| Iul08 a întrebat:

Este bine sa ramai in aceeasi casa unde ai locuit cu partenerul de viata. Sau mai bine sa pleci. Schimband locul unde nu mai sunt aceleasi amintiri.

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Fiecare face cum consideră, dacă nu te deranjează să rămâi în casa aia eu zic că nu merită efortu de mutare.

| Ineys a răspuns:

Normal.
Desigur, acum daca este un efort prea mare sa iti iei o casa noua, eu zic sa incerci sa treci peste acele amintiri. Cu timpul vei uita. Te ajuta si sa aduci pe cineva nou in casa ( si stii la ce ma refer aici, un partener nou ). E mult mai ieftin decat sa iei alta casa zic eu.

| laSoledad a răspuns:

Redecoreaza-l.

Muta-te-n alta parte, iar apartamentul asta, daca e al tau, da-l spre inchiriere. Asigura-te doar ca e mai mare chiria pe care o primesti, decat cea pe care o platesti.

| sadrian46 a răspuns (pentru laSoledad):

Interesant. Și ar putea schimba și mobila.

| Raducons a răspuns:

E bine, nu cred ca e o problema, cu timpul trec amintirile.La altii le mor partenerii si ce sa faca, sa se mute, Timpul vindeca toate problemele

Răspuns utilizator avertizat
| qwertpro a răspuns:

Salut,totul depinde de cat de puternica esti ca persoana. Locul dat o perioada de timp s-ar putea sa iti aduca suferinta din cauza ca mereu vei trai cu trecutul, mereu vei incerca sa il reinvii si sa retraiesti momentele frumoase de candva, dar cu timpul vei trece peste si vei intelege ca asa e mai bine.Chiar daca te vei muta in alta casa, oricum acele amintiri nu vor disparea, ori unde nu ai fi ele mereu vor ramane in sufletul tau.Mai bine incearca sa treci peste despartire, nu mai trai cu ziua de ieri, accepta ca ce a fost nu mai poate fi schimbat nici de cum.Trecutul trebuie analizat si inteles, dar nu trait din nou.Nu ar avea sens sa o faci pentru ca ai fost deja acolo si stii cu ce s-a terminat.Nimic nu e vesnic, nici prietenia, nici iubirea uneori, totul e trecator. Poate vei cunoaste pe altcineva cu care te vei simti mai bine, pe care vei iubi mai mult si atunci vechile amintiri nu iti vor mai invada sufletul. Timpul vindeca aceste rani.In concluzie,nu e vorba de casa sau de locul unde te afli, e vorba de tine, de cat de repede vei accepta despartirea si vei trece peste. Daca iti doresti atat de mult sa te muti si ai resursele necesare, o poti face desigur, daca consideri ca asta te va ajuta.

| AndraLavi a răspuns:

Eu una nu as putea sa stau in casa unde am trait cele mai frumoase clipe, chiar daca ne-am despartit si am luat-o pe drumuri diferite. Mintii mele i-ar fi foarte greu sa accepte ca din 2 am ramas numai 1. Acomodarea cu expresia asta mi-ar fi foarte grea. Se spune ca timpul vindeca tot, dar ce faci cand te asezi in fotoliu si te uiti pe geam si te gandesti ca in locul acela udai florile cu partenerul de viata? Sau cand te asezi in pat si parca simti nevoia de acea imbratisare care-ti asigura ca noaptea va fi una linistita. Da, este dificil sa depasesti toate aceste dulci amintiri, dar decat sa iti faci rau mai bine pleci si lasi totul in urma ca o umbra a trecutului.