| Catrice a întrebat:

Deci o prietena a pățit o chestie ciudata. Eram la banca și a vrut sa pună niște bani doar ca cel de dinainte plecase fără sa finalizeze tranzactia și prietena mea a dat anulare și bancomatul a scos vreo 700 lei și ea i-a luat neștiind ce-s cu ei. Ea și-a băgat cardul,și-a făcut ce avea de făcut și abia mai tarziu ne-am dat seama ce s-a întâmplat. Banca era închisă și nu era nici un card în bancomat, doar o tranzacție care am crezut amândouă ca respectivul uitase sa dea finalizare. Chestia e ca acum nu știe ce sa facă cu banii și ce poate păți.

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu restituie banii la banca sau la politie, in maximum 10 zile, comite infractiunea de insusire a bunului gasit sau ajuns din eroare la faptuitor si poate fi condamnata penal.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 243. Însuşirea bunului găsit sau ajuns din eroare la făptuitor
  (1) Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun găsit autorităţilor sau celui care l-a pierdut sau de a dispune de acel bun ca de al său se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
  (2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi însuşirea pe nedrept a unui bun mobil ce aparţine altuia, ajuns din eroare sau în mod fortuit în posesia făptuitorului, sau nepredarea acestuia în termen de 10 zile din momentul în care a cunoscut că bunul nu îi aparţine.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."

| darrio2007 a răspuns:

„Nesttind ce-i cu ei"?
Ma indoiesc sa nu fi stiut.
Trebuie mers la banca si dat banii inapoi. Acolo se inregistreaza toate operatiunile efectuate la bancomat.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca-i cinstita sa mearga urgent la banca si sa-i duca inapoi, ca sunt camere de luat vederi acolo si se va investiga cine a luat banii, putand sa se ajunga cu politia la usa ei.

Cred ca este un termen de cateva zile, sa inapoiezi banii, dupa care se considera infractiune si se pedepseste legal cu dosar penal si posibil puscarie. Nu, chiar nu glumesc!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Merge la banca si ii restituie.

| mihai69 a răspuns:

Să-i restituie a doua zi la bancă.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru a se feri de orice vina:
1. telefon la asistenta bancomatelor respective
2. predat banii la politie, se intocmeste proces verbal si vor lua ei legatura cu banca/pagubitul.

Daca nu face unul dintre pasii astia, sau ambii, probabil va fi acuzata de furt.
Potrivit art. 243 CP, "(1) Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun găsit autorităţilor sau celui care l-a pierdut sau de a dispune de acel bun ca de al său se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
https://lege5.ro/......odul-penal

| johnnny123 a răspuns:

Nu este evident ce trebuie să facă cu banii? Trebuie să meargă la bancă, să explice ce s-a întâmplat și să returneze banii pe care i-a luat fără să-i aparțină.

| Furnicuta000 a răspuns:

Chestia e ca daca va ganditi sa ii pastrati ar trebui sa stiti ca cei de la banca o sa va gaseasca foarte repede pentru ca ei stiu cine a urmat la bancomat dupa cel care a pierdut banii si sunt toate datele prietenei tale acolo deci o sa se trezeasca cu un telefon de la banca sau cu politia la usa. Singura sansa sa scape cu banii ar fi ca cel care i-a pierdut sa fie vreun bogatas si sa nu-si dea seama ca ii lipsesc 700 lei

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru Furnicuta000):

Vere daca esti bogat nu inseamna ca esti prosthee hee de aia aia bogati au bani multi pentru ca stiu sa-si gestioneze banii, fi sigur ca isi fac toate calculele dinainte.

| Kareta_Paul_1980 a răspuns (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

Depinde de cat de bogat e si de ce tip de om vorbim.

| Sophieka a răspuns:

Ori pastrati banii ori mergeti la banca sa luati legatura cu proprietarul anterior al banilor.

| haileewatson a răspuns:

"ea i-a luat neștiind ce-s cu ei." nu va e rusine sa mintiti pe fata? laughing cum adica nu a stiut ce-i cu ei? hahahaha.
Ar face bine sa-i returneze cat mai repede. Banca stie ca ea i-a furat

| Catrice explică (pentru haileewatson):

Ai măcar card la banca sa stii?
Ea bagase cardul ei și apăruse pe ecran tranzacția de la precedentul unde întreba gen 'continuati cu X' și logic ca o scos cardul ei și o dat anulare și atunci bancomatul o scos 'banii respinși'

| king5151 a răspuns:

Sa opreasca 100 si sa dea la banca 600

| sadrian46 a răspuns (pentru king5151):

Deci furt 100.