| Yukihaa a întrebat:

Salut! Deci mi-a venit ciclul și nu știu cum să îi spun mamei mele pentru că îmi e și rușine și mai am un frate și o sora și nu știu cum să i spun

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Iti este rusine de mama ta dar nu iti este rusine de noi toti de pe site?
Ce gandire ciudata ai!
Spune-i mamei, ea este langa tine in asemenea momente.
Of!

| Violleta2022 a răspuns:

Simplu si direct:
"mama, mi-a venit menstruatia!
Te rog mult sa imi cumperi tampoane si chiloti speciali pentru mine."

| Fatamuntilor a răspuns:

Mama ta ar fi trebuit sa initieze cu tine aceasta discutie pana acum.Dar luata cu treburile nu si-a dat seeama ca fetita ei a crescut...
CAUTA tu un moment prielnic, poate cand gateste.Te oferi sa o ajuti si spui ceva de genul,, Stii mami, tocmai mi-a venit ciclul.Am nevoie de sfaturile tale, la ce sa ma astept''
Imi amintesc foarte bine discutia cu mama mea pe aceasta tema la momentul potrivit

| AliGab a răspuns:

Pffft! Mama ta nu a vorbit pana acum cu tine despre acest lucru? Nu trebuie sa iti fie rusine sa ii spui. Este ceva absolut normal ca ti-a venit menstruatia.

| Dandinelle a răspuns:

Te duci pur si simplu la mama ta si-i spui, mama uite mi-a venit. E mama ta, te cunoaste si e ceva pur fiziologic ce ti se intampla.

| Sunshine123 a răspuns:

Bună! Menstruația este un lucru complet firesc și normal despre care ar trebui să putem vorbi deschis cu alte femei mai ales pentru că toate trecem prin acest lucru. Sugestia mea este să o abordezi pe mama ta cât nu sunt în jur frații tăi, spune-i că dorești să discutați despre ceva și că ai nevoie de atenția ei completă. Spune-i că ți-a venit menstruația și că ai nevoie să te învețe ce ai de făcut. E mama ta până la urmă, te iubește, nu te va judeca în nici un caz, menstruația nu este ceva ce noi putem controla și în nici un caz ceva pentru care să ne simțim rușinate sau vinovate, e un lucru care se întâmplă pentru ca corpul nostru să se poată autoregla, să scape de toxinele din corp.

| 123TuEstiGy a răspuns:

Foloseste cuvinte.