| TomyBrave2019 a întrebat:

Părinții mei vor să divorțeze. Ce aș putea face să le arăt că nu este ok, să îi ajut? Îi iubesc pe amândoi și nu aș suporta să pierd pe unul dintre ei.

Răspuns Câştigător
| lilith16 a răspuns:

Daca parintii tai au ajuns la deciza asta nu o sa se mai intoarca inapoi. crede-ma. posibil ca tu sa nu intelegi pentru ca nu le stii motivele, e dureros pentru ca viata ta o sa se schimbe deodată ca vrei sau nu. O sa apara problema la cine stai si sa te astepti ca fiecare sa te traga de partea daca esti singur la parinti. Nu ai cum sa ii ajuti, depinde si ce varsta ai dar iti spun ca nu sunt sanse de întoarcere. Gandeste-te si ca poate e mai bine asa decat sa ai scandal mereu in casa ca ei nu se mai inteleg. Nu o sa ii pierzi atat timp cat parintele la care nu o sa stai nu o sa îşi faca alta familie daca asta are in plan. In ziua de azi nu mai exista familii unite. Lasa-i pe ei sa faca ce vor, nu ai cum sa ii ajuti. Poate pentru ei este mai bine, ramai tare si tine legatura cu amândoi chiar daca nu o sa mai locuiesti cu unul nu o sa fie capat de lume. Si daca esti mai mare incearca sa ii înţelegi si sa le respecţi decizia, o sa fie bine.

45 răspunsuri:
| Spartacus12345 a răspuns:

Spune-le direct ca nu vrei sa se destrame familia ta, ca nu vrei sa faci cu randul, cand cu unul cand cu altul. Dar pana la urma numai ei stiu ce a fost intre ei. Sau pregateste-le o seara romantica sau ceva de genul

| Vikaa a răspuns:

Nu te baga tu in treburile lor, e alegerea lor.Trebuie sa intelegi ca ei nu se mai inteleg si decizia le apartine lor si nu a ta :")

| TheGentleman a răspuns:

Uită-te la „The Parent Trap (https://en.wikipedia.org/wiki/The_Parent_Trap_(1998_film)

și inspiră-te. Baftă!

| TomyBrave2019 explică (pentru Spartacus12345):

Nu cred că o seară romantică ar ajuta...sau merge măcar..se ceartă toată ziua și nu mai vorbesc. Și eu nu am ce face. Nu știu cum să îi abordez. Dar ideea că nu voi mai locui cu unul dintre ei mă termină. Mereu caută motive să agațe unul în altul ca să habar n-am să își arate în sufletul lor că așa trebuie făcut sau nu știu. Nu știu cum să le spun ceva. Nu am curaj.

| TomyBrave2019 explică (pentru Vikaa):

Știu că e alegerea lor dar eu sunt copilul lor. Părerea mea nu contează deloc? Am văzut o grămadă de familiii așa și mă gândeam că la noi nu ni se va întâmpla. Știu că nu e bine dar nu știu ce să fac. Dacă stau cu mâinile în sân și divorțează mereu o să cred că e vina mea că nu i-am oprit.

| TomyBrave2019 explică (pentru TheGentleman):

Nu cred că un film ar ajuta acum sincer. Dar mersi.

| RobertMoon a răspuns:

Nu poți face nimic. Daca ei nu se mai înțeleg nu mai e cale de întoarcere, mai ales că au hotărât să divorțeze, oricine vrea să crească alaturi de ambii părinți, dar decât să stai cu ei și să auzi numai certuri sau lucruri de genul mai bine asa.

| TomyBrave2019 explică (pentru lilith16):

Încerc să îi înțeleg dar îi văd pe toți cunoscuții că se înțeleg și bla bla bla și ai mei divortează. Mă doare foarte tare. Nu vreau să mă bag între ei dar simt că nu pot sta fără să fac nimic. Se certau din orice. Nu știu de ce unii se înțeleg și alții nu. Dar nici să le spun ceva nu am curaj. Dacă divortează simt că e vina mea că nu i-am oprit. O să văd cum decurg lucrurile și o să le spun ce simt dacă vine ocazia. Îi las să facă ce vor dar măcar să știe ce cred eu.
Dar mulțumesc de răspuns. Încerc să fac ce e corect. Poate totuși se împacă...voi vedea

| GouDidodino a răspuns:

Nu ai ce sa le faci, o sa-ti fie greu dar o sa te obisnuiesti

| lilith16 a răspuns (pentru TomyBrave2019):

Da, stiu cum e si dupa daca o sa stai cu maica-ta toti o sa incerce sa il înlocuiască pe taica-tu si sa iti impuna pe scuza ca sunt divortati, rudele astea. dar nu e vina ta ca daca e sa se întâmple oricum se intampla

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ei nu se mai înțeleg, atunci nu prea ai ce face

| TomyBrave2019 explică (pentru RobertMoon):

Poate ai dreptate. Dar nu îmi închipui ce voi face în viitor. Nu îmi pot imagina cum ar fi să stau doar cu unul. Dar poate e mai bine. Eu totuși le voi spune ce simt și voi vedea.ei mereu când se ceartă se împacă. Poate și acum o să treacă dar păreau așa serioși. Nu știu de ce fac asta. Se ceartă
ca doi copii din motive banale. Poate chiar nu sunt compatibili. E foarte dureros pentru mine dar îi înțeleg și pe ei.

| TomyBrave2019 explică (pentru lilith16):

Nu cred că își vor găsi pe altcineva...nu sunt genul. Dacă s-ar purta calumea unul cu altul ar fi ok. Amândoi încep mereu.
Nu sunt pregătit pentru ce va urma după divorț...nu pot să aleg pe unul îi iubesc pe amândoi. Când îl voi alege pe unul îl voi răni pe celălat.
Nu îi poate înlocui nimeni sad

| lilith16 a răspuns (pentru TomyBrave2019):

Stiu stiu dar lasa timpul sa-si faca treaba.

| TomyBrave2019 explică (pentru lilith16):

Bine. Mulțumesc pentru sfat! M-a ajutat mult.

| ywar a răspuns:

Nu ii pierzi daca divorteaza. Ei vor ramane parintii tai pana vor pune mana pe piept. In ceea ce priveste tu nu poti face nimic daca dansii nu se mai inteleg. Sigur, este o rana profunda, un sentiment acut de abandon dar deciziile le iau adultii. Ei sunt adulti. Lasa-i pe ei sa rezolve problema si nu te incarca cu asta.

| TomyBrave2019 explică (pentru ywar):

Ai dreptate. Dar nu am cum să nu mă încarc cu asta pentru că ei sunt părinții mei...Mă simt ciudat când spun că divortează, parcă sunt a nimănui. Nu le pasă de părerea mea doar se tot ceartă. Nu înțeleg de ce. În locul lor aș încerca să repar relația nu să o agravez.
Îi voi lăsa să facă ce vor dar mă doare că nu de gândesc la mine, la ce cred eu, la repararea relației. O să văd cum decurg lucrurile și în funcție de asta vorbesc cu ei sau nu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți nimic. Poți sta de vorbă cu amândoi de o dată despre asta?

| Justme1997 a răspuns:

Crede-mă ca o sa iti fie mult mai rau daca raman împreună desi se urăsc. Vrei sa auzi certuri si sa ii vezi suparati in fiecare zi doar pentru tine?

| TomyBrave2019 explică (pentru sadrian46):

Nu ajuta. Tot pe cearta o tin

| TomyBrave2019 explică (pentru Justme1997):

Nu. Dar ar putea sa termine cu cearta. Asa ar fi ok. Amandoi sustin ca e vina celuilalt. Ai dreptate. Sa faca ce vor. Nu ma mai bag.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru TomyBrave2019):

Dar nu ai încercat încă o discuție în 3. Asta o să te ajute cândva, când, nu îți doresc, vei fi în aceeași situație cu viitoarea ta soție.

| TomyBrave2019 explică (pentru sadrian46):

Voi încerca. Poate îi fac să înțeleagă că nu e ok să se certe și poate se răzgândesc

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru TomyBrave2019):

Să încerci o dată. Vei vedea un prim rezultat, înțelegerea ta asupra situației. Mai lași 2 zile să ți se coacă mintea cu ce ai aflat, și provoacă din nou o discuție.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TomyBrave2019):

De la ce se cearta de obicei? Care e situatia familiei in general?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TomyBrave2019):

Parerea ta asupra ce? asupra vietii lor?
Daca doi oameni nu se mai iubesc si nu se mai inteleg deloc, atunci este perfect normal sa se desparta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TomyBrave2019):

Din ce motive se cearta?

| Adry05 a răspuns:

N-ai ce să faci, e o decizie care e doar a lor unde tu n-ai ce să hotorăști sau influențezi

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Well... daca ei au decis asta, ma tem ca nu prea ai ce face. O sa-i iubesti in continuare, dar despartiti. E treaba de adulti, cand au concluzionat asta...

| SanL a răspuns:

Sa-i chemi pe amandoi si sa vorbesti cu ei. Sa le zici ca ii iubesti pe amandoi si nu poti sa concepi ca ii vei pierde. Ca le ceri sa incearca sa fie din nou impreuna pentru ca tu esti rodul iubirii lor.