| NuAmNume2023 a întrebat:

Salut! Încep prin a-mi spune tot ce am pe suflet aici, poate voi fi înțeleasă de cineva.
Bărbatul care ar trebui să-mi devină soț anul acesta, a început să se comporte ciudat cu mine, răspunde greu la mesaje (am uitat sa spun că el muncește în afară). Mereu găsește motive de ceartă mai mereu și ba mai mult orice lucru mărunt îl irită, nu îmi mai vorbește frumos ca înainte, chiar îmi era drag când vorbea drăguț cu mine, acum au rămas doar niște amintiri, mereu prefera sa aibă el dreptate mereu chiar dacă el spune ceva greșit si știe asta, mereu se ascunde de mine si-a schimbat pe toate rețelele de socializare poza de profil și mai nou arata ca este singur.
Ce pot face să-l fac și pe el sa fie ca înainte, de discutat am încercat sa discut, dar n-ai cu cine.

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Lasă-l în pace. Dacă te mai cauta spune_i ca tu nu trei sa ai o relație cu cineva care alege sa nu te respecte.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti face nimic, ca deja si-a pierdut interesul si sentimentele pentru tine, odata ce se focuseaza pe alte activitati si isi cauta o alta fata, prin faptul ca se afiseaza 'singur' la profil.

Relatia este deja consumata si nu te sfatuiesc sa faci nimic, pentru ca nu exista viitor fericit alaturi de un om deja plictisit si dezinteresat.
Cauta-ti si tu pe altul!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ar trebui să... după tine. După el. nu ar trebui. O discuție deschisă cu el, direct, nu prin mesaje, poate clarifica trebuințele.

| dullcat a răspuns:

Buna.Daca ai incercat sa discuti si nu ai cu cine, ar fi cazul sa iti iei talpasita si sa va vedeti fiecare de propriul drum. Imi pare rau.Gandeste-te ca daca acum face asa, mai incolo va fi tot mai rau, nu are cum sa se imbunatateasca relatia sau comportamentul respectiv.Cuvantul cel mai important intr-o relatie este comunicarea.
Iar daca prezinta un complex de inferioritate si simte nevoia constanta de a avea dreptate, atunci cu atat mai mult e un red flag, caci veti avea multe certuri stupide.

Merita? Eu spun ca nu. In ziua de azi ai numeroase sanse sa iti gasesti pe cineva (mai multe oportunitati decat in trecut) pe aceeasi lungime de unda cu tine, ceea ce e de dorit, nu sa alegi pe cineva doar asa, ca apoi dupa ce trece perioada roz sa iti dai seama ca nu sunteti compatabili si sa va faceti viata un chin, reciproc. Poate o alta solutie ar fi terapia de cuplu, insa ideea nu e deloc primita bine de romani, cel putin nu inca.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Fiind plecat, foarte mari șanse să te înșele și de asta să se comporte așa. Asta sau s-a răzgândit în legatură cu căsătoria și încearcă să te îndepărteze. În orice caz, e imatur. E om în toată firea, dacă ar fi vrut să rezolve problema nu punea orgoliul înaintea ta și comunica. Știu că e greu, dar dacă el e acum așa, probabil dacă s-ar căsători cu tine ați ajunge să vă omorâți unul pe altul. Bine că și-a aratat adevărata față acum. Sper să nu te încăpățânezi și să te dai peste cap ca să "îl schimbi", nu e normal să cerșești să fii tratată ca un om într-o relație, comunicarea e suficientă, dacă nu mai există, adio.

| mi25 a răspuns:

Crezi ca il mai poti face sa fie ca inainte? Asta este una din greselile gandirii femeilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic nu este pentru totdeauna. Nici măcar stelele de pe cer. Mai bine ca se întâmplă acum. Gândește-te ce nasol era dacă începea sa facă astfel de figuri după căsătorie, după ce aveați copii. Nu trebuie sa forțezi pe cineva sa fie cu tine, dacă acesta nu mai dorește. Vezi ca relația nu mai merge, va vedeți fiecare de drumul său.

| NuAmNume2023 explică:

Auzi? Dar cine ti-a spus ca profitam de pe spatele lui? Având în vedere faptul că niciodată nu i-am cerut nici măcar 10 bani, nici nu a existat vreodată ideea de a profita de el, ba din contra fiecare muncește și are salariul lui, fiecare cat câștiga pe luna, atât cheltuieste. Apropo, stai calm că misogini și sexiști am mai văzut ca tine, tu ești tipul de persoană care preferă să își bată joc de femei, măcar taci dacă nu știi nimic, misoginule!

| Marius22222222222 a răspuns (pentru NuAmNume2023):

Îmi pare rău prin ce treci