa ii port pica... ce as putea face?

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Of mai fata, grea cruce ai de dus! Ai facut o fixatie cu el! O sa fi foarte nefericita cu oricine daca nu inchei aceasta istorie cu el. Poate ca ar trebui sa consulti un psiholog, care sa te ajute. Dragostea neimpartasita este foarte traumatizanta! Fa si asta, pentru binele tau! Pentru viitorul tau! Necazurile din dragoste pot dura toata viata. Uite ce a spus comunitatea TPU la o intrebare asemanatoare:
http://www.tpu.ro/......erinta-si/

8 răspunsuri:
| Derye a răspuns:

Unii dau niste sfat-uri asa de ridicole, mai mult doar pentru faptul ca dau un sfat. Credeti ca ea nu s-a gandit sa'l uite? straight face Adica cat de proasta sa fie sa nu se fii gandit la asa ceva. E insultator, te jignesti si pe tine insuti si pe ea cu astfel de "sfaturi".

| TąNyą a răspuns:

. Mda nu ştiu cum pot să te ajut. dar gândeşte-te că el deja şi-a făcut o familie, nu te mai iubeşte şi a trecut mult timp. Încearcă să nu te mai gândeşti la el. Gândeşte-te la relaţia pe care o ai acum şi nu-i frânge tu inima băiatului. sunt sigură că-l iubeşti şi pe cel cu care eşti acum, dar eşti orbită de fost.

FantaSZy.

| porto89 a răspuns:

Impresionant...no comm nu am ce sa zic.nu vreau sa zic ceva aiurea.

| Alina2day4u a răspuns:

Of ce poveste :-

| nutsa a răspuns:

Bigfull are dreptate, uita-l, daca a facut pasul asta, chiar crezi ca te iubea? nu sintem in evul mediu cind cineva te putea forta sa te casatoresti cu forta, asa ca gindeste-te, nu merita suferinta ta. el a stiut ce alege si a ales ce a vrut, sau crezi ca se gindea la tine cind era cu ea? naspa.stiu ca e greu sa treci peste asta, dar ai grija de baiatul care te iubeste, si nu il fa sa sufere, caci el la sigur ca observa comportamentul tau fata de fostul, dar nu iti spune, pentru ca te iubeste prea mult, ca sa iti amiteasca iar.priveste mai bine in sufletul baiatului de linga tine, fa asta, cit inca nu e tirziu

| nicolle_9877 explică:

Bigfull poate ca nu pot descrie iubirea pe care i-o port dar iti zic din tot sufletul meu ca nu e obsesie, e ceva ce se afla in inima mea si oricat as incerca sa renunt ceva imi spune sa lupt pentru asta... 3 ani nu ii poti uita usor, primul baiat din viata ta, nu poate pleca fara sa lase o rana in suflet, si crede-ma ca e foarte adanca aceasta rana, ma apasa mereu si nu ma lasa sa traiesc linistita...de cate ori incerc sa il uit, ma intalnesc cu el si mereu ma pierd in ochii lui, stiu ce e iubirea, stiu ca atunci cand e langa mine as vrea sa nu mai plece, nu sunt o pustoaica care sa nu inteleaga ce se intampla.stiu destul de bine ca mi se inmoaie picioarele cand il vad, mi se opreste rasuflarea, iar el imi da mereu impresia ca ma iubeste.as vrea sa il pot iubi pe actualul meu iubit, insa orice lucru pe care il fac cu el, imi aminteste de fostul si nu e obsesie, e iubirea care nu a murit niciodata.msk mult pentru sfaturi tuturor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici un sfat de aici nu te va ajuta sa l uiti. faptul ca ti ai povestit un pasaj intunecat din viata ta te ajuta sa te descarci. ceea ce este foarte bine.si eu am o poveste trist, o mare dezamagire...nu st fleacuri de adolescenta.cu povestea ta se aseamana intr un singur fel:eu l am iubit el si a batut joc.profita de faptul ca ai p altcineva langa tine... mie mi-a luat si speranta ca o sa mai fiu cu cineva

| mafiot a răspuns:

Stii cum e, totul e in mintea ta a devenit o obsesie, tu acum incerci sa te tii de trecut si nu vrei sa i dai drumul, sincer iti spun, sunt barbat si stiu ce vb, tipul vrea sa te deruteze si sa mai aiba si el parte de niste sex cu tine, odata ce ti a gresit nu se va mai schimba, incearca sa mirosi din timp cascavalul ca sa nu mucegaiasca, si nu manca in continuare din el, va avea un gust naspa dar tu tot vei continui sa l mananci?, ai grija de baiatul cu care esti acum chiar daca nu l iubesti, pentru ca intr o zi va pleca si el. tu chiar stii ce i iubirea?