| 1inevitabil a întrebat:

Salut, sunt noi pe aici am venit la recomandarea unui prieten si sper sa ma ajutati. Deci am avut pe cineva acum 3 ani care mi-a fost prima iubire si invers (sunf baiat) ea sta in germania si vine doar in vacante. Primul an ne-am despartit ea a plecat si pana la urma ne-am impacat (relatie la distanta ) vorbeam zi de zi. Cand a venit vara in romania am fost cu ea dar a inceput sa se raceasca si am zis cand pleaca ne despartim si daca e sa aiba unul dintre noi pe cineva asa sa fie. Eufupa ce a plecat simteam ca nu ma mai iubeste si am avut ocazia sa fiu cu cineva,ea sa suparat imi tog zicea ca cu ea am terminato si sa o las in pace, eu asa am facut, o mai iubeam si nu vroiam sa ii fac rau. Relatia asta ma tinut sproaoe 2 ani si aici simteam ca nu ma iubesre,vorbea urat si numa certuri pentru orice toata ziua. Mam despartit de ea dar nu a inteles nu ma lasa in pace zicea ca se schimba,am si vsazutdiferente dar eu am inceput sa vorbesc cu fosta (prima) pe care o msi iubesc si acum si ea tot lafel zice ca ii pare rau ca se comports asa si ca ma vrea inapoi (a venit in ronania si nu imi venea sa cred cum s-a schimvat si cum virbeste acum cu mine)acum dimt iubirea aia. Nu stiu ce sa fsc cu csre sa fiu ultimama tot bare la cap sa o iert imi trimite scrisori,eu nu sunt sigur ca o mai iubesc iar cu prima tot asa scrisori pareri de rsu. Eu pr prima o mai iubesc si in tot timpul asta msm gandit la ea, si nu cred cs o voi uita vreodata, daca dupa3 ani o mai iubesc.dar problema e ca ea o sa plece iar si parca nu sunt pregatit oentru o relatie la distanta o vreau tot timpul landa mine nu doar 2 luni pe an. Am xis ca fupa ce termin clasa a 12 sa imi caute de lucru si vin la ea in tsrs (mai am un am ). Nu stiu ce sa fac

Răspuns Câştigător
| LoveBlueSky a răspuns:

Hey,

Pot spune ca relatiile la distanta sunt dificile, grele si foarte compicate si pot fi legate doar de o iubire adevarata.
Daca iubirea voastra este una sincera si la distanta atunci va sustin.
Desi daca e una falsa atunci nu o sa reziste.
Daca chiar o iubesti si la sfarsitul clasei a 12-a si vrei sa pleci atunci tu chiar o iubesti.
Desi, ai grija sa nu faci prea multe compromisuri si relatia sa nu mearga.Ca de exemplu sa mergi acolo iar ea sa fie impreuna cu alticineva sau lucruri de genul asta.Gandeste-te bine daca ai vrea sa mergi in Germania sau nu doar pentru ea.
Oricum tu stii mai bine. Sper ca o sa te descurci.

Succes!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E greu, sa fi intr-o relatie la distanta. Ai tot timpul de suferit, pentru ca nu o vezi, nu o poti imbratisa cand simti nevoia, etc. In plus nu stii niciodata ce face celalalt acolo de unul singur, apar gelozia, certurile si toate aceste lucruri care te fac sa te simti neimplinit desi iubesti mult. Nu poti spune de acum ca nu o vei uita, esti tanar si ai viata inainte, sunt atatea fete, vei mai avea multe relatii(in cazul in care nu vei ramane cu fata din Germania) si sigur vei uita si fostele iubiri, asa trebuie sa fie, chiar daca unele persoane sunt de neinlocuit, e normal, si tu esti de neinlocuit, pentru ca esti unic. Tu ai planuri de viitor cu ea, vrei sa te muti acolo, asta e un sacrificiu, asigur-te ca se merita. Analizeaza cu mintea nu cu inima, caci aceasta e inselatoare. Sper ca te-am ajutat. Important e sa faci cum consideri ca e mai bine pentru tine, indiferent de sfaturile pe care le vei primi.