| HELLBOY32 a întrebat:

, Am o problema, nici nu stiu cum sa incep deci sunt in clasa a 11 a, acum 2 luni aproape era sa fiu exmatriculat din cauza absentelor(la peste 40, te exmatriculeaza), le-am zis parintilor, mi-au dat 50 de lei sa fac rost de o scutire, si am rezolvat, acum am facut din nou vreo 50 de absente, iar parinti nu stiu inca, am vorbit si cu dirigintele, si mi-a zis ca vin degeaba la scoala, ca daca fac 12 clase, fara sa iau bacu', vin degeaba, ca diploma de 12 clase, nu inseamna nimic, si ca ies mai bine cu aia de 10, peste o saptamana, sau 2, o sa fiu exmatriculat, si parintii mei, inca nu stiu, si sincer, mi-e frica sa le zic acum, si sunt foarte confuz, chiar nu stiu ce sa fac, ma tot gandesc ca nu am niciun viitor...

Va rog sa ma ajutati cu un sfat, o vorba buna... orice.
Multumesc ca ati avut rabdare sa cititi!

Dau funda big grin!
PS: Scuze de categorie!

9 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

In privinta viitorului este posibil sa ai dreptate, dar sunt destui care au o viata frumoasa si imbelsugata fara a avea bac-ul. Pana una, alta, incerca sa faci in asa fel incat sa-ti motivezi noile absente.

| milan9 a răspuns:

Nu abandona scoala... Vei gasi tu o solutie...

| milan9 a răspuns:

Niciodata (aproape) profesorii nu pot fi atat de intransigenti incat sa nu-ti mai acorde chiar nici o sansa.

E nevoie insa sa fie siguri de intentiile tale de schimbare...

Pentru asta te pot tine in sah pana la final dar trebuie sa crezi in sansa ta...

| milan9 a răspuns:

Ei au vazut poate atat de multe cazuri incat nu isi fac iluzii, dar numai tu poti sa le demonstrezi ca esti exceptia, exceptia care lupta pentru sansa pe care o are sa finalizeze ceea ce a inceput.

Orgoliul tau va fi pus la gea incercare pentru ca terebuie sa te astepti sa fii tinut in sah... happy

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.

Vreau să te îndemn să citeşti aici câteva idei care te pot ajuta: http://www.jw.org/......ez-scoala/

Sper să te ajute!

O zi bună!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai de vorba cu parintii si trezeste-te pana nu este prea tarziu.Greseala se plateste totdeauna, mai devreme sau mai tarziu.O seara buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca prima data era sa fii exmatriculat, de ce nu te inveti minte? Mai intai fa rost de niste bani ca sa rezolvi chestia aia cu absentele din nou. Dupa, apuca-te de invatat, avand in vedere ca ai pierdut un semestru chiulind! Sa stii ca o diploma din aia ca ai luat bacul conteaza foarte mult in ziua de azi! Daca nu il iei, parca stiam ca ai mai avea o sansa in toamna si nu cred ca o sa-ti convina sa inveti toata vara! Invata sa te motivezi singur si gandeste-te ca o sa ai timp sa te distrezi si dupa aia! Sper ca dupa ce vei citi raspunsurile de pe aici, o sa incerci sa faci ceva in privinta asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa te tii macar de acum de scoala si incearca din nou aceeasi metoda na-i nimic de pierdut, e pacat sa ramai cu 10 clase.