| Fvcdgh a întrebat:

.. Am 17, am terminat 10 clase în Grecia... Și mama m-a trimis să-mi continui studiile în România.M-am înscris la liceu, am fost admisa..problema e că eu nu vreau să-mi continui studiile aci în țară. Vreau să mă întorc înapoi în Grecia pentru că aici nu cred că am vreo șansă. Adică nu știu limba română, gramatică sunt înapoi cu 1 la matematică și nu îmi place deloc aici.Nu ma simt bine deloc. Dar nu știu cum să vorbesc cu mama.Mă mai tem ca o să se supere și bunica mea pe mine..na nu știu ce să fac. Va rog ajutați-mă...

2 răspunsuri:
| FruttiFresh300 a răspuns:

Scrii destul de bine în română, deci nu cred că nu te-ai descurca la școală. Dacă nu ai alta soluție, încearcă să vezi cum e școala in România și dacă nu te poți adapta, chiar dacă ești nevoită să faci scandal, fă-l ca să te întorci înapoi. Alege ce îți este ție mai bine.

| BlueRoby35 a răspuns:

Singura sansa ai avea sa iti iei inima in dinti si sa incerci sa vorbesti cu mama ta. Pentru ca din pacate la 17 ani nu prea ai ce face singura, doar daca vrei sa iti faci planuri sa pleci din nou dupa ce esti majora.

Ar trebui sa vorbesti cu ea si sa ii zici ca si opinia ta conteaza, pentru ca tu esti cea care isi face educatie, nu ea. Chiar daca o sa se supere pe tine, chestia asta tot e ceva ce trebuie sa faci daca chiar nu vrei sa iti faci studiile in Romania.

Explicai exact ce ai explicat aici. Pentru ca stiu sigur ca o sa iti fie mult mai greu cu studiile aici si o sa ramai destul de inapoiata.

Noroc.