| 0735348400 a întrebat:

Buna sunt alexandra am 15 ani si 6 luni si m-am certat cu mama si m-am mutat la prietenul meu acasa. mama ma ameninta ca se duce la politie poate sa imi faca ce va politia daca eu sunt de acord sa stau la el, la fel si parinti lui?

20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Il vor ancheta pe el, fiindca tu esti minora, nu ai discernamant si nu conteaza ce vrei tu. El si parintii lui nu trebuie sa-ti permita asa ceva. daca ati avut si relatii sexuale, se va adauga, evident si violul sau coruperea de minori la acuzatii. Tu te vei intoarce acasa, iar el va primi o pedeapsa cu inchisoare, posibil cu suspendare (daca dovedeste ca nu a avut relatii sexuale cu tine si ca s-a opus venirii tale la el, dar tu nu ai putut fi trimisa acasa si te-a luat de mila, ca sa nu ajungi la orfelinat)

| sabin89 a răspuns (pentru Brigaela):

Poate ca si el e minor. Atunci tot pedeapsa cu inchisoare ar primi?

| Brigaela a răspuns (pentru sabin89):

Da, daca are 17 ani.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula politia nu intervine in asemenea cazuri. Prietenul tau ar putea fi acuzat de infractiunea de seductie, daca ti-a promis ca se casatoreste cu tine si acesta a fost motivul pentru care te-ai mutat la el.
Mama ta poate obtine intoarcerea acasa doar daca obtine o hotarare judecatoreasca in acest sens.
Totusi te-as sfatui sa te gandesti bine. Nu spui de ce te-ai certat cu mama ta, poate a fost vina ta. Gandeste-te ca s-ar putea sa ai probleme mai tarziu, nu ti-as dori sa citesc o postare a ta in care sa spui ca ai ramas gravida si prietenul ti-a facut vant de la el, sunt multe asemenea situatii, cred ca si tu ai intalnit asemenea postari pe TPU.

| pisoias a răspuns:

In aeara de faptul ca te vei intoarce acasa tu nu vei pati nimic, dar prietenul tau da.

| mona a răspuns:

Esti minora asta e problema si politia te poate duce inapoi acasa

| darrio2007 a răspuns:

Esti minora, fato.Pana la 18 ani esti in grija parintilor.Ti-a sucit ala mintile? El ce fel de parinti are, daca sunt de acord cu asa ceva? Esti inca un copil.Viata este foarte grea.Numai parintii te pot indruma. Daca ii asculti, bineanteles.Vei regreta, mai tarziu, hotararea luata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa fii tu de acord pana nu mai poti, esti minora si nu ai niciun cuvant de spus, ceea ce in cazul tau e foarte bine pentru ca se vede ca nu iei deloc decizii bune.

El in schimb daca e major poate face rost de vreo 2-3 ani de inchisoare pentru relatii cu minori

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Alexandra,

Intelegem ca te afli intr-o situatie dificila si ai nevoie de ajutor.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Vix999 a răspuns:

Pai pe tine te intoarce fortat acasa iar pe el il poate acuza de rapire si de corupere de minori daca are 17-18 ani. Si pot fi acuzati si parintii lui daca si el e minor. Daca el e major, doar pe el.

| IndiferentXD a răspuns:

Politia tie nu-ti poate face nimic, doar ca va bate la usa voastra iar maicata, probabil te va lua de par si te va duce acasa happy, totul cade pe prietenul tau si ar putea platii scump.
Pana la varsta de 18 ani esti in grija parintilor, deci intoarcete acasa daca nu vrei ca prietenul tau sa aiba probleme, chiar si cu inchisoare in caz ca se demontreaza ca ati intretinut relatii sexuale sad!
Bft!

| kiv1990 a răspuns:

Pai o sa-l i-a politia pe prietenul tau si o sa-l vezi pe la vreo 20 de ani

| y0nutz3ly a răspuns:

Esti minora, daca parintii nu te lasa nu ai cum sa stai la el.

| lavinutsa a răspuns:

Draga? ai gresit ai sa iti dai seama.
pun pariu ca ai sa te intorci acasa nu dureaza mult.happy
treaba ta.

| Sw3eTy3 a răspuns:

Eu zic sa o asculti pe mama ta si sa te intorci acasa.Sti cum e:nicaieri nu-i mai bine ca acasa.Dar cearta ta nu poate sa tina mult..pentru ca la varsta ta ai cel mai mult nevoie de sfaturile mamei tale.In legatura cu politia nu cred ca vei pati ceva, doar iti vor spune sa te intorci acasa.Mai bine te intorci acasa. Sper ca te-am ajutat. Funda?batting eyelashes

| BIOMAN a răspuns:

Eu as zice sa te impaci cu mama tawinking

| Biclea_Andrada_1999 a răspuns:

Esti mica sa sati la un baiat acasa, dar daca ea nu te lasa tu trebuie sa o asulti ca ea este mamata. Tu nu ai 18 ani sa faci ce vrei tu. Mama ta te protejeaza. Dar cu am spus dupa 18 ani faci ce vrei parintii tai nu mai te tin sup protectie etc.

| black4u a răspuns:

Daca la 15 ani ai tai fugi la prietenu tau... in loc sa stai acasa sa te joci cu papusile...la 20-30 de ani ce mai faci?

| Angel_Robben_1992 a răspuns:

Nu se poate asa ceva, dar in primul rand nu ai minte, scuze...@!