| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica. problema iubita mea cu care am o relatie de aroape 3 ani, ma evita, nu ma mai suna foarte des de fapt, Ce pot face? in 3 4 zile daca ma suna o data si rugata sa fie, e bine!
Dar bineinteles pe fb imi spune ca ma iubeste foarte mult si asa mai departe.
Problema a inceput acum cateva luni de zile. ea e la master am renuntat la multe sa plec in acel oras dupa ea. am inchiriat un apartament si am stat impreuna., il imparteam si cu inca o fata!
Toate bune si frumoase dupa maxim o saptamana in care am realizat ca tot ce ne dorisem (adica sa fim impreuna in acel oras) nu o mai incanta foarte mult, pleca la cursuri care nu existau, in fine am reusit saptamana aceea sa gasesc un wifi fara parola findca nu aveam internet inca., si am descoperit ca ma inseala., de maxim o luna am astepta 3 4 zile inainte de a o confrunta!
Sa zicem ca rezultatul a fost evident imi pare rau nu stiu ce a fost in capul meu dar vreau sa raman cu tine pe tine te iubesc!
Dupa cum am spus am facut unele mici sacrifici sa ajung pana in momentul acela in Brasov., in concluzie nu am putut renunta la tot ce am facut intr-o saptaman si sa plec acasa, poate si iubirea ce i-o port si "mila" vazand-o plangand pana la epuizare, m-au facut sa raman incontinuare acolo! Fata cu care imparteam apartamentul s-a dovedit a fi o maaare... sa spun mai frumos scorpie., nu curatenie nu mancare nu nimic dezordonata iar in 5 luni a schimbat 6 barbati ii aducea noaptea si. evident va puteti imagina restul!
Nu m-ar fi deranjat cu nimic, dar ca sa se duca la baie sau bucatarie trebuia sa treaca prin camera noastra.tin se mentionez ca lucram 2 zile cu 2 si la 5si 20 de min dim eram in picioare in conditiile in care nu aveam cum sa dorm din cauza galagiei pana la 3 4 dim. dupa care eram atat de obosit incat ma lua somnul instant dormeam maxim 2 ore pe noapte. si prietena mea lucra zi de zi avea doar duminica libera., ne-a nenorocit! niciodata nu i-am reprosat nimic acelei fete am avut bun simt!
Ca sa intelegeti mai bine la intr-o noapte, de fapt dimineata in toata regula 1, dimi era cu o prietena de a ei si inca 2 baieti, atat de mult au baut in bucatarie incat a pornit alarma de la centrala., a trebuit sa ma trezesc ridic eu din pat sa o opresc pentru ca erau mult prea intoxicati sa realizeze ce se intampla! pe scurt o Z******* de fata!
Prietena mea a intrat intr-o depresie dupa 4 luni de stat in casa aia. datorita acestui om daca il pot numi asa., si-a dat demisia de la locul de munca (nimic rau, oricum era un job oribil) eu am continuat sa lucrez.
In timpul asta am incercat sa o inveselesc sa o fac sa rada sa ies cu ea atat cat imi permitea timpul am gatit pentru ea, ma trezeam inaintea ei si faceam necesarul in casa si asa mai departe.
Situatia ei sa agravat in urmatoarea luna orice facem ea tot suparata tot cu moralul la pamant! nu am reusit sa o inveselesc sa o fac sa nu mai planga., ar mai fi multe de spus dar m-am lungit prea mult!
Pe scurt am considerat ca pentru a o ajuta ar fi mai bine sa renunt la jobul pe care il aveam (bartender mai exact) si sa plecam din nenorocita aia de casa pe care eu o credeam vinovata pentru starea iubitei mele, desi la inceput nu a vrut sa ma lase sa fac asta si cu greau am convinso., am facut asta!
Si de aici totul s-a schimbat., am ajuns acasa a avut vacanta de paste o saptamana. ne-am vazut doar 2 zile din 7 m-a sunat de 3 ori. a plecat din nou in acel oras iar evident eu am ramas acasa., a trecut din nou o saptamana in care am vorbit de maxim 3 ori la telefon., am zis ca depresia e de vina, si eu am avut odata, am reusit totusi sa ma scot singur din acea stare, imi tot spune ca a uitat sa ma sune, ca a avut de scris nu a avut timp! Ma rog de ea sa ma sune 1 min, dar in zadar imi zice ca are treaba si asa mai departe. Ideea e ca la sf weekendului acesta ea o sa vina din nou acasa pentru 2 zile., as dori sa pot vorbi cu ea si sa inteleg ce se intampla., dar sicer nu mai am puterea sa gandesc ce o sa ii zic sau sa o intreb..niste sfaturi ar fi binevenite.

6 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu ea.

| Artemisia a răspuns:

Prietena ta se comporta asa deoarece incearca sa te evite. Probabil s-a saturat de relatia voastra si nu are curajul sa iti spuna in fata ca nu mai vrea sa fie cu tine. Acum cand vine acasa trebuie sa ii expui problema. O intrebi pur si simplu daca vrea sa continuati pentru ca tu nu mai vrei sa fie totul asa. Adica, sa fim seriosi, cine nu are la dispozitie un minut ca sa sune persoana iubita? Baga doar scuze prostesti.

| antrenorfericirero a răspuns:

Ma intreb cine din familia ta s-a sacrificat pentru cine? Pare ca modul tau de a construii relatii se bazeaza pe sacrificiu!
Ai putea consulta un psiholog, s-ar putea sa descoperi lucruri care te-ar ajuta sa construiesti relatii bune pe viitor.

| Addict3d a răspuns (pentru antrenorfericirero):

Am ramas singur de la varsta de 14 ani, asa ca familia mea., nu-i prea mare, stiu ca suna "ciudat"..., nu-i nevoie sa crezi!

| DarkAngellRoyal a răspuns:

Sincer,am patit si eu ceva asemanator cu tine ...Depresia,nu am timp, am treaba ...sunt doar scuze, probabil s-a "plictisit" de relatie din aceasta cauza te-a si inselat.O data ce te inseala fi sigur ca nu v-a mai fi aceiasi, evident din cele spuse de tine e schimbata, daca te iubea cu adevarat gasea 1 minut sa te sune.Eu undeva pe la mijlocul relatiei am fost inselata,am trecut cu vederea pentru ca il iubeam,dar cu timpul am considerat ca nu mai eram la fel de fericit cu el,si am facut prostia sa il insel si eu pe el,a aflat mi-am cerut iertare,ne-am impacat, dar vezi tu, la voi e diferit conceptul eu o data ce am inselat nu mai pot sa fiu la fel, a fost bine o perioada si dupa au aparut certuri, scuze din partea mea ca ma sufoca, ca nu am timp... Si ne-am despartit dupa 3 luni de la incident ca mi-am dat seama ca il chinui si pe el si pe mine! Pe scurt vorbeste cu ea daca mai simte ceva pentru tine, daca mai are rost sa continuati relatia, si in functie de cum evita, iti spun sincer ca suferi tu daca mai ramai langa ea! Mult succes!

| anonim_4396 explică (pentru DarkAngellRoyal):

Am incercat sa dau de eu azi. dar in zadar!
Iar asta e ultimul msj pe care o sa-l mai primeasca de la mine!

Un minut pe zi!
Atat am cerut de la tine, un min in care sa iti aud vocea.
Si ce am primit? Un rasp: Iarta-ma, nu am chef de nimic. si un pupic!
Au trecut doua saptamani, si nimic nu s-a schimbat., am incercat nopti la rand,
sa inteleg prin ce treci., si din pacate am reusit
stiu prin ce treci!(Si mor ca nu te pot ajuta, nu pentru ca nu vreau, ci pentru ca nu mi se da voie!)
Dar sa fim seriosi, daca tu nu imi poti acorda 1 minut din ziua ta, daca tu imi inchizi telefonul atunci cand reusesc
sa dau de tine., atatea scuze atatea baliverne doar ca sa eviti vorbitul cu mine!
In caz ca ai uitat nu-s facut din piatra, ma doare sufletul cand te stiu in starea asta, dar ma doare si mai tare faptul ca tot ce a fost intre noi pare a fi uitat de catre tine!
Si nu., niste vorbe pe care mi le arunci pe facebook nu ma ajuta!
Am incercat sa cred ce zici., dar mi-ai dovedit inversul!
M-am distrus in 2 saptamani mai rau decat ai facut-o tu in 4-5 luni!
Nu imi place, si nu pot sa mai cersesc dragoste., acolo unde nu e!
Am urat mila si tot ce tine de ea de cand ma stiu!
Am felul meu ciudat de a iubi, fie mai putin, fie mai mult, fie cu zambetul pe fata, dar intodeauna am incercat
sa iti arat acest lucru.
Azi stiam ca o sa vi acasa, cel putin asa am sperat asa mi-ai spus, daca ai venit sau nu, nu stiu., dar nu mai pot,
nu mai pot inca o noapte in care sa plang pana la epuizare.
Stiu ca nu iti mai face placere sa ma auzi, sa vorbesti cu mine, se vede clar ca ti-ai pierdut tot interesul fata de
mine.,(si app e al dracului de dureros pentru ca tu in fata mea nu ai decazut cu nimic si "te iubesc" la nebunie!) Dar., dar de ce ma ti asa?, Chiar nu poti sa imi spui?, e atat de greu sa imi spui ca nu mai simti nimic?,
sau ca pur si simplu nu mai vrei!?
Te rog., ajuta-ma si pe mine un pic aici, si prin "ajuta-ma" lumineaza-ma, spune-mi ce nu poti sa imi spui!
Eu de azi,
o sa incerc sa te las pe cat posibil in pace., desi crede-ma cand iti spun., nu stiu cat de bine o sa pot
sa ma abtin din a te cauta!
Oricare ar fi raspunsul tau., eu tot te voi iubi incontinuare!