| ciopraga a întrebat:

Salut, imi puteti da niste sfaturi despre cum sa-mi fac prieteni?
Stiti voi,cum sa vorbesti cu ei prima oara, cum sa fac cunostinta.
Sunt putin cam timid si nu stiu cum sa-i abordez.

Răspuns Câştigător
| CrudutzZa a răspuns:

Buna eu sunt fata si am doar 16 ani, sunt o persoana fara prieteni(::prieteni:: pentru mine acest cuvint este sfint si pentru ca este sfint aleg ca linga mine sa fie doar oameni sfinti care merita sa fie linga mine si eu ii merit) pina acuma linga mine era o verisoara de-a mea pe care o consideram cea mai buna prietena ii ziceam tot si aveam incredere totala in ea, insa ma tradat.Scuza-ma ca o sa te dezamagesc, dar,, prieteni adevarati" nu exista, toti pina la urma o sa te tradeze si o sa te lase singur cind o sa iti fie tie greu, prietenii sunt linga tine atunci cind ai bani, atunci cind ai valoare. Ca esti c-am timid nu e chiar ok, trebuie sa fii mai indraznet si sa incepi singur dinscutiile, incearca ba pe net, ba in parc vezi pe cineva si ti-a placut de o fata, sau o gasca apropie-te si nu iti fie rusine, dale intrebari o sa iti iasa tot ca la carte astfel.Eu iti doresc succes, nu avea incredere deplina in oameni, nimeni nu e vesnic linga tine si te tradeaza toti pina la urma... Pupici! Raspunsul meu poate nu merita fundita da am pus mult suflet in el

| vSorin a răspuns (pentru CrudutzZa):

Ești la vârsta când se mai întâmplă lucrul acesta, nu-ți poți pierde speranța, prieteni buni exista, iar dacă nu exista poți apela mereu la un câine sau o pisică happy Succes!

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu este rau sa iti faci prieteni. Dar mai inainte de toate ia aminte la cele mai demne de incredere sfaturi:

"Cine isi face multi prieteni, ii face spre nenorocirea lui, dar este un prieten care tine mai mult la tine decat un frate." (Proverbe.18:24)

""Tovarasiile rele strica obiceiurile bune". (1Corinteni.15:33)

"...Cine vrea sa fie prieten cu lumea se face vrajmas cu Dumnezeu." (Iacov.4:4)

""Avraam a crezut pe Dumnezeu [...] si el a fost numit "prietenul lui Dumnezeu."" (Iacov.2:23)

Ca sa stii ce fel de prieteni sa iti faci, cauta mai intai ca primul prieten pe care ti-l vei face sa fie Dumnezeu.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Acest articol conţine sugestii utile: http://www.jw.org/......-prieteni/
Cele bune!

| andrey663 a răspuns:

Poti sa iti cumperi o punga de Lays si te bagi in vorba cu ei.Cum se numesc, daca vor chips(chiar daca vor sau nu sa te cunoasca tot o sa vb cu tine deoarece ai punga cu Lays)si la sfarsit poate o sa vada ca esti de treaba si o sa mai vorbiti.

| AlexStar1 a răspuns:

Hey! Si eu sunt timid " Dar eu cand ii vad suingur ma duc la ei si i salut ii intreb ce fac si incep un subiect (Care sa-i placa ei (l)Sau cand sunt noi ma duc la ei si ii salut ii zic numele al meu si cami pare bine de cunostinta si le transmit sa se acomodeze repede "" Lol... Fundita?

| Terror69 a răspuns:

Nu trebuie sa fi timid eu sunt din Targoviste si intr-o zi am plecat tocmai la Deva cu parintii si acolo ce sa vezi maplimbam prin parc si vad un grup de fete si baieti i-am spus "salut" la toti si asa am inceput cu glumite din astea de ali mele au ras mi-a zis sa mai stau si asa i-am aflat la toti si facebook-ul

In concluzie fi sociabil vorbeste cu toti daca nu ai prea multi prieteni.

| Mardari_Alexandru_1980 a răspuns:

In primul rin fii tu insuti si totul va decurge de la sine big grin