| anonim_4396 a întrebat:

Sunt intr-o dilema de familie. De aproape 10 ani de zile nu am mai tinut legatura cu verii mei (gradul II), nu ne-am mai intersectat, nu am mai vorbit, dar nici ei nu m-au cautat (in sensul sa isi doreasca sa vorbeasca cu mine) pana acum. Acelasi lucru este si cu familiile (unchii, matusile mele) lor.
Tot stau si ma gândesc, ma intreb : oare mai are rost dupa atatia ani de zile, sa incerc sa le trimit,, cerere" pe Facebook, sa incerc sa vad daca doresc sa reîncepem sa vorbim, sa fim veri in adevaratul sens al cuvântului? E asa in mine o stare de indecizie cu emotie. Sunt totusi 10 ani, si mi se pare aiurea ca acum brusc sa le dau,, cerere", dorind sa vorbesc cu ei. In toti acesti ani s-au schimbat foarte multe, poate nici nu ma mai cunosc, sau nu reprezint vreun interes pentru ei si vorba aceea poate,, ii doare-n cot de mine" sunt ca si mort pentru ei. La fel am incercat si cu un alt var, mi-a dat,, accept" am vorbit la inceput, dar doar atat, nimic mai mult, mai nou nici nu imi raspunde la mesaje când ii scriu de sarbatori. Chiar nu stiu ce sa fac, sunt intr-o mare dilema. Se merita oare incercat? Acum 10 ani eram copii, anii inocentei, copilariei, dar odata cu trecerea timpului se pare ca relatia de verisori a secat, a putrezit. Acum suntem mari, fiecare cu treburile lui, unul dintre veri face nunta anul acesta (deja avem invitatie), fiecare merge pe drumul lui. Parca tot mai mult ne distantam, suntem niste fiinte reci. Mi-as fi dorit ca lucrurile sa fi fost altfel. Ma uit si sunt uimit de cat de mult s-au schimbat, au crescut. Ma tot intreb : suntem veri, ce naiba, oare chiar asa ni se rupe unii de altii? Ne stim aminti unii de altii doar la,, nunta si inmormantare" si poate nici atunci?
Of, of, vremuri grele traim... Revenind la ce ziceam : Se merita incercat sa le dau,, cerere" pe Facebook sa vad daca ma mai cunosc, doresc sa vorbim sa fim ca pe vremuri? Sau sa las relatiile asa cum sunt acum?

O seara buna sa aveti si Fericit sa fiti cei care va aveti verii, neamurile aproape, tineti legatura!

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da-le, de ce nu? Ce ai de pierdut pana la urma? Macar stii c-ai incercat si nu mai ramai in starea asta de incertitudine.

| WaterDrop a răspuns:

Nu te costa nimic sa incerci asta. Daca iti reuseste, perfect, daca nu, iar nu`i vreo pierdere dupa atata timp. Familia adevarata si nu doar cu numele, nu trece prin momente de genul acesta.Mai ales ca vorbim de veri si nu cineva mai apropiat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lucrurile par sa revina la normalitate... mi-am invins azi starile, emotiile descrise mai sus si un prim pas l-am trecut. Sper ca totul sa decurga frumos si cum spune un citat,, sa fim iarasi ce am fost, si mai mult decat atat!".

| D3I3 a răspuns:

Facebook? Ce face din oameni. Întâlniți-vă față-n față, căci totuși sunteți rude nu străini. Poate ei nici nu știu sigur dacă tu ești pe contul ăla, poate cred că deține acel cont vreun nebun care ia poze de la adevăratul cont și le bagă acolo. mda ..imaginație, dar cu Facebook nu poți fi 100 % sigur, însă dacă e părerea ta.

| hedwiga a răspuns:

De cand m-am nascut nu cred ca am vorbit de 3 ori cu vara mea primara. Eu zic sa încerci sa discuti cu eu avand in vedere ca sunteti rude