| andreyiu a întrebat:

Va rog sa ma ajutati, ca am pieptanat internetul asta si nu gasesc cea ce caut.
Vreau sa ma casatoresc cu prietena mea, de cetatenie britanica si as vrea sa stiu ce pasi trebuie sa urmez, pentru a obtine dreptul de sedere in UK. Am citit ce scrie pe site-ul ambasadei si nu mi se pare ca ar avea legatura cu cazul meu.
Sper sa ma puteti ajuta. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Cel mai simplu este ca, dupa casatorie, in cele 3 luni cat ai dreprt de sedere in UK, sa consultati un avocat specializat in acest gen de probleme.
Din cate am aflat "peptanand" netul, daca te casatoresti cu un cetatean britanic poti obtine un "Blue card" eliberat de Home Office (http://noiromani.co.uk/blue-card-dreptul-de-munca-al-romanilor-in-anglia/ ). Acest "Blue Registration Certificate" se acorda si celor care fac exceptie de la regula ce prevede obtinerea unei autorizatii de munca--- trebuie sa aflii daca casatoria cu un cetatean britanic este una din exceptii ( vezi aici si citeste cu atentie : http://www.ziarulromanesc.net/....../index.php

Citeste si asta : http://www.romaninlondra.com/......tanie.html

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Tasteaza pe Google "Casatorie intre cetateni ai UE". Sunt convinsa ca vei gasi.

| zotescumarius a răspuns:

Pai dreptul de sedere in UK il ai deja ca un drept european al tau, nu conteaza daca te casatoresti cu o britanica. Casatoria cu un cetatean britanic nu iti da cetatenia automat ci doar drept de munca.

In legatura cu procedura de casatorie, depinde unde vrei sa o realizezi, in România sau in UK.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba, esti tare sentimental :))
Vad ca te doare mai mult cetatenia britanica, decat un trai normal langa femeia iubita.
Daca esti atat de smecher, de ce nu citesti aici:
http://www.ziarulromanesc.net/....../index.php Incultule!

| andreyiu explică (pentru anonim_4396):

Auzi ma KronstadtRevival, cred ca esti sas dupa nume.
articolul ala mi-a scapat
si lasa, ramai tu cu sentimentele, si eu cu drept de munca in uk, saracule