| SmoKKKeR a întrebat:

Am o problema si am nevoie de un sfat:Am 14 ani si fumez...din cauza anturajului si certurilor din familie.Cand ma intalnesc cu doi colegi de clasa trebuie neaparat sa fumam 2 tigari, dar cand fumez ma simt relaxat chiar daca stiu ca sanatatea mea e in joc.De 3 zile eu cu 2 colegi chiulim de la ore si mergem sa fumam si sa bem cate o doza de bere apoi ne intoarcem la ore si spunem colegilor ca am fost nu stiu pe unde si negam ca am fumat.Marti am fost la un pod si am fumat 2 tigari cu cei 2 colegi si am baut o sticla de Neumarkt (sau cu naiba eu zice) si dupa ce am terminat tigarile si bidonu de bere m-a luat cu ameteala puternica dar dupa vreo 10 minute mi-a trecut.Voi ce parere aveti? Multumesc anticipat si scuzati categoria dar este cea mai vizitata happywinking

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Buna!
Cel mai bine ar fi sa te lasi de fumat adica inteleg ca pe tine te linisteste, insa va trebui sa gasesti o alta metoda de linistire)Mda tu stii macar de ce chiulesti?! Iti spun eu ca sa te integrezi cu succes intr-un grup(sau cum imi place mie sa zic ca sa fii o oita din turma)Nu zic sa nu mai fie prietenii tai, insa tu decizi pentru tine si nu ei.(cat de idiot ar fi sa mergi la scoal, tot trebuie s-o faci ca sa-ti fie bine)Aaa si apropo si eu am incercat sa ma integrez si-am devenit o ''chestie'' ciudata, insa revinoti pe pamant si depaseste problemele.Cat despre familie vorbeste cu ei si seaca-i pana inteleg, insa daca tu ti-ai gasit un astfel de anturaj inteleg motivul lor de ''nebunie''.
Mai sper sa-mi urmezi sfatul.
Bafta!

11 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
daca vrei sa ajungi copilul strazi, e alegerea ta, dar nu asta este solutia, sunt copilasi multi in lumea asta care nu o duc pe roze si tot nu cauta sa isi bata joc de viata lor, din contra, isi dau silinta sa ajunga ceva in viata, asa ca, si tu poti urma acest sfat, departeaza-te de acea gasca care nu face altceva decat sa te duca la rau.
trezeste-te cat nu e prea tarziu.
O seara bunahappy

| mgtow a răspuns:

Cumparati un caine sa chiulesti cu el :p

| milan9 a răspuns:

Acum... referitor la fumat, se pot spune cateva lucruri:
Fumatul este o permanenta "scoala" a autodistrugerii, a coruperii vointei si o data cu ea, a tuturor elementelor vietii!
La fiecare tigara stii pretul renuntarii la viata, dar mergi inainte..., strivind putin cate putin, fara reactie, resursa de demnitate, de vointa, de viata!
Complet si eficient "curs" de autodistrugere...

| milan9 a răspuns:

Ce aş putea să-ţi spun eu nou, adică ceva ce tu să nu fi auzit? sad

Că îs ucigătoare? Ştii déjà!" Întrebarea e, de ce crezi tu de exemplu, că se merită?

Fiecare fumător va dezvolta mai devreme sau mai târziu o formă de cancer, pentru că organismul unui fumător inhalează permanent peste 3000 de substanţe care afectează organismul în mod diferit dar concertat!

Rezultatul final? Uzarea prematură a organismului, care la un moment dat va savura viaţa cu aceeaşi plăcere într-o zi, dar… nu va mai avea zile… sad

Fumatul este de departe principalul furnizor de substanţe nocive în organism, de radicali liberi ce uzează accelerat natura organică a omului.

Nu o fi probabil letal de la o singură doză, nu mori instantaneu, dar nimeni n-a demonstrat că fumătorii sunt din teracotă şi că ar fi invulnerabili la factorii distructivi cancerigeni!

E doar o chestiune de timp! Natura organică a omului nu a devenit aşa spontan, un filtru de fum invulnerabil. Ai fi învăţat la biologie dacă era să fie aşa.

Adevărul e că, prin fumat faci contract de renunţare la pensia privată, ce mai, la vreo 30-50 de ani, şi chiar mai mult... Una din probleme este că atunci vei iubi şi vei aprecia viaţa cu mult mai mult decât acum. Ştii cum se spune, "în viaţă risipim ani (30-50 de ani) iar la moarte cerşim clipe!"

Dacă timpul vieţii ar fi comparat cu apa dintr-un bazin olimpic, şi dacă cineva ţi-ar spune că vei fi în viaţă până când apa din bazin se va evapora în mod firesc (presupunând că ar dura zeci de ani), de ce unii se grăbesc "să-şi vândă sufletul" şi resursele "vieţii" lor, conectând parcă un hidrofor care să scoată mai repede apa din bazin, şi sufletul din "afumătoare"... E chiar aşa plăcut stai să fumezi şi să vezi cum viaţa se scurge din noi cu viteză accelerată într-un proces de sinucidere lentă? Nu... sad

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu trebuie ca tara asta sa aiba viitori betivi si fumatori? altfel nu merge economia! eu te intreb de unde luati bani de tigari si de bautura? incercati sa mergeti si pe la biserica

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
În primul rând eşti de laudă că recunoşti faptele tale. Cred că cel mai bine e să iei măsuri cât mai repede până nu va ajunge un viciu destul de înrădăcinat în tine, ceea ce va face ca să-ţi fie şi mai greu să lupţi cu el. Nu cred că trebuie săţi se spuie poate că e rău pentru sănătate deoarece recunoşti singur. Doar să ştii un lucru: prietenii adevăraţi sunt cei ce îţi vor dori bine şi te vor îndemna la fapte bune, te vor opri să faci ceva ce îţi poate dăuna. Sunt "prietenii tăi " aşa?
Următoarele informaţii îţi vor fi de mare ajutor:

http://www.jw.org/......-fac-rele/

http://www.jw.org/......-adevarat/

http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/102000202?q=fumat&p=par

http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/102000203?q=fumat&p=par

Cele bune. Nu-ţi scurta şi distruge viaţa ta singur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare ca esti un prost. Hai ca mai inteleg cu acele probleme din familie, dar asta nu e ca si cum mintea ti-ar zice "Apuca-te de fumat.".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei bine asta e doar inceputul!
Dupa parerea mea oameni care fumeaza in special adolescentei(cum esti tu) fumeaza din cauza unor certuri in familie, anturaje etc,,,
Dar stii de ce?
Pentru ca nu ai incredere in tine si te lasi influentat de altii, ceea ce nu este deloc bine!
Incearca sa fii tu insati!

Răspuns utilizator avertizat
| NormalGuy a răspuns:

E normal....si in caz ca alea au fost primele 2 tigari din ziua respectiva...combinate cu alcoolul, deci nu ai nimic INCA.

| Andraaa1231 a răspuns:

Ceea ce fac "prietenii tai" este un lucru gresit, nu trebuie sa faci ce fac si ei : poti alege! big grin Solutia ar fi sa te indepartezi de ei, deoarece SANATATEA si VIITORUL tau sunt in joc!winking Nu merita pretul!winking