| mamamastriga a întrebat:

Salutare, am și eu o intrebare. Dacă m-am mutat din tara și vreau sa ma întorc sa imi continui studiile, trebuie sa dau un examen ca și ceilalți ca sa intru la liceu? Am terminat toate clasele 5-8 și acum in vara as vrea sa ma întorc sa continui a 9a in România.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nevoie sa sustii evaluarea nationala dar este nevoie sa iti faci echivalarea studiilor, depunand un dosar la ISJ din judetul tau. Detalii vezi aici:
https://www.cnred.edu.ro/......asele-1-12

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu un act, o dovadă de absolvire de acolo, ministerul învățămîntului îți echivalează studiile aici. Cu hârtia obținută de la minister, mergi la școală și te înscrii.

| JicaContra a răspuns:

Cred ca se poate, dai telefon la ministerul invatamantului si intrebi, SIGUR iti dau toate detaliile (e DATORIA lor sa stie)

insa, trebuie sa intreb! in ce tara esti?
daca vrei sa vii in IMBECILITATEA de rrrrominica unde sistemul de invatamant e o gluma proasta si in fiecare an se fac "reforme" ca sa il faca o gluma SI MAI PROASTA