| XxJustMeeXxXD a întrebat:

Nu prea stiu cum sa incep, dar totusi am sa o facbig grineci..mama s-a despartit de tatal meu cand eram mai mica si ma vizita din cand in cand pana cand mama s-a recasatorit( nu i-a mai permis tatal vitreg) acum 2 ani si l-a adus pe lume pe fratele meu.Acum 3 luni mama s-a certat cu tatal meu vitreg si sincer incepusem sa nu il mai suport deoarece o suna de fiecare data pe mama si vorbea urat cu ea (mai ales cand era beat. ceea ce se intampla foarte des), plecase in Italia si vorbea vrute si nevrute despre familie, o tine de vorba pe mama cate 10 ore si mama se imbolnavea, etc.Acum mama s-a gandit sa se impace cu el,dar eu nu il pot ierta pentru ceea ce a facut in anii trecuti.I-am zis mamei opinia mea si a zis ca orice as zice nu va tine cont si ca sunt obligata sa stau cu ei (inclusiv cu el).In plus, tatal vitreg i-a impus ca bunicii(la care stau in prezent) sunt impotriva ei si a mea, ca sunt prea duri si acum e un fel de alianta..toti sunt cu opinii diferite si aduc jigniri unii despre altii.Nu stiu ce sa fac. Dati-mi un sfat..cum sa ii arat mamei adevarata fata a tatalui vitreg si sa inteleaga ca nu are dreptate, cum sa fac sa nu se mai certe mama cu bunicii si cum sa ii impac pe toti? sadFunda sad

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Mergi (adica poti continua sa stai) la bunicii tai. Ai dreptul sa stai cu cine alegi tu, cu bunicii sau cu tatal tau natural, si exista cai legale pentru a obtine asta. Nu poti sa o faci pe mama ta sa nu stea cu ala, dar poti sa nu stai tu cu ala. Daca mama ta are ochelari de cal, nu ai cum sa o faci sa-l vada asa cum este, dar timpul poate o va face.

12 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Cu tatal tau natural cum te intelegi? Vorbeste cu el poate te ia la el sau macar baga un proces in sensul asta si se linistesc toti cu care stai acum. Maica-ta mi se pare slaba de inger cit cuprinde, mai ales ca alege sa se intoarca la un betivan ratat.

| neutrino a răspuns:

Din pacate, locul unde ne nastem nu-l putem alege, la fel ca si pe parinti. Tu, in timp, prin comportamentul tau, ii poti face pe cei dragi sa inteleaga ca au grest fata de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am vazut ca toti se straduiesc sa fie rai si reusesc.si tu la fel.acuma aduna-i la un loc si spune-le; am demonstrat cat santem de rai si de egoisti. acuma hai sa fim rationali si sa ne comportam ca niste oameni rationali inteligenti, buni si responsabili fiecare la latitudinea, puterii, varstei, inteligentei si aptitudinilor sale.santem oameni si ne stim locul fiecare in inima si viata celorlalti.deci nu e greu sa facem si invers.va iubesc pe toti si multumesc Dommului ca traiesc inconjurata de oameni ca voi.incercati si voi si ajutati-ma si pe mine sa facem in asa fel ca viata sa ne fie frumoasa si sa ne suportam si sa ne ajutam unii pe altii asa cum e bine intr-o familie de oameni sanatosi fericiti si uniti.va multumesc, nu-mi fac mari sperante, dar cine nu se straduieste deloc, se va vedea.

Răspuns utilizator avertizat
| katy27k a răspuns:

Iti asumi responsabilitati pe care n-ar trebui sa ti le asumi cel mai bine e sa nu te bagi daca mama ta iti impune sa stai cu acea persoana fi sigura ca prima data s-a gandit la binele tau nu la ea ar trebui sa ai incredere in deciziile eiwinking

| XxJustMeeXxXD explică:

Multumesc pentru raspunsuri happy...din pacate eu cu tatal meu natural nu am mai vorbit si vazut de 2 ani sad (tatal vitreg i-a interzis)...sad

| KodrutZ a răspuns (pentru XxJustMeeXxXD):

Tatal tau natural trebuia sa ii dea pe idioti in judecata. Nu exista asa ceva ca i-a interzis. E abuz si se pedepseste.

| darrio2007 a răspuns (pentru XxJustMeeXxXD):

I-a interzis sa te vada sau sa te viziteze? De ce nu te duci tu la tatal tau sa il vizitezi?

| XxJustMeeXxXD explică:

Ok..multumesc mult happy Voi urma sfaturile voastre

| XxJustMeeXxXD explică:

Tata nu stiu unde este.s-a mutat acum ceva timp.sad

| LuLu33 a răspuns:

Te afli intr-o situatie foarte complicata si numai tu vei purea rezolva situati! Sunt sigura ca nimeni nu o sa inteleaga ma bine decat tine situatia ta! Asa ca bafta happy

| andreeahaynes a răspuns:

Mai,si mie mi s-a intamplat la fel (aproape) eu zic sa o lasi inpace pentru ca o sa isi dea seama de asta singura si nu ai cum sa ii impaci crede-ma am incercat.