| Sidskegg a întrebat:

Numele meu este Darius, am 20 de ani si o problema foarte mare de care probabil o sa va vina sa radeti ????.
Vreau sa incep prin a spune ca m-am indragostit de o fata, foarte foarte tare si vorbim de ceva timp dar ideea este urmatoarea :
Fata este intr-o familie de tigani (da stiu... primul lucru la care de gandeste tot omul e "nu-fi face de lucru cu tiganii") dar o iubesc prea mult ca sa ma uit la aspectul asta, plus ca nu ma refer la tiganii aceea pe care ii vedem la cersit sau care fura din magazine pe sub fusta... sunt tigani "spăitori" din cate am inteles eu, asta daca am inteles bine. Nu e mare diferenta intre ei si restul romanilor, pentru ca nu au un stil anume de imbracaminte/aspect sau comportament cum sunt cortorarii de exemplu, dar totusi au traditiile lor ( ma rog, nu cred ca asta conteaza acum ) si exact asta este si problema mea ????. Mama ei nu ar fi de acord nici in ruptul capului ca ea sa fie impreuna cu mine sau oricare alt roman sau alta nationalitate decat tot tigan. Personal nu o cunosc inca exact din motivul acesta, ca imi e teama ca ar taia orice legatura intre mine si fata si nu stiu ce as face, poate suna copilaresc, dar fata asta inseamna totul pentru mine, va rog mult de tot daca aveti vreo idee sau daca puteti sa imi dati un sfat cum as putea sa fac sa ii cunosc parintii in asa fel incat ei sa ma aceepte sa imi spuneti, cred ca orice sfat m-ar putea ajuta.
P.S. : Ea lucreaza in acelasi loc unde lucrez si eu, doar ca pe ture diferite si lucreaza impreuna cu mama, tatal si fratele ei pe tura, cu care ma vad aproximativ 2 ore pe zi intre schimbul de ture, dar ei nu stiu nici unul nimic din ce e intre mine si ea, nici macar ca ne cunoastem.
Daca are vreo importanta pot sa mai mentionez si ca nu fumez, sau nu consum alcool sau droguri sau alte substante si ca sunt o persoana "cuminte" daca pot sa spun asa, vreau sa zic ca sunt un om linistit, nu prea imi fac probleme nici mie si nici altora.????

Astept raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Esti sigur ca vrei sa te insori la 20 de ani, si sa intri intr-o familie ce nu te suporta si care are traditii si convingeri diferite fata de ale tale?
Pai daca e asa nu stiu incearca si tu treptat sa ii cunosti, sa ii convingi ca le iubesti fata dar daca o sa te saturi sau o sa vrei sa o lasi dupa (ca dragostea asta nu e neaparat sa tina o viata) nu te vad bine.
Pai au propria lege, credinta cum sunt musulmani spre exemplu sau stiu eu alte rase, nationalitati nu ai ce sa le faci.

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ma copii nu va mai complicati aiurea cu certuri din astea intre familii pentru o relatie care poate dureaza 2 luni. Iubirea apare peste tot si nu e ultima fata, te complici atat pentu una care maine poate sa te lase pentru altul, si pentru ce? Pentru ceva ce poate maine te trezesti ca nu-l mai simti. Eu cred ca nici nu esti atat de indragostit precum zici, doar te atrage situtatia asta "pasionala". Ai lucruri mai bune de facut cu timpul tau decat sa stai sa-ti bati capul cu drame inutile de genul

| Sidskegg explică (pentru Adry05):

Ok, nu vreau sa te dezamagesc? dar nu genul asta de raspuns il asteptam, incercam sa am sustinere... oricum inteleg ceea ce vrei sa spui, dar crede-ma ca nu e vorba de situatia asta, de fapt eu chiar o iubesc si ea la fel pe mine, nu o sa ma lase asa usor pentru altul?

| Extreme1234 a răspuns (pentru Sidskegg):

Ai de... ba tu nu ai specificat ca si ei ii place de tine in intrebare ( FacePalm ) ma rog sper ca vei gasi solutia.

| Sidskegg explică (pentru Extreme1234):

Pai ii place laughing normal ca ii place dar si ei ii este la fel de teama ca si mie sa le spuna alor ei.

| Freya1 a răspuns:

Asteapta si tu sa vezi daca este ceva serios intre voi, ca daca tu mergi acum la ai ei care au traditiile lor si dupa un timp va despartiti ca nu va mai intelegeti crede-ma nu iese bine.
Vrei sa te insori cu ea? Atunci du-te acasa la ai ei daca nu nu.Ca la ei nu e ca la romani, la ei daca ai luat-o ai luat-o si gata.

| Sidskegg explică (pentru Freya1):

Da eu vreau sa ma insor cu ea, cei care nu vor sunt ai ei, nu mi-ai spus asta mie sau fetei dar am un prieten care lucreaza pe tura cu mama ei si mai vorbesc intre ei si de la el stiu ca ea tine neaparat ca ginerele ei sa fie tot tigan? nu stiu de ce sunt asa inchisi, daca fata ma iubeste care e problema lor?

| Sidskegg explică (pentru Freya1):

Ok, cred ca asta e singura solutie... sa le castig cumva incredera, si nu e vorba ca nu ma suporta laughing pentru ca oricum inca nu ma cunosc. Si nu-ti face griji ca o las, eventual ea pe mine dar nu prea cred happy eu pe ea nicigand!
Multumesc pentru sfaturi, macar tu a spus ceva mai logic si nu incerci sa ma faci sa ma razgandesc laughing

| Freya1 a răspuns (pentru Sidskegg):

Esti sigur ca vrei sa te insori la 20 de ani, si sa intri intr-o familie ce nu te suporta si care are traditii si convingeri diferite fata de ale tale?
Pai daca e asa nu stiu incearca si tu treptat sa ii cunosti, sa ii convingi ca le iubesti fata dar daca o sa te saturi sau o sa vrei sa o lasi dupa (ca dragostea asta nu e neaparat sa tina o viata) nu te vad bine.
Pai au propria lege, credinta cum sunt musulmani spre exemplu sau stiu eu alte rase, nationalitati nu ai ce sa le faci.

| Nilsson a răspuns:

Cam de cat timp va cunoasteti?
Ar trebui sa stii si daca prietena ta are intentii asa de serioase ca ale tale.
Oricum, daca e sa va casatoriti, va intemeiati propria voastra familie, nu intri nici tu in a ei, nici ea in a ta.

| Sidskegg explică (pentru Nilsson):

Da are intentii asa de serioase dar totul depinde de ce zic ai ei pentru ca sti cum e la tigani... au legile alea tampite ca ei aleg cine se insoara cu fata lor si nah...

| Extreme1234 a răspuns:

Daca chiar o iubesti atat de mult, spune-i-o si daca te accepta sau nu asta-i alta treaba nu poti sa faci ceva sa fie cu tine doar de dorinta ta, trebuie sa accepti si sentimentele ei pentru tine si ale parintilor ei. Daca te respinge, aa e sunt o multime de sansa in viata sa te indragostesti.
Sper ca ti-am fost de ajutor.

| Sidskegg explică (pentru Extreme1234):

Da, pai ea are aceleasi sentimente.
Dar parinti ei nu?