| lorenamaria a întrebat:

sotul meu e foarte agresiv cu mine.sa va povestesc ce am patit aseara:a venit de la lucru,si a stat afara sa curate masina vreo ora si jumatate(asta nu ar fi o problema dar el sta non-stop la masina aia,sambata, duminica, cand are timp liber la masina.o tot giugiuleste atat.si dupa o ora l-am rugat sa vina in casa sa mai stea si cu mine(stau toata ziua singura acasa)dar nu a venit si m-am suparat cand a venit sus, ia-m reprosat ca sta mai mult cu masina decat cu mine, si el mi-a spus:'ciocu' mic'...atunci eu nervoasa ia-m spus:ciocu' mic tu.asa de tare s.a enervat de a venit si m.a batut.mi.a spart si buza.a spus ca e vina mea ca vorbesc urat cu el, eu nu inteleg un lucru, de ce el trebuie sa ma faca in tot felul si eu trebuie sa tac tot timpul? ma face cum ii vine la gura.nu mai rezist, sunt si insarcinata in 7 luni, eu am nevoie de liniste, nu de batai... eu nu imi doresc decat sa mai stea si el cu mine. poate am gresit cand am ridicat un pic tonul dar chiar sa ma bata? m-am saturat(si asta nu e prima data)voi ce ma sfatuiti sa fac.chear nu stiu sunt intr-o situatie foarte disperata.nu vreau ca copilul meu sa creasca langa un om violent..va rog sfatuiti-ma ce sa fac, la o mica cearta el ma batesad

20 răspunsuri:
| carminaburana43 a răspuns:

Daca acum te bate cind esti insarcinata mai tirziu te va omori.Eu am trait 22 de ani cu sotul meu ne-am certat uneori la cutite dar daca ma batea in momentul ala divortam.Nu a ridicat mina niciodata asupra mea.Mai bine mergea la plimbare decit sa ma bata.

| mona a răspuns:

Eu demult ma desparteam de un astfel de om, vorbeste cu el si daca nu-i intra mintile in cap, paraseste-l, nu merita sa traiesti langa un om violent

| VadTot a răspuns:

Pai el este insurat cu masina nu cu tine! Este foarte trist ce ne ai povestit.mai ales ca esti si insarcinata! Asta Complica foarte mult lucrurile! Tare mult mi as dori sa pastram legatura si sa mi spui cum este el can tu ai nascut. Daca nici atunci nu se schimba Ar Trebui sa te schimbi tu si sa numai stai langa el! Si scuza ma ca ti zic.dar cred ca bataile astea erau dinainte sa te mariti cu el..De Ce te ai maritat? cu el? Nici nu vreau sa ti zic mai multe ca te voi intrista.dar poate pastram legatura daca vrei..si astept mesaj privat de la tine ok?

| tuGatita a răspuns:

Femeie...de ce ai mai stat cu el daca te-a batut asa des? si mai ales sa faci copil..deci iti zic, tu pe el nu il iubesti. el pe tine nici atat. doar ca te conduce, face ce vrea din tine. Auzi..sa stai cu masina si nu cu sotia ta INSARCINATA? mi se pare strigator la cer. si sa o mai si bati daca are curajul sa iti ceara sa stai cu ea..auzi..ce tupeu pe tine ca vrei sa stai cu sotul tau. Nici nu merita sa ii mai vorbesti. Eu zic..lasa-l un timp. fa-i doar mancare si da-i sa manance (desi nu merita) si in rest nu vorbi cu el. daca el nu te intreaba nimic, nici tu sa nu ii vorbesti. poate treaba asta va duce la o discutie de oameni maturi si ajungeti la o intelegere. va separati sau nu! si ce daca vei fi mama singura? nu ai fi tu prima. poate are probleme cu capu, te-ai gandit la asta? da oricum nu are scuza. nu, deci nu tine la tine si sa stai cu el nu mai are rost. incearca o perioada sa vezi ce se schimba. daca nu, TE PUP PA, PA!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Am citit aceste zile un articol care vorbea despre violenţa domestică. Îţi recomand să-l citeşti şi tu. Îl poţi găsi aici:http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/102013126
Sper că-ţi va fi de folos!

| Pool77 a răspuns:

Despartete de el.Sincer nu meriti cea ce primest fiindca orice baiat in orice circumstante da intr-o fata e las.Esti insarcinata pleaca de acolo iar dacate intraba copilul unde e tata ii spui in delegatie si cand creste ii spui adevarl.Credema daca nu se calmeaza eu zic sa pleci si lasa-l sa isi **** masina toata ziu si so giuguleasca ca pe tine asta nu te incalzeste cu nimic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
În locul tău m-aş despărţi de el, chiar dacă am un copil, eu nu aş sta să mă bată un prost!
Nu se merită să mănânci bătaie, în friguri să-l ia!
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce mai stai cu el? Nu te respecti deloc? Nu te gandi ca esti insarcinata si trebuie sa stai cu el pentru binele copilului, din contra, trebuie sa te desparti cat mai repede de el pentru ca altfel tu si copilul tau o sa aveti de suferit din cauza comportamentului lui de (scuza-ma) idiot.
Cel mai bine ar fi sa te duci la parinti, frati, o ruda-ceva si sa te rupi de tot de barbatul asta.Cred ca meriti ceva mai bun si in primul rand copilul tau merita ceva mai bun.
Fii atenta ca el o sa promita ca se face baiat bun cand o sa pleci de acasa sau cand o sa-i spui ca vrei sa o termini cu el, dar nu ceda ca nu se va schimba.In cel mai fericit caz se va schimba pentru o luna (doua sau chiar mai putin), dar atat.
Sa stii ca e si vina ta ca inca stai cu el dupa toate astea, dar poti schimba asta foarte repede.O sa fie si greu, dar cu putina vointa o sa reusesti.
Gandeste-te la copilul tau!

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns:

Sincer nu ar trebui sa suporti aceste lucruri. Daca s-au mai repetat aceste batai, purtati o discutie serioasa despre ceea ce te deranjeaza in felul lui de a fii, si daca nu ar trebui sa recurgi la despartire... sau preferi ca bebelusul tau sa creasca langa un om asa violent, sa creasca cu amintiri despre cum tatal o batea pe mama... un copil traumatizat?

| SmokeyEye a răspuns:

Cand a dat primele semne de violenta? Stiai asta inainte sa ramai insarcinata? Inainte sa te mariti?
lectiile de autoaparare nu cred ca sunt un sfat prea bun.
Eu as chema politia data viitoare. De ce il iubesti,ce iti place la el? Fa o lista cu + si -. Vezi care sunt mai multe. L-ai amenintat vreodata ca il parasesti? Cum a reactionat/ii pasa de tine? Te saruta inainte sa plece? Pe tine si pe burtica? Vorbiti despre viitor? A cumparat ceva pentru bebe( carucior, patut, haine, etc?) Daca nu e preocupat de lucrurile astea e cu tine din comoditate si pentru ca tu il accepti, norocul lui...A avut multe prietene inainte sa fie cu tine? De ce s-a despartit de ele?
Ai incercat sa il ignori complet, sa nu vb cu el cateva zile? pana observa ca ceva nu e in regula cu tine...

| kiduţa18 a răspuns:

Chiar dacă ţi-e greu, eu îţi spun să te desparţi de el. E mai bine pentru tine, dar şi pentru copil. Gândeşte-te că dacă o să continue aşa, o să ajungă să te bată şi de faţă cu viitorul copil şi bietul copil o să rămână cu traume. Vorbeşte serios cu el şi rezolvă problema asta pentru că nu meriţi să te bată şi să te înjure tot timpul din orice.

| Laugh25 a răspuns:

Bunahappy
Tu,esti o femeie si meriti respect.
El nu te trateaza deloc frumos iar ca nu sta cu tine si sta cu masina aia, nici nu isi da seama.
Te bate? Nu ai ce cauta cu astfel de om.
Vrei ca, copilul tau sa creasca intr'un mediu dinasta? cu un om care loveste doar daca tipi la el?
Nu se va schimba, si tu nu meriti asta.
Respecta'te si pleaca de langa el inainte sa fie prea tarziu.

| IREros a răspuns:

In cazul in care NU AI de ales, imi pare rau pentru tine.

Dar daca AI de ales, si alegi sa stai cu el, iti meriti soarta, esti o femeie proasta.

Asta e doar inceputul, tu sa spunem ca suporti sa iei bataie, ai suporta sa iti vezi copilul batut de un asa nemernic? dupa ce termian cu el sa te bata si pe tine? esti tampita la cap? un om care da intr-o femeie, si o palma "nevinovata" ala merita sa moara singur, nu se va schimba niciodata, nu in bine iti zic sigur, deci daca speri la asta sa iti iasa din cap. Alta varianta nu ai decat sa il parasesti, sau sa stai sa suferi toata viata, si tu si copil, poate te mai si omoara si apari la stirile de la ora 5.

| IaMwHoIaM3 a răspuns:

Pai... in locul tau cred ca ar trebui sa vorbesti cu el, sa ii explici ca esti insarcinata si daca nu intelege cred ca ultima varianta ar fi sa divortezi de el.

| crystiyna a răspuns:

Incearca sa-l dai dupa tine, nu-i spune tipand sa mai stea cu tine, roaga-l frumos, vorbeste-i dulce ca vrei sa stea cu tine. In ceea ce priveste masina, asa sunt majoritatea barbatilor, asa este si al meu, incearca sa-l accepti asa cum e, incearca sa intelegi cat de importanta este masina pentru el, este pasiunea lui. Nu ii iau apararea, clar nu, dar asta e viata are tu ti-ai ales-o, ca banuiesc ca nu te-a fortat nimeni sa-l iei de barbat. tu stai acasa, te plictisesti si devii irascibila, iar el e obosit de la munca si placerea lui este sa mai faca cate ceva la masina, nu sa stea in pat. Incearca in week-end sa-i propui sa te scoata la o plimbarica ceva, pleaca pe la neamuri, tine-l ocupat sa nu mai stea la masinahee hee Oricum nu mi-am facut o impresie buna despre el, din moment ce te bate, iar tu esti insarcinata, insa daca patesti ceva el va fi alaturi de tine, nu noi cei de pe site care te sfatuim sa te desparti de el. As vrea sa mai adaug ca o femeie poate schimba un barbat, fii tu mai hoata decat el. Fa-i mereu pe plac ca sa-ti fie tie bine. Vorbeste-i calm, dulce, explica-i frumos ce te deranjeaza. Nu mai tipa cand te deranjeaza ceva, pentru ca din cate vad este genul de barbat care nu suporta sa tipi la el si se aprinde foarte repede. Sper ca te-am ajutat dar acum daca iei in considerare sfaturile mele sper sa nu te lasi calcata in picioare, adica sa te injure din nimic si tu sa taci. De fapt ideea e sa taci atunci cand are nervi dar dupa aceea cand se calmeaza peste o ora, 2 sau a doua zi sa-i reprosezi nemultumirile tale... In acelasi timp parerea mea este ca daca simti ca nu te mai iubeste sau mai mult nu-l mai iubesti, nu-l mai suporti, sa iei o decizie si sa nu mai stai cu el, ar fi pacat ca bebele sa creasca in certuri, scandaluri si asa mai departe. acum tu stii cel mai bine:*

| qarim a răspuns:

Pentru inceput, nu trebuie sa te lasi influentata de parerile unor necunoscuti.dar, vorbeste cu el. poate are vreo problema..si mama mea a avut cam aceeasi situatie cu tata..se certau foarte des.dar acum se inteleg chiar foarte bine..ai rabdare cu el. daca nu da semne de schimbare, cred ca stii ce sa faci in cazul asta.

| Rruxyy a răspuns:

NU ai gresit, te rog sa nu te mai consideri pe tine singura vinovata, iti spun un lucru din proprie experienta, am avut o relatie lunga de 4 ani iar partenerul ma batea din orice tampenie nu am zis nimic deoarece zicea ca e vina mea, totul era vina mea, dar nu a fost asa si crede-ma lucrurile sa inrautaesc, odata ce a inceput sa te loveasca nu se va mai opri chiar daca spune ca te iubeste si etc. Sfatul meu este sa, il parasesti sau sa mergi la politie, gandeste-te in primul rand la copilul tau, trebuie sa creasca intr-o casa plina de iubire si liniste, nu in tipete si batai, o sa ai tu dar si copilul tau de suferit daca nu iei cat mai repede o decizie, sper sa imi raspunzi, sunt foarte curioasa de decizia ce o vei lua, eu o sa te sprijin daca ai nevoie. Numai bine.

| Aimedian a răspuns:

De ce sa distrgeti o casnicie vorbeste frumos cu el

| dragos914 a răspuns:

Nu inteleg de ce ai mai facut copil cu el daca stiai cum este el...eu zic sa il lasi cu masina sau sa il pui sa aleaga una (masina sau tu)