| popescudanielaionela a întrebat:

Ma numesc Daniela, am 16 ani si prietenul meu are 23, noi ne-am hotarat sa ne casatorim, dar nu stim daca mie ca sunt minora imi trebuie aprobarea parintilor sau ceva de genu. MULTUMESC

14 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Şi când credeam că le-am văzut pe toate...

| RXN a răspuns:

Copilo,termina-ti scoala,fa-ti o cariera, apoi gandeste-te la maritis, ca ai sa ajungi sa-i ceri bani si de tampoane.

| Luori a răspuns:

La cei 16 ai tai, cred c-ar trebui sa mai stai cu el inca cel putin 2-3 ani pentru a fi mai siguri de pasul acesta. Oricat crezi tu ca el e iubirea vietii tale, si ca el te iubeste de nu mai poate, lucrurile acestea trebuie dovedite cu timpul. Risti mult sa ajungi cu un copil in brate si un divort bagat pana-n 20 de ani, constientizezi asta? Daca ai timp, de ce te-ai grabi? Ce mai e la mijloc?

| liviu42 a răspuns:

Minorii cu varsta intre 16 ani impliniti si 18 ani se pot casatori numai in baza incuviintarii Directiei Generale de Asistenta Sociala pentru Protectia Copilului.
Dosarul va contine:
- cererea motivata se adreseaza directorului Directiei Generale de Asistenta Sociala pentru Protectia Copilului din raza teritoriala in care minora isi are domiciliul trecut pe cartea de identitate. Motivul acceptat pentru casatoria minorei cu varsta intre 16-18 ani poate fi: sarcina, relatie de concubinaj cu viitorul sot, insa aceasta relatie sa nu fie mai devreme de varsta de 15 ani pentru. ca altfel este infractiune penala.

- consimtamantul parintilor dat fie la un notar public fie in fata ofiterului de stare civila de la Primaria unde se oficaza casatoria. Daca nu se poate obtine acordul ambilor parinti casatoria nu se poate incheia, indiferent ca sunt divortati si nu se mai stie nimic de celalt parinte.

-copii ale certificatelor de nastere a celor doi soti legalizate sau conforme cu originalul la primarie;

- adeverinta medicala eliberate de medicul de familie la care este inscrisa minora din care sa rezulte ca minora este apta d.p.d.v. fizilogic si intelectual sa se casatoreasca, cu mentiunea obligatorie -apt pentru casatorie.

- ancheta sociala de la Primaria de la domiciliul minorei, care sa contina opinia Autoritatii tutelare cu privire la casatoria minorei.

- copii xerox simple ale cartilor de identitate a celor doi soti.

Daca unul dintre parinti este decedat se depune o copie a certificatului de deces, la fel daca unul dintre parinti este pus sub interdictie judecatoreasca se depune o copie a sentintei civile de punere sub interdictie judecatoreasca, iar daca ambii parinti ai minorei sunt decedati consimtamantul la casatorie este dat de catre tutore.

Acest dosar se prezinta la biroul juridic din cadrul Directiei Generale de Asistenta Sociala si Protectia Copilului in vederea eliberarii Dispozitiei privind autorizarea incheierii casatoriei minorei. Acest act se depune ulterior la Primaria la care urmeaza sa se oficieze casatoria.

Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/......adult.html

| irinnnnnaaaaaa a răspuns:

Bineintels ca iti trebuie aprobarea parintilor! Dar tu, constientizezi de ceea ce vrei sa faci? E o foarte mare diferenta intre voi! Tu ai o alta mentalitate`, el are o alta mentalitate.De cat timp sunteti voi impreuna? Nu te gandesti,ca,dupa ce te casatoresti cu el,tu o sa ii apartii numai lui,si,tu fiind mica si nestiind foarte multe, poate sa te prosteasca, sa faca ce vrea din tine? Tu nu ti'ai pus un semn de intrebare? Ce vrea un baiat de 23 de ani de la o fata de 16? Ia pune'ti aceste intrebari singura si tot odata raspunde'ti! Lamurese'te! Parinti tai sunt de acord cu ceea ce vrei tu sa faci? O casatorie consta in foarte multe! Daca de acum vrei sa te casatoresti, peste un an doi deja o sa ai si copii.La 16 ani ar trebui sa te gandesti la altceva nu la casatorie.Deja mi se pare deplasat ca la anii astia sa fii cu un baiat de 23 de ani, da pai`sa te si casatoresti cu el. Vorbeste cu parintii tai, si ei o sa te faca sa intelegi.Asculta'i! ei nu iti vor raul:*. Gandeste'te ca peste 2-3 ani o sa te lase,isi gaseste pe alta, te mai lasa si cu un copil, sau in cel mai rau caz te trimite p'n strainateti sa faci cine stie ce pe acolo(stii tu).Ai grija! Nu face prostia asta.
O zi buna!

| irinnnnnaaaaaa a răspuns:

Si inca ceva, nu ai voie sa te casatoresti la varsta asta.Cine va cununa pe voilaughing? Si, nici un preot nu cred ca va accepta asta.

| NuAmGăsitNume a răspuns:

Nu zic ca esti prea tanara, faci cum vrei tu. Dar eu zic sa astepti pana faci 18 ani fiindca indiferent ce zic parintii iubitul tau poate fi arestat si aruncat in inchisoare (stii cum sunt romanii) fiindca esti minora. La majorat puteti face ce vreti. Bafta multa! Sa fiti fericiti si Casa de Piatra! laughing

| HotChoclate a răspuns:

Valeu fata.raised eyebrows.E gravvvv!

| Jαne a răspuns:

Veti forma o familie superba am deja cadoul pentru. nunta o poza cu voi 2 : http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/......a-main.jpg

| TommyMiller a răspuns:

Atata timp cat esti minora parintii tai raspund de tine si nu poti lua o asemenea hotarare fara acordul lor. apoi nu teb grabi, mai stai pana la 18 ani, poti sa-l cunosti mai bine, te mai maturizezi intre timp

| misscuriosity a răspuns:

Aa...nu esti putin cam tanara pentru casatorie? big grin esti 100% sigura ca asta vrei? poate e doar un capriciu...

| Izza_4461 a răspuns:

Copil fara mintelaughing Peste vreo 2-3 ani cand o sa te lase tu o sa fi fara servici si nici nu o sa-ti gasesti de munca pentru ca nu ai scoala. Poate o sa ai si un puradel in brate.Ce o sa te faci?

| IOANAio9 a răspuns:

Fara suparare dar esti NEBUNA? cum sa te casatoresti de la varsta asta? te-ai gandit ca iti trebuie un loc de munk, casa si sa va intretineti singuri, te-aigandit ca printii tai nu vor fi de acord? gandeste-te ca ai doar 16 ani si practic esti ink un copil, traieste-ti copilaria cat mai ai timp ca de casatorie si altele o sa ai timp toata viata.eu zic sa te mai gandesti. sper ca nu te-ai suparat de tot ce am zis dar km asta e adevarul!

| pisiqtza16 a răspuns:

Buna.In primul rand ca sa faci acest pas trebuie sa fi sigura 100%. Gandeste-te bine.E prea devreme sa te casatoresti la 16 ani, adica asta e parerea mea.ai grija sa nu regreti mai tarziu.gandeste-te si la consecintele casatoriei ca el nu te vrea doar sa se uite la u.Casatoria implica multe lucruri si nu stiu daca esti matura sa le induri mai ales de la varsta ta. Daca tot vrei sa faci pasul asta iti trebuie acordul parintilor.Bafta in continuare si inca o data iti zic sa te gandesti bine.