| Generalgrevious031 a întrebat:

Salut. Cum o pot pacali pe mama ca s-a stricat laptop-ul si nu mai porneste?

Am un laptop vechi de 10 ani m-am saturat de el, laptop-ul este un HP cu HDD si 4 GB Ram si se misca foarte foarte greu. Si vreau de la voi cateva idei cum sa o pacalesc pe mama ca laptop-ul meu s-a stricat si vreau unul nou cu SSD si 16 GB Ram.

21 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Pune ChromeOS Flex pe el. Va merge struna.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Serios: nu o sa crezi pana nu vezi.

| Generalgrevious031 explică (pentru doctorandus):

Nu e ca windows 10.

| doctorandus a răspuns (pentru Generalgrevious031):

Tocmai! Windows 10 expira anul viitor (pentru consumatori). ChromeOS Flex va fi adus la zi si in 2026, 2027, 2028, etc.

| doctorandus a răspuns (pentru Generalgrevious031):

In plus: Windows poate deveni virusat, ChromeOS nu poate fi virusat.

De PC-uri cu Windows si chiar Mac-uri castigate la pwn2own s-a mai auzit. Despre Chromebook castigat acolo nu s-a auzit.

| dullcat a răspuns:

Buna.Pentru ce sa o pacalesti? Nu e frumos.Foloseste ce ai deocamdata si nu incerca vreo prostie, fiindca nu e garantat ca parintii iti vor cumpara alt laptop si s-ar putea sa stai fara unul mult si bine. Daca iti place Naruto eu m-as intreba ce-ar face el.Ai ghicit, ar munci pentru banii de un nou laptop.Bafta.

| Generalgrevious031 explică (pentru dullcat):

Am handicap cu grad de insotitor si nu imi pot permite un laptop nou, tu habar n-ai ce greu este sa ai handicap cu grad de insotitor si sa nu poti muncii.

| dullcat a răspuns (pentru Generalgrevious031):

Si asta inseamna ca mama ta isi permite sa iti cumpere un laptop nou? Tind sa cred ca nu. Daca intentionezi sa il strici iti bati joc de banii folositi.Ce incerc sa subliniez este sa spui adevarul, nu sa apelezi la tertipuri din astea.

| Generalgrevious031 explică (pentru dullcat):

Sa nu mai răspunzi niciodată la întrebările mele.

| dullcat a răspuns (pentru Generalgrevious031):

Mai, nu te supara, dar daca ai bani de pariuri atunci ai bani si de un laptop nou.Chiar nu este nevoie sa o minti pe mama ta.

| Fatamuntilor a răspuns:

Https://www.tpu.ro/......ca-laptop/
Inca nu ai reusit sa convingi pe mama ta? tot aud asta de luni bun e.
Nu merge cu pacalitul.Ci dooar cu comunicare!
Daca nu se poaate, nu se poate si gata!

| Generalgrevious031 explică (pentru Fatamuntilor):

Ma confunzii cu altcineva.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Generalgrevious031):

Posibil
insa sfatul ramane valabil.

| NLS a răspuns:

Poti face sa para ca nu mai porneste,
si nici macar nu e foarte greu,

DAR nu rezolvi nimic cu asta.
Ceea ce vrei tu costa probabil mai mult decat isi permit parintii tai sa cheltuie la momentul de fata,
si il va duce la reparat, unde vor descoperi destul de usor problema.

Ii poti deconecta fisa tastaturii, sau mufa SATA ce intra in HDD.

Sau si mai bine, poti scoate una sau ambele placi de RAM, mai ales ca probabil daca e un HP vechi, are usita separata pentru RAM si HDD.
(am 3 HP-uri vechi in casa de prin 2012-2013 si toate au usite pentru RAM si HDD).

Poti si sa ii introduci un stick gol, si sa pui sa booteze de pe stick.

Poti modifica wallpaperul ce apare inca din faza de boot, si pui o imagine complet neagra.
Apoi in Windows, setezi de asemenea un wallpaper negru, ascunzi taskbarul, ascunzi totul de pe ecran...
Eventual pui un wallpaper cu ecran albatru si o eroare.
daca ai Windows 10 cumva, instalezi OpenShell si blochezi toate scurtaturile spre deschis butonul de Start...etc
(ca sa nu se intample nimic cand apesi tasta de Windows sau diferite scurtaturi)

Insa toate acestea nu vor ajuta la nimic, pentru ca il va duce la reparat cel mai probabil, si te vei alege si cu o bataie buna.

PS: primul calculator l-am primit de afara, si era de o varsta cu mine.
Nu ducea nici Windows 95, din motive de spatiu (HDD de 100 MB, din care Windowsul umplea peste 90, si se bloca).

Urmatorul mi l-au cumparat parintii, si nu era cel mai cel, dar a fost scump (13 milioane, in 2000, si la acea vreme, erau bani).
Un AMD la 530 MHz, 1 GB HDD, 64MB RAM.

Urmatorul mi l-am luat din banii mei, si am fost mult mai implinit stiind ca e ceva luat din efortul meu.

Cat timp nu am avut banii mei, nu am avut absolut nici o pretentie si nici o dorinta speciala in sensul acesta.
Desi am avut si eu vecini care se laudau cu Pentium 4-ul lor sau placa video de 128MB.

Daca are procesor decent, poti sa ii montezi un SSD, e destul de ieftin unul, si va primi un boost semnificativ de viteza in Windows.
Ce placa video are si ce procesor?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu: "din greșeală" îl scapi pe jos, se sparge apoi îi arăți mamei dauna.

| Lupică27 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inveti copiii la prostii, poate se ia dupa tine il sparge si nu-i mai ia ma-sa nimic laughing

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing TU ai face asta?
Cat timp nu, nu mai invata copiii prostii. laughing
Un astfel de laptop vechi, pentru unii nu inseamna nimic, pentru altii (si nu ma refer la saracii din Africa neaparat) e o bijuterie.

Daca are un procesor DualCore macar (dar ar fi de preferat 4 nuclee), Poate fi folosit drept file-server.
Poate fi folosit drept statie pentru jocuri retro, ecranele de 14 si 15 inch sunt din ce in ce mai rare.
Eu folosesc un laptop din 2012 pentru a testa versiuni de Linux.
Sau ca sa scot chestii de pe net si sa le testez, inainte sa le scot pe sistemul principal.
Poate fi si o statie perfecta pentru to.rr.en.te.

Nu cred ca sunt singurul care are in casa si Desktop de aproape 5000 euro, dar si 3 laptopuri amarate cu 150 euro bucata.

| Standt a răspuns (pentru anonim_4396):

Din greseala ar putea sa ramana si fara asta si fara altul nou. Poate parintii nu au bani de aruncat.

| Lupică27 a răspuns:

Daca o convingi sa iti iei, recomand Lenovo LOQ, sunt noi si am inteles ca sunt foarte bune si pe racire si performanta.

| Alexandru1111199 a răspuns:

Te duci la munca vere rolling on the floor simplu.Ai 16 ani poti munci part time ca dupa sa-ti permiti un laptop.Sau fi si tu baiat destept si du-te la scoala si da-le alora tema pe 5-10 lei.Nu stiu cum sunteti unii cu mentalitatea asta de hai mami da-mi si mie bani. unde va e ba respectu de sine? Parca ai mai pus intrebarea asta de 15-20 de ori si din ce imi amintesc aveai in jur de 16 ani.

| Generalgrevious031 explică (pentru Alexandru1111199):

Am handicap cu grad de insotitor si nu pot lucra.