| zeuspebepeee a întrebat:

Am o problema legata de mama mea, este tot timpul nervoasa, este tot timpul exploziva, nu ma pot intelege cu ea, am incercat sa comunic cu ea, dar nimic, tipa pe mine non-stop, tipa pe mine fara sa fac nimic, chiar nu mai suport chestia asta, imi vine sa fug de acasa. Stiti cum as putea sa ma inteleg cu ea? Chiar nu mai rezist, nu pot sa vorbesc cu ea, nu pot sa o vad, zici ca sunt dracu in fata ei. Va rog mult.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| FreddieM a răspuns:

Gaseste un moment calm, de exemplu intr-o dimineata de duminica, serveste-o cu o cafea si spune-i ca trebuie sa discutati o problema foarte importanta. Spune-i ca tipul asta de reactii si de comportament nu este normal in relatia mama-fiu si poate aduce daune si consecinte, uneori ireparabile. Spune-i ca vrei sa ajuti sa imbunatatiti relatia, si ca vrei sa descoperiti adevaratele motive determinante, si ca iti dai tot concursul ca ea sa fie fericita. Poate simte lipsa de afectiune din partea ta, sau esti mai mult preocupat de propria-ti persoana decat de armonia familiala. Daca e asa, promite-i ca te vei schimba si tu ca sa aduci situatia la normal.

13 răspunsuri:
| Cristi_Cristian_2004 a răspuns:

Poate si a facut un prieten pe care o influențează sa se poarte urat cu tine

| Demidol a răspuns:

Nu cumva tocmai pentru ca nu faci nimic?
O ajuti la treburile casei, la cumparaturi, etc? Sau doar vii acasa si ai pretentii la mancare, haine curate si munlti bani. Ia vezi daca nu ai si tu o parte de vina. Femeile se poarta asa doar cand stresul le depaseste puterea de a rabda.

| sofisis a răspuns:

E stresata. Bine, asta nu e un motiv sa isi verse nervii pe tine dar chiar nu cred ca e ceva personal la adresa ta. Isi pierde repede cumpatul din cauza altor probleme.

| zeuspebepeee explică (pentru Demidol):

Am zis ca nu fac nimic? O mai si ajut, nu ii cer bani niciodata, imi fac eu banii de care am nevoie, am specificat, ca, chiar daca nu fac nimic sau chiar daca fac ceva ea tot tipa pe mine fara motiv.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu esti fată? Sau băiat, ce varsta ai? Esti inca la scoală? Tată ai? Cu el cum te intelegi?

| zeuspebepeee explică (pentru CristiDinBucuresti):

Baiat, 17, a 11-a, Tata n-am.

| Mosotti a răspuns:

Ii recomanzi sa mergeti la medicul psihiatru si se rezolva, are nevoie de tratament, ca oricum orice discuti nu te vei intelege. Ai zis ca nu faci ceva rau, deci are probleme psihice. Se rezolva sigur, prietenul meu era asa, f impulsiv, iritat din orice, se lua de oricine din nimic, dar a vrut sa merge la medic stiind ca eu am experienta in astea, s-a rezolvat, i-a dat Cipralex una pe zi de 10 mg si acum e bine, a luat un an si dupa aia nu a mai luat si a ramas bine. Nu am zis la misto ce am zis.
Daca nu vrea, atunci ignor-o si aia e. lasa-o sa zica ce vrea, nu o baga in seama, si se va potoli cand vede ca nu ii iese terorizarea, tu ii raspunzi la asta, vede ca te afecteaza si continua. Ori are traume din copilarie si se razbuna, ori nu te-a dorit daca de la inceput era asa, daca a devenit dupa un timp, atunci nu e asta, i s-a agravat problema de la cap.

Daca pleci de acasa nu rezolvi nimic, va fi mai rau, unde te duci? Pe drumuri?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Emma30555 a răspuns:

Poate ca ar trebui sa nu mai pui la suflet, sa nu mai lași sa te afecteze, evita certurile cât poti

| sofisis a răspuns (pentru zeuspebepeee):

Daca e genul cu care se poate discuta rational, discuta cu ea. Intreab-o verde-n fata care e problema ei cu tine si de ce nu reuseste sa fie niciodata multumita de tine.

| Mosotti a răspuns (pentru sofisis):

Daca era genu sa discute rational, nu mai ajungea sa puna aceasta intrebare aici, nu se poate intelege cu ea, la doctor, scurt. De aia e bine in Canada ca medicu poate hotara sa te trateze cu forta, ca dupa pacienti, terorizeaza tot blocu si tot nu se duc la doctor.

| sofisis a răspuns (pentru Mosotti):

Nu poti niciodata sa discuti cu ea? Bineinteles nu cand e in crize...atunci cand e calma, relaxata. Nici asa?

| Mosotti a răspuns (pentru sofisis):

Nu poate, ea are ura pe el oricum, o avea! Daca puteai sa discute nu mai venea aici sa intrebe, ea e mai mereu in crize cand e vorba de copilul ei. Si daca nu e in crize tot nu vrea sa priceapa, nu vrea, nu ca nu poate, mare atentie, tu vezi doar suprafata, nu vezi si ce se ascunde in spate, nu e asa cum pare. Si multi mi-au spus "inteleg daca am interesul sa inteleg ceva la cineva, nu ca nu pot pricepe cum pare".