| Av3nTuRi3r a întrebat:

Am o mare intrebare care ma macina rau de tot.

Mama vrea sa adopte un copil, insa acesta sa fie intre 15-17 ani. Chiar daca este o varsta teoretic mare pentru adoptie, un copil poate se va bucura sa stie ca are un sprijin si ca este dorit in famile.

Imi puteti spune va rog frumos o modalitate de a gasi copiispre adoptie intre 15-17 ani? Sau eventual daca te afli in situatia de a sta la camin, lasa mi un mesaj sa vorbim pe whatsapp.

Va rog frumos am mare nevoie de ajutorul vostru... va multumesc mult.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Citeste aici cate ceva despre adoptii.
http://www.dasiasi.ro/......tl-44.html

| Av3nTuRi3r explică (pentru darrio2007):

Multumesc, doar ca ai omis sa raspunzi la ce am intrebat eu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

In Romania este foarte greu sa poti adopta sau da spre adoptie un copil, sunt proceduri complicate, sigur mama ta a zis si ea la nervi, a vrut sa te sperie, poate ai supărat o cu ceva, si acum serios vorbind daca vrea ea sa adopte un copil de ce vrea unul de 15 -17 ani? De ce nu vrea un bebeluș? Oricum ar sta situatia, eu cred ca ea a glumit cu tine. Si ca sa îi aprobe cererea de adoptie se fac anchete sociale să vada in ce familie va intra cel adoptat asa ca stai calm ca de la zis pana la facut este un drum lung.

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca, mama ta vrea sa-ti spuna mai subtil ca vrea sa te schimbe pe un copil mai cuminte si mai putin razgaiat decat tine.
Inca nu am intalnit parinti care au deja un fiu si mai vor un copil, care-i deja adult, ca la 18 ani, este considerat adult.

| anonimg a răspuns:

"Un copil poate se va bucura sa stie ca are un sprijin si ca este dorit in famile." Bine spus. Dar el trebuie sa simta asta de la absolut toti membrii familiei. Dar daca unul singur din familie nu este de acord cu infierea, atunci sa nu-l infieze.

| Av3nTuRi3r explică (pentru anonimg):

Locic, cu totii suntem de acord si vrem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti fata/baiat, zi-mi o varsta a ta. Ca sa pot sa ma gandesc la ceva normal, nu e alta dar mai stiu cate ceva de treburile astea.

| Av3nTuRi3r explică (pentru anonim_4396):

17 ani, baiat

| anonim_4396 a răspuns (pentru Av3nTuRi3r):

Nu stiu cat de bine te vei intelege tu in principal cu elwinking sincer.
Ai o varsta aproape majora atat tu cat si el, ca ai zis 15-16 el, deci nu zic ca ar fi 100% ok.
Cazuri de 15-16 el, si cealalat 25, ar merge, sau macar un 21-22, ca il potoleste in caz de ceva, dar asa va antrenati la bataie, la prostii, mai rau ii faceti maicatii decat bine.
O sa stresati rau de tot parintii, nu sunt asa cuminti cei de la plasament, acum nah, daca vrea bunul Dumnezeu si parintii tai sunt intr-u totul de-acord, cine-s eu sa ma impotrivesc la dorinta voastra, sa aveti bafta pot spune, oricum, puteti sa-l infiati, dar regulile sunt cam asa, pana la 18 ani poate sta la voi, dupa daca vreti sa il pastrati e fix problema voastra, daca vreti voi sa ramana pana la adanci batraneti in familia voastra, il dati la facultate, face ceva, iese ceva de capul lui, dar educatia primita in centrele de plasament sunt naspa.

| Av3nTuRi3r explică (pentru anonim_4396):

Nu are rost sa generalizam. Nu cred ca toti sunt rebeli... si eu sunt o fire mai rebela si nu am 10 pe linie. Daca e open minded si deschis la vorba eu zic ca m as intelege bine cu el. Si legat de varsta ai si tu dreptate putin laughing dar sunt sigur ca o sa existe si intelegere in raport de 80% intre noi.