| Gabriel_Cătălin_1974 a întrebat:

Salut TPU! Am o problema destul de grava cu parintii mei. Am 20 de ani, implinesc 21 de ani februarie. Parintii mei nu imi ofera libertatea unui om de 20 de ani. De exemplu, nu pot iesi mai multe zile consecutive afara pentru ca "nu am casa?" "umbli doar pe strazi?", de fiecare data trebuie sa intreb "Pot iesi afara?" De revelion anul acesta eram cu toti prietenii mei la un apartament si la 11 noaptea a venit tata si m-a luat obligat fortat acasa pe motivul ca trebuie sa stau cu sora mea venita din Franta si cu nepotul meu. Precizez ca venise deja de 1 saptamana si am stat suficient cu ea. Muncesc o zi cu o zi de aproape o luna, la un restaurant 12 ore si dupa ce ies de la munca rareori daca ma lasa sa stau cu baietii la o vorba. "Vii acasa". Anul trecut abia am avut voie la mare o zi. Sora mea a plecat la 18 ani de acasa in strainatate cu un barbat(acum are 26 de ani) probabil tot din cauza asta. Mama nu are nici un cuvant daca o intreb ceva imi spune daca vrea tactu sau intreaba-l pe tactu. Stiu ca o sa ziceti ca ar trebui sa ma mut singur, dar deocamdata platesc pentru o problema de sanatate. Vreau cat mai multe opinii despre situatia mea va rog frumos.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e intreg la cap tactu cu restrictiile astea. Iesi si intrii cand ai chef doar ca te poate da afara din casa oricand

| darrio2007 a răspuns:

El stie mai bine decat noi de ce face asta.

| Freya1 a răspuns:

Ce problema de sanatate ai? Poate daca e una mai nașpa cumva se justifică de ce stau cu ochii pe tine.

Ai 20 de ani si trebuie sa stii sa gestioneze situatiile astea, trebuie sa stii sa pui problema in fata alor tai plus ca si tu la rândul tău trebuie sa fi responsabil si sa nu le dai motive sa fie stricti.
Având în vedere că ești băiat probabil sunt îngrijorați, probabil esti sau te vad mai naiv si nu vor sa patesri ceva sau sa te bagi in probleme.Dar cum ti-am spus, trebuie treptat sa demonstrezi ca esti capabil sa te descurci, plus sa vorbesti cu ei pe tema asta si sa le explici ca ai o varsta.

| geoconda a răspuns:

Esti major? Ești! Înțeleg problema ta de sănătate, dar chiar trebuie să te muți! Dacă ei nu te inteleg si nu iti accepta nevoile, acesta cred eu ca e drumul. Stiu, si stii si tu ca ei vor ce e mai bine pentru tine, dar uneori exagerează. Tu, daca muncești pe banii tai, esti major, omule! Mai stai putin pana iti rezolvi problema de sanatate, apoi muta-te!

| Saiko10 a răspuns:

Depinde cat de departe esti dispus sa mergi pentru a avea libertate de adult, pur si simplu faci, nu ii intrebi, nu le ceri voie, vine dupa tine? nu te duci cu el, te ia cu forta? pune si tu forta, ala e asalt pentru ca esti adult. daca nu mai vrei sa fi tratat ca un copil trebuie sa te comporti ca un adult.

| hacktek a răspuns:

Nu exista "nu pot iesi"... Te imbraci si iesi, pur si simplu. Daca tac'tu vine dupa tine, dezvata-l. O sa faca putin circ, ca nu te primeste acasa, bla-bla... Ii va trece.
Important e doar sa fii hotarat in ceea ce vrei.