| Fxsol a întrebat:

Am un stres pe capul meu și aș vrea si părerea voastră. Eu locuiesc în Grecia de câțiva ani buni și anul acestă am terminat clasa a 10, părinții mei vor să ne întoarcem înapoi in România la casă noastră și să-mi continui studiile in țară respectiva (știu limbă cât de cât bine și o sa fac niște meditații la gramatica română). Voi ce părere aveți, o să-mi fie foarte greu, o să mă descurc? (mulțumesc pentru atenția voastră)

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Danx a răspuns:

Cel mai greu va fi sa inveti vocabularul de specialitate la fiecare materie, va fi putin obositor la inceput pentru ca nu vei putea urmari/inteleg foarte bine ce se preda in clasa, dar te vei descurca! Incepe de acum sa iti faci un caiet in care sa scrii cum se spune in romana la diferite notiuni din literatura, matematica, fizica etc. Cand ajungi aici cauta o colega de banca draguta care sa iti explice diferiti termeni si sa te ajute sa iti imbogatesti vocabularul academic.

1 răspuns:
| mgtow a răspuns:

Iti dai drumul nu ai de ales