| anonim_4396 a întrebat:

Discutam cu cineva zilele acestea despre intelegerea si pacea din cadrul unei familii extinse (parinti, copii, frati, surori, bunici, neamuri). Sa nu existe dusmanie si ura intre rude, doar intelegere, ajutor si bunavoie. Mi-a spus ca modul in care gândesc si ce-mi doresc eu este utopie, fantezie si sa ma detasez de aceste lucruri. Este adevarat?
Eu sincer m-am saturat de aceste lucruri, lumea asta rea plina de ura si dusmanie, in care toti se ataca pe la spate sau in fata. Daca stiam ca asa o sa fie, poate nici nu-mi mai doream sa ma nasc. De ce? De ce trebuie sa fim asa? Chiar e greu sa fie intelegere si sa lasam ura si dusmania? Voi aveti in familie rude care nu se inteleg intre ele?
Nu stiu, viata, Pamantul cat ne mai suporta. De ce m-am saturat asa? Am doar 25 ani, oare ce ma fac pana la 70-80 ani? Cred ca ma stric de cap, de-a dreptul. Deja tot mai mult incep sa cred ca majoritatea problemelor de ordin psihic se datoreaza din vina altora. Oamenii imbolnavesc, înnebunesc oamenii. De fiecare data când parintii mei critica, ataca pe altii (matusi, unchi, etc) ma doare sufletul. Nu mai spun de atacurile si dusmania de la TV. Dusmania si ura e la cote alarmante.

3 răspunsuri:
| Divy a răspuns:

E posibil doar că mai greu, trebuie să lași de la tine ca să ajungi la înțelegere cu celălalt.
Cât despre bolile de ordine psihică se datorează mult persoanei și activității pe care o desfășoară, iar apoi anturajul altora.
Despre ceea ce se întâmplă e dureros recunosc, fugim de noi.
E greu să rezolvi problemele personale, apoi pe ale altcuiva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca am ajuns vremurile cele de pe urma. Sfarsitul Lumii este aproape, toti sunt impotriva tuturor. Se cearta si se dusmanesc copiii cu parintii, nepotii cu bunicii, bunicii cu matusile, parintii cu matusile, verii intre ei. E o innebunie ingrozitoare ceea ce se petrece si vedem in aceste zile. Singurul lucru pe care ar trebui sa-l facem este sa fim puternici si sa speram ca totul se va indrepta. Pe zi ce trece, iubirea, pacea si intelegerea scad iar dusmania, ura si razboiul cresc! Doamne Ajuta in aste vremuri grele! Amin!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ceea ce este la TV, nu se mai merita vorbit. O adevarata Sodoma si Gomora. Imi pare rau prin ce treci, cred ca toti trecem prin aceste lucruri in acest secol. Vom vedea la sfarsit ce va triumfa.