| anonim_4396 a întrebat:

Salut ma nunesc daniela si am o intrebare la care a vrea sa imi raspundeti urgent, am 17 ani si m-am mutat la prietenul meu de 4 luni, sunt din suceava iar acum stau in bucuresti, as vrea sa ma transfer aici cu scoala dat imi trebuie aprobarea parintilor, iar mama nu e de acord, ce sa fac?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Convinge-o sa t lase, discuta serios cu ea, intre 4 ochi, spune-i ca scoala e importanta pentru viitorul tau, ca ai de gand sa-ti cladesti o cariera si nu sa stai la coada cratitei.

| Linda a răspuns:

Mai bine termina scoala acasa si dupa aceea daca vrei mergi la Bucuresti.

| mihaelanikol a răspuns:

Sa o asculti pe mama ta...nu ai 18 ani, si poate o sa aiba si prietenul tau probleme ca esti minora...sa nu faca vreo plangere la politie, eu stiu? sau asteapta pana la majorat si pleci...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.
Din pacate esti minora si depinzi de parinti. Ori accepti situatia ori schimbi tactica de convingere. Tu o cunosti cel mai bine.
Pa, pa.

| gabitza_3022 a răspuns:

Convinge'o sa te lase... sau arata'i ca esti capabila sa inveti chiar daca esti cu prietenul tau..sa iti acorde o sansa

| Bulina a răspuns:

Inteleg ca il iubesti, si ca te simti pregatita sa faci acest pas, dar sunt de parere ca esti tanara, ai toata viata inainte pentru astfel de lucruri. Parintii tai nu sunt de acord probabil din acelasi motiv. Nimeni nu isi doreste ca fata lor minora sa se mute in alt oras permanent (pentru ca mutarea cu scoala sugereaza ca ar fi permanent).

Prietenul tau lucreaza? Va intretine pe amandoi? Ce varsta are? Locuiti cu parintii lui sau aveti un loc al vostru? Acestea sunt intrebari pe care mi le pun eu si probabil multi altii care citesc acest post. Aceste intrebari si le pun si parintii tai, si multe multe altele.

Daca vrei ca parintii tai sa te lase sa faci acest pas trebuie sa le raspunzi la toate intrebarile si inca ceva peste, sa ii asiguri ca esti destul de matura ca sa te descurci, ca nu este doar "o impresie" pe care o au multi la varsta ta (eu la randul meu marturisesc ca la varsta de 17 ani am trecut printr-o faza similara).

Oricum, gandeste-te bine pentru ca astfel de lucruri te afecteaza permanent si iti afecteaza permanent relatia cu familia.