| CelebraAnonima a întrebat:

Hei, TPU! Sunt împreună cu prietenul meu de an un si câteva luni si de la o vreme, a început să se poarte altfel cu mine: se rasteste la mine fără motiv si nu imi mai acordă atenția pe care mi-o acorda inainte, se enervează repede cand fac pe copilaroasa si inainte ii plăcea, mai nou joacă un joc si stam câteva ore împreună in care nici nu ma baga in seama. Mentionez ca suntem vecini de o lună. Incerc sa pun aceste schimbări de comportament pe baza problemelor de la muncă, dar acest comportament îl are mereu... se supără foarte repede, ceea ce inainte nu-i stătea în fire.

Ne-am certat de multe ori pe tema asta, de multe ori am plâns și am vrut sa ne despărțim, dar niciodata nu am avut puterea sa merg pana la capat cu hotărârea.

Îl iubesc, nu vreau sa ne despărțim, dar nici sa se comporte asa nu-mi convine. Dacă ne-am despărți, mi-ar parea rau de ce las in urma, căci ii cunosc familia, am mers des la ei, ii iubesc si ma iubesc. La fel si el, a fost la ai mei, ii cunoaște, a stat la noi... Ne-am afisat unul cu altul la evenimente publice. Pana sa se mute lângă mine, totul a fost ok, chiar dacă mai erau certuri. Dar de cand s-a mutat lângă mine, s-a schimbat total. Am vrut sa schimb poza noastra de profil de pe Facebook cu poza mea, dar a insistat să nu. Eu cred ca e pe principiul "nu te vreau, dar nici altuia nu te las". Am avut rare momente in care lasa jocul deoparte si ma cuprindea in brate si clipele acelea au fost frumoase, ca si restul clipelor petrecute impreuna, dar repet, de cand și-a luat laptop si anume de câteva săptămâni, se joacă nonstop cat sta acasa, uneori pana la ore foarte tarzii si pe mine nici nu mă baga in seama, iar daca ma gudur pe lângă el, imediat se rasteste la mine... Ce ar trebui să fac? Avem atatea amintiri frumoase împreună incat ma doare inima sa le las in urma.

Si il iubesc si de ceva vreme incerc sa ma conving ca trebuie sa repar relatia asta dar nu am putere. Nu cred sa fi apărut alta fata, stiu ca mă iubește și nu ar face asa ceva. Plus ca am acces la toate conturile de pe rețelele de socializare + telefon.

Nu stiu daca sa ma despart de el sau sa trag de relație cu dintii... La ultima ceartă, i-am zis ca ori se schimba ori ne despărțim, ne-am certat fiindcă ma mintise in legatura cu ceva. Mereu ma minte si mereu imi spune ca "nu vrea sa fie un papagal". Cand eram pe punctul de a renunța la el, a zis ca se schimba, dar la prima greseala a mea, el va fi cel care va pune punct.

Mi-ar prinde bine o parere din exterior, căci de păreri de la mama sau prietene sunt sătulă, si nu-mi sunt de niciun ajutor...

Mentionez ca eu am 17 ani, dar sunt o fire foarte matură, nu ma arunc cu capul înainte, iar el are 26 de ani și este foarte copilăros si destul de imatur, din moment ce joacă jocuri pe laptop cu barcute si nave spațiale...

Nu cred ca vrea sa ma piardă, căci atunci cand am fost la un pas să renunț, el a salvat relatia. Si cand plec acasă la mine, seara, ma sărută si ma îmbrățișează drăgăstos. Nici nu stiu ce sa mai cred...

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Un inceput prost care a evoluat dupa vremurile bune se va repeta din nou. Nu merita sa iti complici viata cu el.

Bula
| Bula a răspuns:

Asa e cu dragostea, ca si cu focul: daca este neglijata, atunci se stinge.
Trebuie suflat in ea ceva nou!

E clar, prietenul tau a gasit un laptop mai interesant decat tine.
Pune-ti intrebarea: DE CE?

| Adry05 a răspuns:

Fii mai rece cu el, nu te mai arata asa disperata dupa atentia lui sa vezi ce vine in 4 labe la tine.

| CelebraAnonima explică (pentru Adry05):

Si daca nu vine? Daca se complace in situatie si prefera relatia noastra asa, rece?

| Adry05 a răspuns (pentru CelebraAnonima):

Ca acu e mai bine, macar incerci ceva sa vezi daca merge, nu e ca si cum acu ar fi mierea de pe lume si foarte implicat

| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca nu esti matura deloc, daca preferi sa pastrezi o relatie nefericita, doar pentru ca in trecut ati avut atat de multe amintiri frumoase.
Relatia s-a racit, omul te ignora, deja este super plictisit si nu te mai doreste ca inainte, toate astea sunt vizibile si palpabile.
Tu, trezeste-te la realitate si nu mai trai in trecut, ca nu-ti tin de cald si fericire, amintirile!
Chiar nu vezi ca nu-i mai pasa?
Ce dumnezue se va intampla peste 5 ani, daca el deja este satul de tine de pe acum?
Marea lui dragoste s-a topit dupa 1 an?
Sincera sa fiu, asta nu poate fii o relatie de viitor si nici una fericita! Pare a fii pierdere de vreme!
Eu cred ca nu vrea sa te piarda momentan, ca-i este comod sa intinda mana si sa ia tot ce vrea de la tine. Dar este o chestie de timp, pana va gasi o fata de care sa se indragosteasca si sa te anunte, ca nu mai are nevoie de tine.

| Andreeush a răspuns:

Te inteleg perfect, si eu am avut un iubit asemanator. Statea in fata laptopului cu orele, se juca ore intregi. Am stat cu el 1 ani si ceva dar a fost aiurea, aveam impresia ca laptopul e iubita lui iar eu ma simteam pe locul doi.
Din cate ai povestit tu ai incercat sa salvezi relatia voastra, dar gandeste-te ca intr-o relatie trebuie sa se implice doua persoane.
Crezi ca merita se mai induri asemenea situatie?
Nu te-ai gandit sa il pui la incercare? Sa vezi daca isi doreste cu adevarat sa fie cu tine?
Nu il mai cauta mereu tu, de fapt incearca sa nu il mai cauti, sa nu ii mai trimiti mesaje, sa nu il mai vezi. Daca el mai vrea sa fie cu tine te va cauta.
O despartire e intotdeauna grea, dar uneori e mai bine sa pui punct unei relatii care nu merge decat sa suferi. Gandeste-te cum e mai bine pentru tine.

| CelebraAnonima explică (pentru Andreeush):

Nu stiu cum ar trebui să adaug, dar cand e la muncă, imi mai trimite cate un mesaj, adică face el primul pas. însă, cand e acasă si se joacă, poate sta o zi intreaga fără să dea vreun semn... e greu...

| Andreeush a răspuns (pentru CelebraAnonima):

Daca te cauta inseamna ca ii pasa dar chestia cu statul in fata calculatorului e aiurea, e dependent de jocuri si in situatia asta nu prea ai ce face. El trebuie sa inteleaga ca nu ii face bine sa continue cu jocurile pe calculator. Sunt lucruri mult mai importante in viata. Pana la urma va realiza singur chestia asta dar poate sa treaca un timp.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mie nu mi se pare ca ii pasa de tine. Sau ca te iubeste. Si faza cu Facebook-ul mi-a facut-o si mie cineva. Ma insela si tipa cu care ma insela nu stia de mine. Intr-un final am pus o poza pe Insta si am aflat de ea rolling on the floor. E doar o amarata de poza. Daca nu are nimic de ascuns, nu are de ce sa fie atat de impotriva. Din contra, actuala persoana cu care sunt nu stie cum sa-si tapeteze Facebook cu fata mea, se mandreste, nu se ascunde cu mine. Cand apar certurile intr-o relatie e cam papa, n-am auzit cuplu sa-si revina dupa chestia asta. Un sarut si-o imbratisare nu-s asa greu de dat. Incearca sa discuti cu el, sa-l intrebi daca il framanta ceva. Poate o sa fie sincer. Dar trecutul e trecut si n-are rost sa te agati de niste amintiri, daca prezentul e de rahat. Macar de ar arata ca-i pasa, ca incerca sa schimbe ceva. Tu stii ce vrei, ai zis si tu ca ai vrut sa te desparti de el, dar nu ai putut s-o duci pana la capat. Ca te desparti acum sau se desparte el peste o luna de tine, durerea o sa fie cam aceeasi, eu in locul tau nu mi-as mai pierde timpul cu el.
26 de ani totusi... cam tristut.

| Emma30555 a răspuns:

Poate ești un pic cam posesiva și tu. Fii și tu mai detașata, vezi ți de ale tale nu mai pune atât la suflet. Poate se schimba și el dacă nu îl mai cocolosesti atât, cred ca e prea sigur de tine. Dacă are problema asta cu jocurile cam greu, poate ar trebui sa te joci și tu cu el sa aveți chestia asta în comun... Nu știu ce sa zic. Ii ocupa prea mult timp și nu este normal

| CelebraAnonima explică (pentru Emma30555):

Am incercat si eu sa ma joc cu el, dar pur si simplu nu-mi plac jocurile acelea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă nu vrea să schimbe poza, mai mult ca sigur vrăjește cu altcineva. Se joacă pentru că știe că face ceva greșit și nu știe cum să se despartă de tine. Am cunoscut multe cazuri, exact la fel. S-au răcit și pentru o lună au ignorat persoana respectivă izolându-se în jocuri etc, ca mai apoi, la prima cearta banală să trântească despărțirea.
Eu zic să nu mai lași niște gesturi mici să te facă să ignori lucrurile IMENSE și nasoale pe care le face.
Și de acum încolo să te apreciezi mai mult și să nu te mai mulțumești cu puțin.

| CelebraAnonima explică (pentru anonim_4396):

Nu ati inteles... Eu am poza cu noi de de profil, si am vrut sa pun una cu mine singura si nu m-a lăsat...

| CelebraAnonima explică (pentru anonim_4396):

Va multumesc mult de tot tuturor. Chiar aveam nevoie de păreri obiective, si am reusit să-mi limpezesc gândurile.

| IIIshaneIII a răspuns:

Daca omul nu a vazut laptop in viata lui nai ce sa faci, nu e o insulta e o realitate, am fost consumator inrait de tehnologie, am avut cel putin 8 laptopuri 10 pc-uri si peste 50 de telefoane si am un pic peste 20 de ani deci nu sunt mos ca sa ajung la,, colectia,, asta acum sunt plictisit de ele si vad cum de la copii la oameni in varsta toti sunt disperati dupa tenologie si ultimul tip de telefon, eu am inteles ca astea nu au aproape nici o valoare si altele sunt prioritatile in viata, mai tarziu op sa ai para rau cand se va trezi din vis, un laptop intr-un an 2 isi pierde valoare o relatie poate tine mai mult, in fine nu stiu ce sa mai zic, vezi cum evolueaza daca devine nerecuperabil, nu ai ce sa faci decat sa renunti la el ca o sa ai tu de pierdut de la un anumit punct si experientele negative te vor afecta, nu le lasa sa intre in viata ta

| Anemona2020 a răspuns:

Și totuși și sunt puțin răutăcioasă. Are 26 de ani tu ești încă un copil fetița. Învață, traieste-ți viața bărbați tot o sa găsești nu trebuie sa stai intr-unul. Și tu i ai acceptat atâtea lui Da,? Dar el la prima ta greșeală va renunța! Și partea cu mintitul îți place sa te minta? La un moment dat nu vei mai sti ce este minciuna sau adevăr. Și încă ceva îți spun ești încă mică nu gândești foarte matur el este destul de mare poate sa se joace cu mintea ta cum dorește. Treaba ta. Nu înțeleg copii in ziua de azi la 17 ani nu îmi ardea de băieții sau mai ales bărbați.

| NuStiiCumMaCheama a răspuns:

Serios? Lasa prostiile mai fato si cauta un baiat respectabil, nu unul care sa te dea pe o bucata de plastic. Sunt aproape 10 ani diferenta. Cauta pe cineva care chiar tine la tine, poate e chiar sub nasul tau dar nu stii unde sa te uiti. Si da, dragostea adolescentina e oarba. Nu o sa asculti sfatul asta din cauza asta. Am simtit-o pe pielea mea, o sa vezi si tu, pana atunci. bafta

| NuStiiCumMaCheama a răspuns (pentru NuStiiCumMaCheama):

Tin sa mentionez, sunt baiat si prima mea relatie si ultima pana in prezent a fost de un an jumate, altfel decurg lucrurile dupa o perioada mai mare de timp

| Miriamj a răspuns:

Iti spun din proprie experienta "fi mai rece cu el", nu foarte indiferentă dar lasa'l pe el să te caute, dă-i spatiu si urmărește'i comportamentul în situația asta, dacă te iubește se va schimba 100% iar dacă nu... mergi mai departe, ești tânără și ai multe alte opțiuni. Succes