| denisTiky a întrebat:

Salut, in fiecare vara prin iulie vine un bun si vechi prieten acasa din strainatate. Fiind asa prieten cu el aproape zilnic mergeam pe la el. Si langa casa lui sta o tipa cu care m-am cunoscut, bla bla bla. La un moment dat tipa aia devenise iubita mea iar dupa o perioada de timp ne-am despartit. Motivul pentru care am fost nevoit sa ma despart de ea era pentru ca ea ii spusese unui alt baiat (prieten cu mine) ca are iubit altundeva si a dat de inteles ca pe mine ma tine de prost. I-am aratat conversatia cu prietenul ala al meu si ea a spus ca i-a zis asta doar ca sa o lase ala in pace ca se dadea la ea. Iar atunci eu i-am spus ca trebuia sa ii spuna prietenului ala al meu ca e iubita mea, iar ea a zis ca de fapt nu ea scrisese mesajele alea, ca o prietena de a ei care venise in vizita la ea si aia l-a bagat pe ala in ceata. Si atunci eu i-am spus ca nu o mai cred(noi am mai avut in timpul relatiei niste certuri dar nu sa ajungem sa ne despartim, dar asta m-a facut sa imi pierd toata increderea, pana la vremea respectiva tot i-am acordat "sanse") si ca il cred pe prietenul meu cu care isi scrisese prietena ei. Iar ea a fost nervoasa si a spus ca sa il cred pe el si nu pe ea si sa ii dau pace ca ea nu mai vrea sa fie suparata din cauza mea...desi eu nu stiu cu ce o faceam sa fie trista, incercam sa o ajut tot timpul, doar era iubita mea... In fine.

E o poveste incalcita daca as sta sa povestesc tot cum s-a intamplat. Acuma am spus totul foarte pe scurt si poate nu ati inteles unele chestii.

Dar acum problema e ca iar vine vara si iarasi o sa merg pe la prietenul meu (ala de care vorbeam la inceput ca mi-e foarte bun prieten) si tot ma voi intalni cu ea. Iar prietenul asta vechi se stie cu fata asta de cand erau mici si va dati seama ca vor sta toata ziua impreuna, la povesti, etc si eu voi fi nevoit sa stau cu ei dar fiind certat cu fata aia e cam jenant.

Si ma gandeam sa ma impac cumva cu ea. Deci as vrea o modalitate prin care sa ii scriu, sa fac ceva ca daca tot va trebui sa fie si ea prin preajma sa ne suportam si sa nu ne uitam urat unul la altul. Chiar nu imi place sa fiu certat cu unii oamenii. Totusi ganditi-va ca nu am mai vorbit nimic cu ea din 3 august 2018, deci clar imi va fi greu sa incep tot eu o conversatie cu ea dupa atatea luni... aproape un an.

Eu ma gandeam ca singura modalitate prin care as putea sa incep sa vorbesc cu ea e sa ii scriu numai dupa ce o voi vedea prima data, dupa ce ii voi vedea primele reactii vazandu-ma pe mine dupa pauza asta in care nu am dat niciunul vreau semn de viata. Chiar ar fi ciudat sa ma trezesc eu sa ii scriu azi sau maine mesaje, poate ca ma va ignora sau poate ca va raspunde urat inapoi(ea tot sustinea ca era vina mea ca l-am crezut pe baiatul ala si ca nu ea a scris mesajele cu el).
Deci ma gandeam sa mai astept pana in iulie/august ce va veni si ea aici(ea nu locuieste aici, ci intr-un alt oras mai departe cu vreo 300km de unde stau eu, deci vine si ea "acasa" doar de 2-3 ori pe an chiar daca e in tara) si prietenul meu vechi si dupa sa vedem cum o sa facem, poate o sa incerc sa ii scriu eu si sa ii spun ca e ridicol sa ne ignoram si ca ar trebui sa fim prieteni. Poate v-a accepta si cu siguranta voi avea tupeu sa ii scriu fiindca as avea un motiv pentru care fac asta.

Alta modalitate la care m-am gandit a fost sa ii zic la prietenul asta vechi care se stie bine cu ea sa "ne impace" el dar nu mi-a placut niciodata sa depind de cineva...Trebuie sa fiu barbat si sa nu las sa rezolve altii probleme personale. Deci la metoda asta o sa recurg doar in cel mai rau caz...sau daca nu, nu ma mai impac deloc cu ea si asta este.

Scuzati romanul scris, dar as fi vrut sa va fac sa intelegeti o poveste lunga cat mai pe scurt pot eu.

Funda; p

Răspuns Câştigător
| OrdanKarris a răspuns:

Desi ai instincte bune, ai picat in plasa ei si in jocul ei pasiv-agresiv. Cand zic ca ai instincte bune ti-ai dat seama ca se foloseste de tine, de timpul tau, de interesul tau, de atentia ta, probabil si de banii tai ca sa nu ramana complet singura pana isi drege relatia cu omul de care este ea cu adevarat interesata. Asadar, nu te inteleg de ce sa ai emotii fata de o nesimtita care te-a bagat intr-un friendzone, care s-a folosit de tine, apoi s-a folosit de tactici tipic feminine, pasiv-agresive sa te convinga subtil ca ar fi vina ta, si ca "ar suferi" din cauza ta, si ca "nu mai are nevoie de tine". Astea sunt tactici tipic feminine si castiga doar aia care sunt suficient de intelepti, de detasati, de nepasatori si de egoisti incat sa nu puna botul la toate astea. Niciodata nu te uita la ce zice femeia, uita-te cu atentie la ce face. tu vrei sa te impaci cu ea ba chiar ai si emotii? Glumesti? E o nesimtita frate care s-a folosit de tine si care s-a jucat si se joaca cu mintea ta incat sa te faca sa gonesti dupa ea, sa te gandesti la ea. EA NU TE PLACE ca persoana, dar ii place maxim sa gonesti dupa ea, sa-ti stea undeva in minte. Femeilor le plac sa fie dorite si divinizate de oameni care nu le intereseaza. Tu nu faci altceva decat sa servesti o functie, ei. ATAT! Ea nu te place, dar vrea sa te stie undeva acolo, aproape, dandu-i tarcoale, aruncandu-i priviri, oferindu-i atentie si interes din umbre, intelegi ce-ti zic. In locul tau nu as avea nici cea mai mica jena sa ma folosesc de ea, fizic si emotional, sa o fac pe ea subtil sa se simta prost, sa o fac de rahat printre alti oameni. Eu in locul tau as planifica strivirea ei emotionala in loc sa ma gandesc "cum as putea sa ma impac" cu ea. Trebuie sa fi barbat in alte sensuri amice: sa fi barbat si sa intelegi ca relatia a luat demult sfarsit, ba chiar nu a existat vreodata relatie, doar exploatare, sa fi suficient de barbat incat daca ti-a gresit, ea trebuie sa faca demersuri sa te recucereasca pe tine, nu invers, iar daca nu incearca asta inseamna ca deja stii ce ai insemnat pentru ea.

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Tu te duci sa te intilnesti cu prietenul tau sau cu ea? Dao la jalea laughing daca o fi i ea pe acolo ce? Ori poate nici no sa fie, nu cred ca o fata, femeie care are iubit sta la povesti cu alti 2 barbati,sa fim seriosi,chiar daca unu din ei ar fi bun prieten cu ea.

Deci tu te duci te vezi cu amicu tau,prieten ceti este si aia e tot. Daca vine si ea,atunci inseamna ca nu are pe nimeni, asa ca poti profita de situatie si sa te simti si tu bine laughing dar nu-i scrie tu nimic, nu te da tu pe linga ea, lasa pe ea sa te caute, ori sa incepa ceva discutie cu tine.

Deci tu mergi sa te vezi cu prietenul tau, iar daca cumva cade si ceva te scoti si tu laughing

| Freya1 a răspuns:

Eu cred ca vrei sa te împaci cu ea pentru ca iti este draga, sau pentru ca iti este dor de ea.Restul sunt doar bla bla si scuze.
Tu daca nu vrei sa te întâlnești cu ea ii spui prietenului tau sa va vedeti după ce se vede cu ea sau înainte ca doar nu sunteti căsătoriți unul cu altul sa stati 24 din 24 impreuna.Sau pur si simplu sa mergi relaxat si degajat sa te vezi cu prietenul tău iar daca e si ea prin preajma sa ai un comportament neutru si stric ca si cu o cunoștință, nu inteleg de ce atâtea planuri.

| anonimg a răspuns:

În viață trebuie să avem niște principii sănătoase (deci nu orgolii).
1. Întrucât ține de noi, căutăm să trăim în pace cu toți oamenii.
2. Nu mergem la o întâlnire cu prietenii dacă în grupul acela este o singură persoană care nu ne-ar dori prezența.
3. Nu intrăm în relații de prietenie cu persoane de sex opus care sunt deja într-o relație, care nu sunt sincere sau ni se par dubioase; și mai ales daca nu există scopul căsătoriei. Dacă vedem o fată singură, hop, am și sărit pe ea? Nu se face așa. Ci relația trebuie să aibă un scop bine definit.
Tu poți merge la prietenul tău; iar dacă te vei întâlni cu fata aceea, este de bun simț să îți ceri iertare cu sinceritate de la ea. Dacă te va întreba de ce nu ai făcut asta până acum, îi poți spune adevărul: că ești printre acei oameni care nu prea știu sau nu prea au curajul să facă asta.
Te împaci cu ea, dar nu căuta să reiei relația; tu trebuie să ai acele principii de mai sus. Acele principii să te conducă și nu sentimentele.

| denisTiky explică (pentru anonimg):

Pai oricum nu mai voiam o relatie cu ea..deci doar prieteni.

| Celcestietot a răspuns:

Data fiind situatia de fata, eu zic sa vorbesti tu cu fata, sa familiarizezi atmosfera cu ea, ca atunci cand va veti intalni toti 3, sa nu ai un disconfort. Vedeti voi ce vorbiti, eu nu stiu ce sa iti spun, ca nu cunosc pe fata bine. Bafta la impacatwinking!

| Andreeush a răspuns:

Eu cred că îi dai prea multă importanță acelei fete, ce a fost rămâne în trecut.

| Emma30555 a răspuns:

Nu te impaca cu ea. Nu o sa fie nici o problema sa va vedeti. Te porti cu ea ca si cum ar fi o amica