| Anonim1445 a întrebat:

In urma cu ceva timp eu si cu 2 prieteni ne plimbam cu bicicletele prin satul nostru pana am ajuns la un loc unde se tăiau lemne pe lângă care am trecut de foarte multe ori si multi au intrat acolo fara sa dea de cineva (mentionez ca acea locație nu a mai fost activa de peste 10 ani iar clădirile si gardul era daramat în mare parte putand intra înăuntru extrem de usor).Din curiozitate am intrat pentru prima data să exploaram fara sa stricăm ceva din interior sau sa luam ceva,atunci un bărbat a venit înjurand cu o bâta în mână si amemintandu- ne,ne-am dus pasnici catre el zicând-ui ca răspundem la orice daca nu ne loveste. El a zis ca nu ne face nimic dar tot ne ameninta si înjura,cand ne-am apropiat el l-a prins de tricou pe un prieten si a zis caci cheamă politia,am incercat sa ii explicăm caci nu am făcut nimic,dar bărbatul ne înjura si nu ne credea,lovindu-ne cu acea bata,văzând căci continua sa ne lovească și să înjure cand explicăm am luat-o la fuga,unuia dintre prieteni i-a luat si bicicleta,de frică ca ne putea lovi din nou am plecat catre casa in fuga. Toti avem vanatai pe noi de la lovituri,nu l-am vazut pe acel barbat niciodata pe acolo, din spuse am inteles ca el mai pazea acea locatie ocazional, acea locatie nu avea paznic fiind in paragina, daca ma puteti sa ma ajutati cu un sfat v-as fi recunoscător, multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand a-ti incalcat legea si sunteti rapsunzatori pentru faptele voastre, pentru ca ati intrat pe o poripietate care nu va apartine, indiferent ca sa lsat in paragina sau nu.
Faptul ca v-a altoit paznicul a fost o alegere personala, dar este discutabila si interpretabila.
Puteti sa depuneti plangere la Politie dar si paznicul poate depune, ca ati intrat pe o propietate privata sa furati.
Vezi ce se intampla cand va bagati nasul unde nu aveti voie?
Acum suferiti consecintele faptelor voastre ilegale.

| Anonim1445 explică (pentru Violleta2022):

Nu era un paznic caci nu avea o îmbrăcăminte corespunzatoare, arata ca un civil, si locul acela nici macar nu avea un gard sau ceva mesaje de atenționare

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim1445):

Doar la unitatile comerciale foarte mari, paznici au uniforma, in rest, oamenii nu mai au unifore, dar asta nu inseamna ca nu sunt paznici acolo.
Nu are importanta dacalocul ala nu mai are gard sau nu, atata vreme cat nu este curtea unde stai tu, nu ai drepptul legal sa intri pe o alta propietate.
Nu este nevoie sa existe mesaje de atentionare, ca omul normal la cap, respecta legea si nu are ce cauta pe propietatea altuia.