| Georgeta2021 a întrebat:

Un copil nascut in Italia din mama romanca si tata albanez poate avea dubla cetatenie (romana, albaneza) fiind trecuta pe preumele lui? In acest caz trebuie facute 2 pasapoarte?

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Depinde: nu cunosc legislatia Albaniei in materie de cetatenie. Copilul unui cetatean roman este cetatean roman (prin nastere, nu ai ce alege sau respinge la chestia asta).

Conform legislatiei italiene poate fi sau nu cetatean italian, vezi https://en.wikipedia.org/wiki/Italian_nationality_law

| sabin89 a răspuns:

Trei cetăţenii: română, albaneză, italiană happy

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Nu! Copilul respectiv va avea cetățenie italiană, deoarece s-a născut în Italia. Și stră-străbunica mea era o boieroaică austriacă din Craiova, dar asta nu înseamnă că eu pot cere cetățenie austriacă, întru cât m-am născut în România.