| andreiush13 a întrebat:

Salut, ma numesc Andrei si am 13 ani, si am un frate de 18 ani.
In urma cu un an si jumatate, mama a divortat de tatal meu.
Dupa putin timp mama si-a facut un iubit. Dupa cateva luni in care iubitul mamei a venit la noi si vorbea si era de treaba si dragut, s-a intamplat ceva.
In seara asta (6 octombrie 2018) am venit de afara pe la ora 20:30, iubitul mamei era deja acasa dar mama nu.Nu stiam nici eu, nici fratele meu, nici iubitul mamei unde era. Dupa ceva timp pe la 21:30-22:00, mama a ajuns.
M-am dus la usa si i-am zis :
-Sarut-mana!
-Buna, ce faci?
-Bine, ma uitam la televizor.
Apoi m-am dus in camera mea.
Mama a intrat la ea in camera si am auzit cum iubitul ei o batea (ii dadea palme peste fata sau ceva) si o intreba unde a fost.
Ceea ce m-am intrebat prima data a fost :
De ce o lovește, cu siguranta a venit de la magazin (fiindca avea pungi cu cumparaturi).
Apoi cand am auzit ca mama a tipat mai tare, i-am dat mesaj fratelui meu, era aproape de casa, la 5 minute cu transportul in comun.
Pana la urma a ajuns si i-a aratat iubitului mamei ce i-am scris eu...(unde esti/ca **** o bate pe mama/baaaaa/baaaa). Fratele meu a plecat afara, la scara blocului unde era cu doi prieteni de-ai lui.
Dupa 10 minute, a venit iar in casa, mama a venit si m-a intrebat :
-Te mananca limba?
Eu nu am putut raspunde, plangeam, si in acelasi timp nu puteam spune nimic de nervi, imi venea sa injur si sa tip, am simtit ca am cazut moral, probabil sunt putin afectat psihic deoarece de fiecare data cand ma gandesc imi vine sa plang, deocamdata, acum, la ora 23:36 (cand scriu asta) s-au calmat spiritele.
Spuneti-mi parerile voastre sau orice alt ceva (sper sa ma ajute).

4 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

E clar ca lumina zilei ca mama ta e victima violentei domestice si sa stii ca romanul din tot de-a una si-a batut femeia si copii. E normal sa iti faci griji pentru ca de la o bataie se poate ajunge la crima din cauza geloziei, invidiei, ne incredere in partener etc. pentru inceput ar trebui atat tu cat si fratele tau sa o convingeti pe mama voastra sa il paraseasca intr-un mod civilizat si cat mai repede cu putinta si sa-i spuneti ca femei singure cu doi copii e plina lumea. Si daca vrea sa aiba pe cineva alaturi sa caute pe cineva sa caute in continuare ca doar e plina lumea de barbati nu e un capat de tara, vorbiti cu ea cu curaj.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Discută cu mama ta când prinzi momentul că e singură, fără iubitul ei, și spune-i că dacă pe ea nu o deranjează cele întâmplate pe tine te-a afectat psihic și că ar fi bine să facă în așa fel încât să nu se mai întâmple ce s-a întâmplat. Măcar pentru voi să o facă, dacă ea acceptă acest tratament oribil din punctul meu de vedere. Îmi pare rău pentru tine, pentru voi de fapt...

| Narco a răspuns:

Tata face același lucru din cauza alcoolului. Dacă ai o mama încăpățânată la fel cum am eu care se ceartă mereu cu tata, propune divorțul... Dacă ai o mamă care te ascultă câtuși de puțin spune-i să îi facă un cadou iubutului ei. Cum ar fi să îl scoată în oraș la o cină romantică. Dacă "tatăl" tău este violent ca al meu, vei avea traume pe viață. Nu îi lăsa să îți strice copilăria