| Bubulescu_Cristi_1998 a întrebat:

Am facut o greseala mare. I-am luat cardul mamei si am inceput sa platesc o gramada de lucruri. De exemplu am bagat o gramada de bani in fifa... am donat pe Youtube si usor usor s-au facut 2600 de lei cheltuiti si acum cardul este gol. S-a dus la banca sa vada ce s-a intamplat si e clar ca o sa se afle... ce as putea sa fac sa nu mi-o iau sau sa nu ma certe si sa ma inteleaga ca m-a luat valul si ca nu am vrut sa-i golesc cardul? Va rog ma simt foarte naspa.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am vorbit cu maica-mea pe subiectul TU, iar daca zici ca esti adoptat si maica-ta adoptiva te ameninta ca te da inapoi la casa de copii, afla de la mine ca nu poate sa faca asta. Odata infiat trebuie sa te creasca pana la varsta de 18 ani. Apoi dupa varsta de 18 ani esti major si nu mai esti sub tutela DGASPC. Si numai dupa varsta de 18 ani se poate desface adoptia. Legal nu poate sa renunte la tine pana la acea varsta. Dar si asa, nu iti lua nasul la purtare si ar trebui sa recunosti vina, accepti situatia si sa iti fie invatatura de minte. Pentru banii aia incearca sa te faci util in casa. Fa o curatenie, spala un vas, ajuta la cumparaturi. Arata-i lui maica-ta ca iti pare rau si vrei sa indrepti greseala. Asta daca vrei sa indrepti greseala.

37 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Stai liniștit, nu se va întâmpla nimic. Mama ta te cunoaște deja, știa ca ești cretin si înainte sa ii iei cardul.

| danbnz a răspuns:

Recunoaste-ti greseala, asuma-ti responsabilitatea, du-te la munca si plateste-ti datoria!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu vad cum nu ti-ai lua-o, odata ce esti constient ca ai facut o fapta foaret rea.
In locul ei, ti-as suspenda internetul si ti-as lua computerul si telefonul, pana la vara, ca sa nu mai ai acces la nimic online, fortatandu-te sa obtii note foarte mari, daca il vrei inapoi.
In orice caz, cazul este unul ielgal, deoarece ai folosit fraudulos un card bancar.
Daca mama ta cere bancii sa investigheze, se ajunge la scandal foarte mare.

| Andreeush a răspuns:

Spune-i adevărul.
Nu e frumos ce ai facut.

| SilentRain a răspuns:

Pf-hahahaha o să îți rupă maica-ta fundul cu cureaua laughing))
Cu Dumnezeu ți-a trecut prin cap o asemenea minune?

| minrest a răspuns:

Nu ai vrut sa ii golesti cardul. spui tu de doua ori. Adica, daca pe un card mai sunt cateva sute de lei, este in regula, totul e sa nu fie gol. Nu este asa, conteaza fiecare ban; de bani are nevoie ca sa iti dea sa mananci, ca sa plateasca intretinerea, cine stie cat se chinuieste pentru fiecare ban.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Asta-i boala, frate laughing. Mergi la psihiatru.

| ywar a răspuns:

Saraca femeie!
Sta cu un hot in casa.

| Ineys a răspuns:

2600 de lei?
Te dadeam la prima casa de copii pe motiv ca nu am posibilitatea sa te mai intretin avand in vedere ca m-ai cam lasat falit.
Ori glumesti, ori daca vorbesti serios, este cam trist cazul tau.
Oricum, banuiesc ca nu ai cheltuit cei 2600 de lei dintr-un foc.
Sigur daca i-ai cheltuit, ai facut-o pe o perioada mai indelungata, perioada in care mama ta trebuia sa mai verifice si ea cardul.
Ideea asta imi spune ca miroase a minciuna.
Trebuie sa fi idiot sa bagi atatia bani in Youtube ( donand altora ) si in FIFA, un joc amarat unde nu prea vad ce ai castiga daca bagi bani.

Si eu sunt un impatimit al jocurilor, dar nu imi place sa bag bani in ele, ci imi place sa devin cel mai bun la orice joc pe care pun mana (sau foarte bun la jocurile cu competitie mare). happy

Pe scurt, daca ai belit-o grav, o meriti. rolling on the floor

| LTAA a răspuns:

Incearca sa iti iei banii inapoi de unde mai poti. Trimite mailuri, cere rambursari, stornari sau cum se mai zice, fa dispute pe card acolo unde se poate. O sa fie mai bine daca reusesti sa recuperezi macar partial paguba. In urmatoarele luni i-ati gandul de la dat banii pe orice in afara de mancare, invata mai bine la scoala, etc, invata un skill pe net, ajut-o pe mama sa spele vase, etc.

| ziftode a răspuns:

Iti faci bajele si fugi in Mexic, asta, la Bulgari

| Nilsson a răspuns:

Maiculita, chiar ai pus-o rau!
Dar cand cheltuiai banii nu te gandeai si tu la consecinte ca n-are cum sa nu isi dea seama ca ii lipsesc bani de pe card mai devreme sau mai tarziu?
Iti spun eu cine te-a luat, nu valul ci Satana.
Asa o sa vezi si tu cum e sub stapanirea lui si o sa te feresti toata viata de rau.
In fine, faptule consumat de acum, cel mai bine e sa recunosti ce ai facut inainte sa te descopere ea si sa iti ceri iertare cu maxima umilinta.
Daca te-au luat de la casa de copii inseamna ca sunt oameni cu suflet, poate te iarta.

| Bubulescu_Cristi_1998 explică (pentru Nilsson):

Tocmai i-am spus. nu se simte bine de loc nu iese bine si spune ca vrea sa ma duca inapoi. sper sa nu fie chiar asa caci eu nu am vrut consum atat. eu am consumat doar 10 lei si acolo unde am dat cardul au pastrat pin-ul si l-au golit

| minrest a răspuns (pentru Bubulescu_Cristi_1998):

Si cum au donat pe Youtube de la adresa ta?

| Bubulescu_Cristi_1998 explică (pentru minrest):

Habar nu am dar cert este ca doar 10 lei au fost cheltuiti sau ceva de genu' eu mai mult nu am luat. oricum fapta este comisa. ma duc spre adoptie iar sau raman pe strazi. am facut-o. mi-o asum altceva nu am ce face

| Nilsson a răspuns (pentru Bubulescu_Cristi_1998):

Nu prea esti consecvent in ceea ce spui.
Mai intai ai spus ca ai cheltuit o multime de bani pe Fifa si donatii iar acum spui ca ai cheltuit doar 10 lei si restul au fost luati fara consimtamant.
Trebuie sa fii sincer cu ei in primul rand, poate reusesc sa mai recupereze ceva.
Chiar daca te trimit inapoi la casa de copii, macar ai constinta impacata meriti asta.
Poate le trece supararea totusi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bubulescu_Cristi_1998):

Auzi baiate! Stii ce te rog, nu mai vinde castraveti la gradinar ca nu tine. Stim cu totii cum se foloseste un card, mai ales pentru plati online. Care pin a folosit cand pentru plati online ai nevoie de codul de pe card, valabilitate si codul de pe verso numit CVC? Nu e ca la bancomat cand utilizezi PIN-ul. Ne mai iei de prosti pe aici.

| aXy99 a răspuns (pentru Bubulescu_Cristi_1998):

Te contrazici singur. Cati bani ai bagat in fifa? Cati ai donat? De ce naiba ai dona la Youtube-eri din banii altuia?! O intrebare mai buna ar fi de ce ai dona in general streamerilor, dar mai ales din banii altuia (mici exceptii). Cati ani ai? De cati ani esti adoptat? A spus-o la suparare, nu iti va face nimic. Probabil nu iti va mai face niciun cadou in urmatorii ani, te va pedepsi putin si cam atat.

| minrest a răspuns (pentru Bubulescu_Cristi_1998):

Sa fi bagat cineva din banca bani la Fifa din partea ta nu se poate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

La centru inapoi te poate duce cat "sa iti indrepti comportamentul", dar legal la adoptie se poate renunta dupa ce implinesti tu 18 ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am vorbit cu maica-mea pe subiectul TU, iar daca zici ca esti adoptat si maica-ta adoptiva te ameninta ca te da inapoi la casa de copii, afla de la mine ca nu poate sa faca asta. Odata infiat trebuie sa te creasca pana la varsta de 18 ani. Apoi dupa varsta de 18 ani esti major si nu mai esti sub tutela DGASPC. Si numai dupa varsta de 18 ani se poate desface adoptia. Legal nu poate sa renunte la tine pana la acea varsta. Dar si asa, nu iti lua nasul la purtare si ar trebui sa recunosti vina, accepti situatia si sa iti fie invatatura de minte. Pentru banii aia incearca sa te faci util in casa. Fa o curatenie, spala un vas, ajuta la cumparaturi. Arata-i lui maica-ta ca iti pare rau si vrei sa indrepti greseala. Asta daca vrei sa indrepti greseala.

| Bogdan70001 a răspuns:

A trecut o zi....sincer cat de tare te-a batut laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ea s-a dus la munca, sa donezi tu lu ilie sa-si faca casa? te omoara cu bataia. Mai bine ii zici adevarul.
Eu am furat odata 10 euro de la tata, mi-a dat-o si am fost pedepsit o sapt. Si o data 2 bonuri de la mama si m-am dus si mi-am cumparat 2 sacosi de cornuri cipicao. Nu stiu daca le-ati prins voi, erau cu cartonase de-alea 3d. si cu albume laughing) mi-am luat-o si atunci. Dar 2600 un salariu, cred ca o sa fii pedepsit pana faci 18 ani.

| Bubulescu_Cristi_1998 explică (pentru anonim_4396):

Da...

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Nașpa era când nimereai același cartonaș de 2 ori laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu daca ma duceam la munca, sa ma scol dimineata la 6 si sa vin seara la 6 acasa. si imi fura fi-miu salariu pe o luna, nu stiu cum as fi reactionat. Sa am de platit intretinerea mancarea, etc, si sa imi cheltuie fi-miu banii pe fifa si ilie`s vlogs, cred ca muream cu el de gat laughing) deja ma iau transpiratiile doar cand ma gandesc laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fi simcer. spune-i de ce ai facut asta si apoi spune ca iu pare foarte foarte rau, si daca se poate sa scoti si o picatura de lasrima, iar apoi sa spui ca nu vei mao face asta niciodata si ca in loc sa te joci o sa stai la carte sa inveti. Dar tot te va certa putin ca erau destul de multi banuti pe card

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca erai fratele meu si sa fi facut asta... Dumnezeu sa fi fost cu mila ca mancai bataie cu urlete. Mai intai du-te la munca sa vezi cum sa castiga banii. Ti-au oferit prea multe maica-ta si taica-tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca zici ca esti adoptat, atunci mi-e mila de parintii tai adoptivi. sad Oameni cu suflet care te-au luat din casa de copii pentru a-ti oferi o sansa si un viitor mai bun. Iar tu cum rasplatesti toate acestea? Crezi ca nu stiu cum se traieste in casa de copii? Mama mea de 20 ani lucreaza in sistemul DGASPC si cat am fost copil ma lua cu ea la munca si am vazut in mare parte cum se traieste acolo. Trebuia sa fi ramas la casa de copii unde mancai bataie de la copiii mai mari si de la angajati, dormeai la program,mancai la program, faceai dus la program. Nu mai aveai internet, nu mai aveai telefon, PC, PS. Si nu iti mai permiteai sa arunci 2600 lei pe fereastra.

Daca acum faci din astea. Mai incolo ce faci, le dai in cap? Vorba aia "pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti.'. Pacat ca faci din astea.

| Alicezzz a răspuns:

Era o vorba : "cand esti mic esti pr***, cand cresti mare doar te faci"
Cand vei ajunge sa muncesti vei intelege valoarea banului!
Påna una alta nu iti ramane decat sa iti asumi vina si sa speri ca nu si a pierdut increderea in tine!
Bafta!

| IIIshaneIII a răspuns:

Nu ai nici o vina ca a fost suficient de ...nestiutoare incat sa lase cardul pe mana ta si nesecurizat corespunzator, asa ca stai linistit si joaca fifa.

| Bubulescu_Cristi_1998 explică (pentru IIIshaneIII):

Neh. tot vina mea este.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Mie mama imi lasa cardul pe mana inca de la varsta de 14 ani. In prezent eu ii gestionez cardul alaturi de salariul meu. Niciodata nu am facut asa ceva, sa arunc cu bani pe toate prostiile. Iti dai seama daca lui maica-sa ii face din astea. In viitor daca va avea copii si nevasta, isi va lasa copiii sa moara de foame pentru ca el va pierde banii la pacanele sau pariuri sportive. Este o persoana care nu gandeste absolut deloc. Luna viitoare la salariul meu vreau sa imi cumpar un telefon nou si inca de luna asta fac socoteli cum impart bani. Sa platesc si telefon, sa imi ajunga sa traiesc inca o luna. Iar altii... In fine.

| 1231242 a răspuns (pentru anonim_4396):

Salutări!

Vezi că te întreci cu gluma..la pariuri sportivelaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1231242):

Crezi ca nu mai stiu cazuri cand copil de 14 ani i-a furat lui taica-sau toti banii din casa si i-a bagat la pariuri sportive? 1600 lei, bani munciti de taica-sau in constructii. Apoi cand i-a dat batuta la copil, a fugit copilul de acasa si a mers la Protectia Copilului si s-a plans. Vai "copil abuzat". Am zis mai sus ca maica-mea lucreaza in sistemul DGASPC. Cunosc cazuri si inca cate.

| adelaoltean a răspuns:

Ar fi bine să îți recunoști greșeala făcută și să îi explici cum stau lucrurile! Evident că la început va fi foarte supărată, dar peste ani vă veți aduce aminte de asta și veți rade. Acum, însă important este să o faci să înțeleagă ce s-a întamplat și să îți ceri iertare! P.S. Ai grijă să nu se mai repete!

| Bubulescu_Cristi_1998 explică (pentru adelaoltean):

Intr-adevar. mersi mult tuturor

| Bubulescu_Cristi_1998 explică (pentru adelaoltean):

Intr-adevar. mersi mult tuturor
Problema este ca ea nu este mama mea natala. eu am fost adoptat si mi-e frica de ce s-ar putea intampla.