| mirela_8163 a întrebat:

Nu de mult am cunoscut un baiat care ma cunoastea de cand eram mica, el este mai mare decat mine cu 5 ani, la inceput s-a bagat in seama cu mine, eu am doar 15 ani, eu nu i-am dat prea multa atentie dar bagandu-se in seama s-a facut placut, prietenele mele zicandu-mi ca este un dragut, frumos etc. El mi-a zis ca ma place dar sa nu cred ca vrea ceva de la mine, eu nu pot sa-i ofer decat prietenia mea dar sa incep o viata sexuala nu as vrea, deoarece sunt mult prea mica.Acum cred ca m-am indragostit de el si stiu ca nu e bine.Nu stiu ce sa fac, va rog as avea nevoie de niste sfaturi.Multumesc.

4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Complicata treaba... nu-i.
Puteti fi prieteni, nu iubiti, adica sa ramaneti doar prieteni pana cand vei fi si tu mai mare. Daca dupa ce tu vei ajunge pe la 20. 21 ani, poate chiar mai repede, interesul vostru va fi acelasi, si nici unul nu aveti alte relatii, atunci puteti incerca sa ajungeti mai departe. Insa pana la 18 ani macar eu zic sa nu cauti ceva serios.
Paa

| Gizăz a răspuns:

În primul rând o relaţie în stadiul ăsta al dezvoltării cu o persoană aşa mare e greşită din start. Cinci ani în sine nu sunt nimic dar una e când ai tu 20 şi el 25 sau tu 22 şi el 27 şi alta acum; nu e vorba de diferenţa de cinci ani ci de categoria de vârstă din care faci parte. Tu pur şi simplu eşti prea mică pentru unul de 20 de ani, sunteţi în stadii complet diferite ale vieţii. Tu nu eşti îndrăgostită de el, eşti infatuată; e normal până la un punct pentru că fetele umblă adesea după băieţi mai maturi.
Acum eu nu ştiu ce fel de om e el, vârsta lui e cam cea mai dificilă în determinarea gradului său de cultură şi maturitate. Ar putea să vadă cum văd eu sau să umble disperat după sex ca un puşti de 15 ani. Eu unul care am tot 20 nu aş umbla după un copil practic de 15 ani. Repet, diferenţa cronologică nu e foarte mare şi e acceptabilă după ce depăşeşti tu o vârstă. În momentul de faţă voi aparţineţi unor lumi complet diferite.
Eu zic că e cazul să înghiţi infatuarea asta, mai ales dacă vezi că vrea ceva fizic cu tine. Mie îmi dă de gândit că ai zis că te cunoaste de mică şi nu-mi miroase a bine. Eu nu aş fi capabil să am o relaţie romantică cu una pe care o ştiu de la 10 ani de exemplu, aş vedea-o numai aşa şi m s-ar părea ciudat. Sper că ţi-am fost de ajutor, numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt bogdan si iti spun sa il pastrezi si sa nu il parasesti. Nu cumva sa il lasi la alta. Ca eu am facut prostia asta si acum regret enorm. Ok tine-o tot asa te felicit:X

| Ioana9769 a răspuns:

Vorbeste cu el! Spune-i ca iliubesti, dar nu esti pregatita pentru ''pasul cel mare''. Spune-i ca poate fii prietenul [iubitul] tau, dar tu nu esti pregatita petru altceva. Daca il iubesti, vorbeste cu el. Daca si el te iubeste, te va astepta