| anonim_4396 a întrebat:

am 20 de ani și am o prietena din Italia cu care vreau sa ma căsătoresc, dar ea este Italianca nu este Românca deci nu are cetățenie Romana, ce trebuie sa fac în cazul asta, ținând cont ca eu am doar cetățenie romana.

3 răspunsuri:
| AnaBelaAnaBela a răspuns:

Te duci in Italia si te casatoresti cu ea sau o aduci pe ea aici si te casatoresti cu ea. Apoi puteti cere in baza casatoriei cetatenia sotului.

| Andreeush a răspuns:

Depinde unde vreți să locuiți.
Dacă vrei să te stabilești cu ea în Italia atunci du-te acolo și fă nunta acolo.