| anonim_4396 a întrebat:

Nu va voi plictisi scriind mult, asa ca trec direct la intrebare. happy
Eu stiu (poate ca e una din multele mele idei gresite, preconcepute, poate ca nu) când cineva are prieten/prietena sau este casatorit logic nu mai are timp de iesiri cu prietenii, cu cineva apropiat, fiind ocupat si e absurd, aiurea sa il inviti la o bere, iesire. De exemplu un var de-al meu cu care nu ne-am mai vazut de mult timp, are prietena, viata lui, relatiile lui. Ne-am revazut la un eveniment acum de cateva luni, si as vrea sa il invit la o bere, sa mai vorbim despre una alta, ca baietii doar ca ma gândesc ca e putin aiurea, adica vorba aceea,, viata lui, nu are timp de iesit, trebuie sa iasa cu prietena, cu prietenii de-o viata nu cu cineva cu care nu s-a mai vazut nu stiu de cand". La fel si cu colegii, colegele care sunt intr-o relatie,, din moment ce este intr-o relatie, tu stai deoparte" trebuie sa iti cunosti locul.
Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| PersonajFictiv a răspuns:

Da,ai o idee tampita rau.
Adica, acel cineva care e in o relatie e legat in laturi de partener.

Daca intrii in o relatie asta inseamna ca viata ta sociala se distruge? Aia e o relatie toxica, my friend.
Iar principiul tau cu "Daca sunt intr-o relatie, nu mai am voie de amici si de iesi " e un pricipiu pe care trebuie sa il arunci.
E ok ca iubita ta sa iasa cu amicele ei,sau cu amicii ei ( in cazul in care sunt doar amici si nu afecteaza relatia si se pastreaza limita), nu trebuie sa stea inchisa.

Si de unde stii tu ca nu are el timp sa iasa cu prietenii lui sau cu tine? E treaba lui asta, cum iti gestioneaza el timpul.
Tu invita-l, nu e nimic gresit in asta, daca il tine prietena in catuse, calcat pe cap si cu degetul mare de la picior bagat in gura, e problema aluia, nu a ta.

| anonim_4396 explică (pentru PersonajFictiv):

Multumesc de raspuns happy!

| PersonajFictiv a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere! :d

6 răspunsuri:
| Speed99 a răspuns:

Invita-l. Care e cel mai rau lucru care se poate intampla in situatia asta? Ca spune "nu"? Oricum iti garantez ca nu o sa refuze, decat daca chiar are treaba, si in cazul ala ar trebui sa planificati o alta data.

| DenisaNicoletaG a răspuns:

Nu cred ca daca esti intr-o relatie esti baricadat.
Nu suport ideea asta ca odata ce ti-ai gasit sufletul pereche, gata, viata ta ii este destinata numai lui si tu nu mai iesi cu prietenii, vechi sau mai noi, eu cred ca este ceva normal, viata nu ar trebui sa fie schimbata cu nimic.

| alex495 a răspuns:

Invita l si poate va veni. Adica daca are ce vorbi si timp disponibil o sa accepte invitatia

| cevdet a răspuns:

Totusi, sunteti rude. Poti sa-l inviti. Altfel e situatia in cazul vecinilor, colegilor. Fa-i invitatia cu cateva zile inainte, sa aiba timp sa-si anunte iubita.