| Kiran a întrebat:

Salut, ma intrebam de ceva vreme.
-'Care ar fi diferentele dintr-o prietenie si o relatie?'
Pentru ca in ambele ii esti alaturi si la bine sau rau, ii dai sfaturi ca si cum ti le-ai spune tie, petreceti timp si spuneti lucruri mai personale (avand incredere in celalalt).

Răspuns Câştigător
| Nobody04 a răspuns:

Un prieten îl ai pentru că prezența lui acolo e benefică pentru tine. Înveți să-l cunoști, știi ce-l face bucuros, și uneori vei încerca să-l faci bucuros pentru că îți place să-i vezi pe cei cu care ieși în oraș sau joci cărți apți să facă chestia respectivă fără a fi triști, pentru că între prieteni cel mai important e să vă distrați. Vrei nu vrei o să ai așteptări de la el, dar mai bine ar fi să nu-ți creezi astfel de idei, pentru că asta te va dezamăgi. Prietenul își va pune tot timpul nevoile lui pe primul loc, și pe tine în plan secund, pentru că ține la tine, dar nu te iubește  atat de mult încât să-ți ofere totul, și până la urmă are și el viața lui. Un prieten e acolo când îl suni, și e gata să vină să te ajute atunci când ai nevoie, va fi acolo când ai nevoie de un sfat și va încerca să te ajute în limita posibilităților atunci când ai o problemă. Un prieten nu-ți vrea niciodată răul, pentru că încă o dată, te vrea lângă el pentru că se înțelege cu tine și ceva care îl face fericit la tine îi place. Fiecare are o gașcă de prieteni cu care face activități, și toți din gașca aia îți sunt mai mult sau mai puțin apropiați. Nu prea te cerți cu ei, sau dacă o faci este mai mult sau mai puțin din motive superficiale, fiecare cu ideile lui, și tu nu ai putut trece peste ce spune el și se mai întâmplă să vă supărați unul pe altul pentru că nu sunteți de acord. Dar în final, reușiți să râdeți de acele situații și devin motiv de șicanare, de ironii și de glumă, prin care vă arătați până la urmă acceptarea față de ce a zis respectiva persoană. Cu aceste persoane vrei să mergi în excursii, să vizitezi sau să încerci locuri noi, pentru că îți place să împărtășești cu ei experiențele tale, și de multe ori când nu sunt acolo te gandesti la ei si la faptul ca le-ar fi placut o chestie sau alta din cele pe care le-ai vazut. Iti place sa faci voiajuri impreuna cu ei pentru ca stii ca va completati unul pe altul si ca fiecare poate aduce un suflu nou chestiilor pe care le ganditi si vad diferit chestiile pe care le vizitati creând astfel discutii interesante despre ce va este dat sa vedeti sau se-ntampla. Nu sunt niste oameni straini de pe strada, ii cunoasteti cat de cat si  va stiti tabieturile si stiti cum sa nu-l călcați pe coada si evitati sa o faceti exact pentru a fi totul armonios intre voi.  Fiecare este bun la ceva si stiti ca puteti merge la el sa va ajute cu acel ceva, si ca va face placere sa-i ajutati cu ce stiti voi. Este cel care iti poate da o parere sincera orice l-ai intreba si fara sa se sfiasca de faptul ca raspunsul lui te-ar putea deranja. Iar tu te duci la ei tocmai pentru ca iti pot oferi aceasta parere sincera care daca nu-ti schimba opinia ta, macar ti-o influenteaza un pic. Oamenii de care vorbim aici, sunt cei care nu te pun in situatia de a te intreba de ce ii ai ca prieteni, ei sunt acolo si gata, ceva te face sa fii prieten cu el si asta e tot ce conteaza. Nu prea ai cum sa vezi de ce si cum esti prieten cu el pentru ca nu este o chestie simpla, sunt mai multe legate, pe langa amintiri si activitati facute impreuna sunt si incredrea care i-o dai si pe care o are in tine.
     Bineinteles ca sunt si prieteni mai apropiati, carora le poti spune tot ce ai pe suflet,  carora le arati cu adevarat ce te doare si te duci la ei cu astfel de probleme pentru ca stii ca ei te pot ajuta intr-un fel sau altul sa treci peste negrul din suflet.Va incerca prin chestiile care le stie ca te fac fericit sa te faca sa te simti mai bine si este cel care va fi acolo cand te desparti de persoana pe care ai iubit-o si a acceptat-o fara mari probleme pe cea din urma, pentru ca stie ca tu te simti bine cu ea. E cel cu care te intelegi cel mai bine si deveniti extrem de apropiati, si el si tu vedeti asta la fel, si vorbiti verzi si uscate din toate domeniile, iti stie mii de secrete si chestii care poate nu le stiu restul, si i le spui pentru ca stii ca nu o sa ajunga mai departe, sau daca le spune, nu o face pentru a te rani sau a le spune celor care a putea face ci unor oameni in care într-adevăr are incredere si stie ca pot fi discreți, loiali si care nu o sa aiba probleme sa-i pastreze secretul.
    Exista printre prietenii tai si cei care te completeaza, care au in cap exact aceleasi chestii ca tine, care gandesc aproximativ la fel, nu exact ca tine pentru ca toti suntem unici, dar ramai uneori prost de cate chestii iti dai seama ca le ganditi sau le-ati face la fel. Asta ca sa nu mai zic de mancarurile, dulciurile, tabieturile si muzica ce va place la amandoi, si chiar va plac aceleasi tipuri de fizic, adica diferite persoane care arata bine (chiar daca sunteti de sex opus, ea poate sa-ti spuna ca-i place o femeie care-ti place tie iar el poate sa-ti zica de un barbat care-i place si iti place si tie si aveti un nou motiv de a râde pe tema asta si de facut misto-uri cu prima ocazie cand vedeti din nou pe "handsome person" aia). Si asta va apropie si mai tare, si deveniti prieteni si mai buni, si sunteti de nedespartit.
    Dar sa nu crezi ca, daca ajungi la acest punct poti trece la o relatie de dragoste cu ea pentru ca pana acolo, prietenia voastra mai are multa mamaliga de mancat, si chiar si cu trei hectare de porumb la purtator, tot s-ar putea sa nu se lege nimic. Si poate e mai bine asa.
    Diferenta dintre o persoana care te iubeste si una care-ti este prieten este ca, prima te accepta asa cum esti, si cealaltă te suporta asa cum esti. Prin acceptare trebuie sa intelegeti ca persoana respectiva te place mai mult decat ca prieten si are ceva mai mult atasament decat ai tu pentru ea, sau poate fi invers, tu sa fii cel care este in pozitia asta, si să-o consideri o persoana buna asa cum este ea pentru ca tu lasandu-te luat de val, ii apreciezi pana si defectele, in momentul care dai de dragoste, vezi persoana respectiva ca perfecta, desi stii ca nu e si ca nu exista nimeni perfect. Dar tu vrei s-o accepti asa cum este pe persoana respectiva pentru ca crezi ca vei fi bucuros cu ea. Un prieten te suporta, pentru ca iti stie defectele, si le suporta atat timp cat este cu tine, pentru ca va intelegeti totusi bine, si incearca sa treaca peste toti piticii tai si toate tampeniile care le spui sau le faci tocmai pentru ca vede in tine si o parte buna, cu care poti sa-l ajuti. Nu o sa-ti spuna spuna care sunt alea pentru ca stie ca nu are rost, pentru ca asta nu ar duce decat la o detasare intre voi, avand in vedere ca te ataca personal, fie in gluma fie in serios, si nimeni nu-si doreste sa-si petreaca timpul liber cu un morocanos care-si baga nasu-n c*r din cauza ca i-ai spus ce nu-ti place la el. Degeaba bati tu campii  ca sunteti atat de apropiati si ca nu te-ar deranja nimic din ce-ti spune in momentul in care ti-ar spune-o ai lua-o personal, si oricum nu prea ai cum sa schimbi acel defect pentru ca asta esti tu, si cu asta basta.  Ea nu te iubeste, sau nu atat cat o iubesti tu pe ea, si stie asta, si nu te vede perfect cum o vezi tu pe ea. Si mai stie ca intr-o relatie, ea nu ti-ar putea accepta toate defectele, si ca pana la urma ar exploda si ti-ar spune ce are pe inima si ce nu-i place la tine, si in afara ca te-ar rani, s-ar rani si pe ea, pentru ca dupa ce-ti spune cum te vede... se cam pierde orice rost in a avea o relatie de prietenie cu tine, pentru ca tu niciodata nu ai să o mai vezi la fel, si nici ea pe tine. Iar relatia de dragoste intre doi prieteni buni, sau prietene, sau o prietena si un prieten, este greu de realizat pentru ca nu poti sa-i ceri nimanui sa te iubeasca asa cum il iubesti tu pe el, si nu poti sa-l faci sa stea langa tine cu forta crezand ca iubirea ta este suficienta pentru amandoi. Fiecare aveti idealurile voastre despre dragoste, fiecare vedeti chestia diferit poate, iar faptul ca nu exista reciprocitate in sentimente ar trebui sa fie un argument destul de convingator ca o relatie intre voi nu ar merge. Nu trebuie daca spune ca ar sari in fata masinii pentru tine, sa o iei ca pe o declaratie de dragoste, e pur si simplu pentru ca ii esti prieten bun si se inteleg bine cu tine si nu vrea sa te piarda ca ar face-o. Nu te iubeste, dar tine la tine, si ar fi devastată daca ceva rau ti s-ar intampla, pentru ca nu-i place sa te vada nefericit, si sa vada cum suferi. DAR, nici nu o sa-si opreasca viata pentru ca tu sa te faci mai bine o sa te ajute in limita posibilitatilor, dar nu-si va pune nici un pieten viata pe "hold" ca sa o puna pe a ta pe "carry on" poate da cateva seri, o betie, o chestie, o maslina, o atentie, dar tu esti stapan pe viata ta si numai tu te poti scoate din greutati, ca te ajuta, este infim, dar de apreciat.
    Si mai ramane o chestie.:Tu poate ca o sa ai aceasta atractie catre ea, iti place cum zambeste, ochii ei in care te pierzi, un fund nemapomenit, ca sa nu mai vorbim de sani si iti place mult de ea dar pe invers nu este asa. Si poate ai finalizari din cauza asta cu gandul la prietena respectivă dar ea nu are nici macar un gand, nici macar o idee ca astea ti se-ntampla, si cand incerci să o provoci s-ar putea sa fie naspa pentru amandoi pentru ca ea nu te vrea pe tine, decat ca prieten.
    Avand in vedere apropierea dintre voi, ar fi bine sa cantaresti foarte bine ce ai de gand sa faci, si sa atarne greu faptul ca prietena ta nu resimte aceleasi chestii pentru tine, si probabil nu le va simti niciodata. Si poate daca nu crezi ca te poti abtine sa faci unele chestii prin care sa-i arati atasamentul fata de ea, ar fi mai bine sa va vedeti mai rar. Daca ii spui despre sentimentele tale sau nu e alegerea ta.Aici intervine foarte mult si increderea pe care ti-o acorda persoana respectiva, si cat poate incasa de la tine la fel cum si cat de tare te ranesti tu facand avansuri si avand sentimente pentru ea si vazand multe lucruri ca semnale de iubire din partea ei. Ea nu-ti arata nimic diferit daca a spus nu, si in capul persoanei in momentul in care ti-a zis nu, ramane nu, si e la atitudinea ta cum treci peste asta. Ea va ramane ferma, te vrea ca prieten in continuare dar sa stii ca o doare si pe ea sa te vada cum te chinui. Pentru ca sunteti prieteni buni va incerca sa te ajute sa treci peste, fiind acolo daca ai nevoie de ea.Stie ca te ranesti, dar nu are de unde sa stie cat de mult, si poate ca cel mai bine ar fi sa puneti niste bariere, care n-ar trebui intrecute, inainte sa nu fie prea tarziu. Pentru ca unu te-ar putea rani pe tine daca mergi prea departe si ar putea fi ranita ea pentru ca vede ca nu mai poate face nimic si-si va pierde un prieten. Deci e greu, dar nu imposibil. Si totul se face cu vointa, dar daca vreodata ti se-ntampla asa ceva si iti spune nu omoara speranta, pentru ca nu are rost sa te chinui!
   Deci sper sa înțelegi că una e sa te apropii de o persoana din dragoste si alta pentru ca va simtiti bine impreuna. Sunt doua chestii total diferite, si amandoua merg, pentru ca avem nevoie si de una si de alta. De prieteni ai nevoie ca sa iesi din monotonie, e drept ca te poti intelege foate bine si cu persoana iubita, dar si cu ei poti avea momente de distractie maxima fara sex, sau fluturasi in stomac. Nu e la fel, dar un prieten bun te va face tot timpul sa te simti bine. Pastreaza-l prieten, si nu strica ce ati cladit atatia ani sunt sigur ca ar intelege ca ai un atasament mai mare catre ea, dar nu e atat de proastă incat sa te respinga si sa te piarda, lucrurile pot merge intre voi, poate nu fel ca inainte, pentru ca amandoi veti avea o reticenta sa faceti anumite lucruri, dar prietenia voastră va fi acolo.
  Cam asta e ca sa ma repet, nu toti prietenii iti pot fi iubiti/e, mai ales cei pe care-i stii de mult. Pentru ca ei se simt bine cu tine dar stiu ca nu cu toate partile din tine. Si inca o data iti explic, nu poti sili pe cineva sa te iubeasca, sa incerce ceva de dragul tau.Stii ce zice omul negru in casa cu multe portrete cu oameni cu aura: "Tu Vasile, o iei pe Geta de sotie, DE BUNA VOIE SI NESILIT de nimeni"? el de-asta intreaba ca să fie sigur ca iubirea voastra e reciproca. Iar daca tu nu esti sigur de reciprocitate, nu are rost sa te amagesti.

Daca sunt greseli de ortografie, va rog sa le scuzati. Și scuze și pentru că nu am mai scris cu diacritice

| mi25 a răspuns (pentru Nobody04):

Tu crezi ca-ri citeste cineva polologhia? Un sfat trebuie sa fie scurt, concis si precis la poblema.

| Kiran explică (pentru Nobody04):

Bruh. ai scris ceva, mi-a placut răstălmăcirea celor 2 subiecte.
Cred ca raspunsul l-am gasit in fraza: "Diferenta dintre o persoana care te iubeste si una care-ti este prieten este ca, prima te accepta asa cum esti, si cealaltă te suporta asa cum esti"
Referitor la partea cu silirea, as vedea o varianta impunerea unor noi drumuri care duc spre tine, asemanator cu fraza: "Toate drumurile duc spre Roma", adica ea sau el sa incerce o cautare a unui partener (iubit/iubita) dar sa nu ii convina fix lucrul pe care il detii tu, tin sa precizez ca acest topic nu e strict pentru mine, e mai mult general pentru ca am observat la unele persoane ca se plang ca X nu e prieten si cerea lucruri care s-ar incadra in relatia de dragoste si mi-a dat putin eroare laughing

| Nobody04 a răspuns (pentru mi25):

Mersi. Voi ține cont de acest lucru data viitoare

| Nobody04 a răspuns (pentru Kiran):

Am înțeles. Sper să fi fost de folos răspunsul. Doar nu am scris degeaba atâtalaughing

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca tu nu cunsoti sensul acestor doi termeni, daca incerci sa-i compari, cand in realitate se asociaza unul cu celalat.

Relatie - inseamna: legatura, conexie!

Asadar, relatiile sunt de mai multe feluri:
- relatie de prietenie
-relatie de colegialitate
-realtie de amicitie
-relatie de rudenie
- relatie de vecinatate
- relatie de productie
-relatii diplomatice
-relatii de dragoste
- relatii cu beneficii
samd

| Kiran explică (pentru Violleta2022):

Apreciez punctul critic de observatie, trebuia sa adaug relatie de dragoste, speram sa se subinteleaga happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Intr-o relație ai perspectiva unei conviețuri împreună în vederea perpetuării speciei.

| OldSoul a răspuns:

Relatie, amandoi se plac si recunosc asta.
Prietenie, unul dintre ei il place pe celalalt, dar fie nu e reciproc fie nu are curajul sa recunoasca asta laughing

| Lioana a răspuns:

Relatia include sexul. Prietenia nu.

| Kiran explică (pentru Lioana):

Si amicia / prietenia / relatia de dragoste se pot rezuma doar la sex fara alte dorinte de a continua ceva pe viitor.

| NunuNini a răspuns:

In prietenie nu exista sex. In ceea ce voi numiti "relatie", exista.

| Kiran explică (pentru NunuNini):

Ba da lol, sex e si fara sa il cunosti, gen colegi de munca sau amici

| NunuNini a răspuns (pentru Kiran):

Prostitutie!

| Mopmop a răspuns:

Atractie sexuala... si daca ma intrebi pe mine nu exista prietenie aproape niciodata, oricum nu este intre o femeie si un barbat.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Prieten = are prietena
prieten singur = o posibila relatie pentru tine in caz ca va apropiati prea mult
nu stii cand sa-ti dai seama daca e o relatie? - faceti sex.aia e o relatie.ce era greu?

| Kiran explică (pentru HUAWEHUAWE):

Nu nu, ma refer gen, care sunt diferentele dintre o prietenie a 2 oameni vs o relatie de dragoste =]] gen, se aseamana intre ele pentru unii si ma gandeam la diferente

| CosminCD a răspuns:

Nu e chiar așa. În cazul prieteniei, nu prea mai petreci timp prea mult și spui lucruri personale, mai ales în cazul în care celălalt este implicat într-o relație. Prietenia se schimbă în momentul în care ești căsătorit sau ai o relație cu cineva...și chiar prietenii se schimbă.