| Anonimus9ux a întrebat:

Salut TPU, am o problema mai delicată. Trebuie să-mi fac buletinul de 18 ani de câteva luni.Dar deși locuiesc încă la mama acasă nu vrea sa meargă cu mine să-mi fac buletinul pe motiv ca mi-am pierdut buletinul vechi(cel de 14 ani) crying. Ai mei sunt despărțiți iar tata la fel nu prea vrea sa audă de probleme și nevoile mele.
Vreau să-mi fac buletinul. O sa am nevoie de el. Ce pot sa fac? Va rog frumos ajutați-mă cu sfaturi, cu mama nu ma înțeleg, nu reușesc sa o fac cumva sa vină. Ofer și fundă din aia dar va rog din suflet, ajutați-mă cu un sfat ceva.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, vei plati amenda fiindca aveai obligatia ca in 2 saptamani dupa expirarea buletinului, sa-l faci.
Te sfatuiesc sa mergi la evidenta Populatiei din orasul tau si sa discuti cu politia de acolo, spanand ca mama si tatal tau refuza sa vina cu tine, ca sa-ti faci buletinul. de altfel cel care este propietarul casei trebuie sa mearag la Politie, fiindca trebuie sa dea declaratie ca te ia in spatiu la acea adresa.
Parintii vor primi instiintare de la Politie si daca refuza sa mearga vor primi amenda.
Inca ceva: fara buletin nu poti intra nici la examene.

| LoveSleep a răspuns:

Vorbește cu bunica-ta, poate reușește sa te ajute, daca zici ca maica-ta e plecata de acasa, la figurat.

Te sfatuiesc sa te gandesti la un plan prin care te poti întreține singur si sa te muti de acolo cat mai repede.
Cu părinții tai nu ar mai trebui sa tii legatura, cred ca te-ar ajuta daca ai uita ca exista.
Tu esti mic acum si ii consideri parintii tai, dar crede-ma, nu sunt nici pe departe o parte din ce ar trebui sa fie un parinte. Nu asa trebuie sa te porti cu copilul tău si orice ar fi facut, nimic nu justifica tratarea lui in felul ăsta.
Mută-te și o sa vezi ca viata nu se compara cu ce ai avut pana acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă mama ta nu vrea sa-ti faca buletinul nu mai insista.
Bine ca nu te dă afara din casa.
Probabil te-ai purtat urât cu ea si vrea sa scape de tine.
Mergi la Politie si poate vei obtine un buletin fara adresa.
Sau oricum, te descurci tu.

| isemilia a răspuns:

Mergi la Evidenta populatiei si explica problema. Probabil se va lasa cu o amenda, dar asta e.