| alexxxxxxxxxx a întrebat:

Salut! Sa zicem că un om se teme sa nu piardă o persoană de lângă el, deși se înțeleg bine.E posibil să ajungă să atragă acest abandon sau să se pună inconștient in tot felul de situații care să ducă la acest abandon?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Va evita sa se întâmple asa ceva cu orice preț, ideea e ca prin comportamentul lui poate atrage abandonul, gelozia lui posesiva va fi cauza

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce înțelegi prin - să piardă-? Deces sau plecare de lângă el? Deci abandon, plecare. De multe ori, gândim ceva, și inconștient dorim altceva. Când inconștient dorim altceva, sunt șanse, deci e posibil ca, tot inconștient, să generăm situații prin care să se producă evenimente, De ce? Fiindcă inconștientul este mai puternic decât ceea ce gândim la nivel conștient.

| Freya1 a răspuns:

Poti, pentru ca și comportamentul tau va fi de asa natura încât vei face persoana sa se simtă incomod.
Dacă te temi mereu ca partenerul te va înșela, tinzi sa îl controlezi, sa faci crize de gelozie ne fondate. Daca te temi ca va pleca pentru ca a devenit mai independent spre exemplu vei avea tendința de ai impune lucuri sau de a nu îl susține. Daca are o relatie apropiata cu familia sau cu un prieten și te temi ca îl vei pierde din cauza asta, involuntar vei încerca să ii indepartezi etc.Si toate astea chiar pot duce la despărțire.

| lpavel a răspuns:

Prezicatorii zic ca da, dar eu nu cred in asa ceva!
Noi ne facem viata! Apoi daca e sa pierzi pe cineva o pierzi indiferent ce ai face si cum te-ai purta, pierzi acea persoana pentru ca nu ti-a fost menit sa-ti petreci tot restul zilelor cu ea, nu de aceea o pierzi ca ti-e frica sa n-o pierzi... Cand esti disperat dupa cineva asa simti si nu poti schimba asta, mergi inainte si ce-o fi o fi! Dar intr-un fel fi pregatit mental ca ar putea veni si acea zi si atunci vei suporta consecintele mai usor!

| Lioana a răspuns:

Iti spun doar un lucru. Ceea ce crezi aceea atragi.
Daca doar simti teama nu crede in concretizarea acestei temeri ci priveste optimist inainte și lasa teama asta sa te motiveze sa faci lucruri care vor tine persoana aceea langa tine.

| carevaescu a răspuns:

Dap. Faptul ca iti dai seama de asta e bine.
Dar hai sa ne gandim din alta perspectiva.
Care este obligatia ta morala fata de tine și fata de acea persoana.

Fata de tine este sa te asiguri pe cat poti sa nu te pui într-o situație care iti va face rau. Daca nu ai motive de incredere solide, nu trebuie sa intri in relatie. Dar etapa asta a trecut, din ce inteleg.

Fata de persoana cealalta este sa fii cea mai buna varianta a ta, indiferent de temerile pe care le ai. Altfel vei distruge fara sa ti dai seama.
Asta nu înseamnă sa nu fi atent sau sa ai intredere absoluta in acea persoană. Dar pana nu ai motive suficiente sa crezi ca iti va face un rau, be the best you can be.

Daca lasi fricile si suspiciunile sa-ti afecteze gandirea si comportamentul, nu vad nimic prea bun in asta