| anonim_4396 a întrebat:

Daca un copil se naste in Italia, iar mama este romanca si tatal albanez, ce cetatenie o sa aiba copilul? Poate sa ii dea cetatenie italiana, sau o sa aiba dubla cetatenie roman-albanez? Multumesc!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Potrivit L.21/1991 copilul nascut in strainatate si care are un parinte cetatean roman este si el cetatean roman. Nu cunosc legislatia italiana ori cea albaneza privind cetatenia.

| doctorandus a răspuns:

Are dubla cetatenie, romano-albaneza, nu are cetatenie italiana, cu exceptia cazului in care unul din parinti are cetatenie italiana sau a domiciliat in Italia din momentul nasterii sale (adica celei a parintelui).

| Ichnat a răspuns:

Va fi mai italian ca toti italienii! happy

| KateMiddleton a răspuns:

Italian.

| MariuSSer a răspuns:

Trebuie să aştepte să devină majori pentru a obţine cetăţenia italiană:

http://www.romaniinitalia.net/......liana.html

| Cozma27 a răspuns:

Romano-italiano-albanez

| bLackArt11 a răspuns:

Cred ca o sa aiba 3 cetaceni