| Lidiq a întrebat:

Am 12 ani. Parintii mei au inceput de 3-4 ani sa ma ignore total, sa spuna cat de dezamagiti sunt de mine si uneori nici nu imi dau de mancare deoarece m-au inlocuit cu porumbeii lor. Totul a inceput cu un porumbel. Acum tot aduc si aduc. In fiecare zi in loc sa aiba grija de mine, sa ma hraneasca sau sa mai vorbeasca cu mine, hranesc si stau cu porumbeii. Ma raneste foarte rau dar in ultimele luni nu am mai simtit nimic. Mi-am planuit ca o sa omor porumbeii intr-o noapte. Am o strategie perfecta. Mi-au distrus viata, acum o sa le-o distrug si eu pe a lor. Eram o familie fericita, tata si cu mine eram apropiati, mereu ne jucam, mama la fel...Totul s-a dus. O sa plateasca. Dar. daca stiti ce altceva as putea sa fac, spuneti-mi. Multumesc

20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ar trebuii sa incerci sa inveti mai bine, ca sa fie mandrii de tine si sa te rasplateasca cum se cuvine.
Daca omori porumbeii nu te dovedesti a fii mai bun, ci doar un copil mult mai rau, care nu vrea sa-si corecteze comportamentul, ci un obraznic, care probabil va fi pedepsit, ca sa invete sa se comporte normal.
Cat despre hranit, cred ca esti destul de mare la 12 ani, sa poti manca si singur!

| Lidiq explică (pentru Violleta2022):

Invat cel mai bine din clasa. Si nu ma lasa sa imi facancare singura ca spun ca nu stiu sa fac nimic. Nici nu ma lasa sa incerc.

| Freya1 a răspuns:

Ai 12 ani nu mai poate sa se joace parinti cu tine sau sa te hraneasca mama cu lingura.
Ia-ti viata in maini si fac si tu ceva.De ce trebuie sa omori pasarile daca asta e pasiunea lor? Ce ti-au facut tie pasarile? Crezi ca ele constientizeaza ca iti iau tie locul?

| minrest a răspuns:

Nu ai de ce sa omori bietele pasari, asta e situatia ta, te ignora parintii, vezi-ti de viata ta si gata. Viata ta nu e distrusa, caci viata ta depinde de tine, nu de parinti. Daca inveti, nu o sa ai nici o probleme.

| Lidiq explică (pentru minrest):

Dar nu am pe nimeni. Am inceput sa vorbesc singura si sa stau numai in camera mea pentru ca nici macar nu ma lasa sa ies afara...Si nu am prieteni.

| minrest a răspuns (pentru Lidiq):

Da, este greu. Descurca-te in situatia asta grea, e tot ce pot sa iti spun. Cand mai cresti, o sa te poti impune mai bine. Iar porumbelul e o pasare proasta, nu prea ai cum sa dai vina pe porumbei. Chiar daca le distrugi viata, nu distrugi nimic, la un combinat se taie transe de sute de mii de pasari.

| anamariarot a răspuns:

Cheia oricărei relații sănătoase(familială, amoroasă, de prietenie etc; n-are importanță) este comunicarea. Discută cu părinții tăi și spune-le exact ce simți, întreabă-i, de asemenea, dacă li se pare ceva greșit în comportamentul tău. Amintește-le că deși te simți rănit, tot îi iubești. Implică-te și tu în îngrijirea păsărilor odată cu părinții tăi.
Nu răni porumbeii, că n-au ei nicio vină. Dacă ai face așa ceva, ai agrava situația și probabil te-ai alege și cu niște pedepse.

| Lidiq explică (pentru anamariarot):

Sunt fata. Si da, am incercat sa le spun si au spus "da, bine" si nu s-a îmbunatatit nimic.

| Nilsson a răspuns:

Ar trebui sa te mai maturizezi.
Pana atunci lasa porumbeii in pace, n-ai de ce sa le faci rau.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vreau să mă gandesc cam ce-o să se întâmple dacă părinții tăi o să-ți facă un frățior...

| Lidiq explică (pentru anonim_4396):

Pai, oricum nu mai poate. A vrut dar cica "am speriat o" eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e vina pasarilor ca parintii tai au o obsesie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la psihologul scolii, povesteste-i ce se intampla cu parintii, poate o sa discute el cu ei.

| Arthiom a răspuns:

Nu te lua de pasari, ele nu ti-au gresit cu nimic. Problema e la parintii tai, daca acum nu poti discuta cu ei sa rezolvati treaba asta, atunci mai ai doar rabdare cativa ani pana prinzi un loc de munca si o chirie pe undeva prin oras, dupa pleci. Fara sa le spui nimic, si o sa vezi dupa ce se intampla, daca o sa le para rau sau nu.

| Lidiq explică (pentru Arthiom):

Ei mereu spun ca abia asteapta sa plec sa ma duc dracului.

| Arthiom a răspuns (pentru Lidiq):

Le va parea lor rau, te asigur.

| Thedarklightofthemoon a răspuns:

Te inteleg. Stiu ca ii detesti si ca ai vrea sa mori si una alta dar asta nu o sa rezolve nimic. Ale fiinte nu ai nici o vina si chiar daca le omori ei nu o sa te iubeasca. Nu vreau sa te ranesc dar trebuie sa nu ii mai bagi in seama, sa uiti ca ii iubesti, asa nimic nu o sa mai doara

| Thedarklightofthemoon a răspuns:

As putea sa te ajut cu mult mai multe sfaturi pe Facebook caci mi.e extrem de greu sa trec atat de des pe aici

| Lidiq explică:

Si mai avem si casa mica.